| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce si-a imaginat Aaron vitelul de aur ca fiind Dumnezeu care a scos poporul evreu din Egipt?

7 răspunsuri:
| Dddonkey a răspuns:

Deutoronom 32
23Ei mi-au zis*: ‘Fă-ne un dumnezeu care să meargă înaintea noastră; căci Moise, omul acela care ne-a scos din ţara Egiptului, nu ştim ce s-a făcut!’
24Eu le-am zis: ‘Cine are aur să-l scoată!’ Şi mi l-au dat; l-am aruncat în foc şi din el a* ieşit viţelul acesta."

Răspuns utilizator avertizat
| Dddonkey a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Scuze, este in Exodul 32:23
Si primul verset din capitolul 32 care arata dorinta mai mare a poporului de a avea o imagine :
Viţelul de aur
1Poporul, văzând că Moise* zăboveşte să se coboare de pe munte, s-a strâns în jurul lui Aaron şi i-a zis**: „Haide, fă-ne un dumnezeu care sㆠmeargă înaintea noastră, căci Moise, omul acela care ne-a scos din ţara Egiptului, nu ştim ce s-a făcut!"

Răspuns utilizator avertizat
| Dddonkey a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da el a facut ceea ce a cerut poporul. Dar asta nu inseamna ca nu a fost vinovat si cand se face "votarea" el alege sa fie de partea lui Dumnezeu. Dar asta nu ineamna ca nu a fost pedepsit mai tarziu. Dar el a fost ales dinainte ca acest pacat sa se inatmple.
Mai tarziu doi din fii lui au murit si el nu a intrat in tara promisa, eu cred ca prin asta a fost el pedepsit.