| Steregoi a întrebat:

Povestea cu Iacob, Avraam si Iosua ce a cotropit canaanul nu are sfarsit atata timp cat palestinienii se bat de mii de ani cu evreii si in prezent? Asta nu cumva e o dovada ca Dumnezeu exista si povestea biblica cu Avraam si Dumnezeu si cu ingerii care au mancat din vitelul pregatit de Avraam e reala?

https://www.youtube.com/watch?v=xpzTxdTVbAM

10 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Si daca se va ajunge la o pace de durata, in ziua aceea vom afirma ca Dumnezeu nu exista si ca povestile biblice nu sunt reale?

| Steregoi explică (pentru Dandanache):

Fara Dumnezeu nu se va ajunge niciodata la pace de durata si iti spun si de ce. Ateismul spune ca nu exista morala universal valabila ci relativa si fiind relativa vor exista mereu diferente majore de opinie si implicit razboaie ideologice si fizice. In plus omul nu este capabil sa controleze demografia fara ucideri in masa sau selective. Cand vorbim de ucideri nu mai putem vorbi de pace. Si omul nu se poate guverna singur fara sa existe nedreptate si ura.

Răspuns utilizator avertizat