| Zazen a întrebat:

Aceasta-i dorinta lui Dumnezeu?
Sau de fapt scopul este altul : acela de indobitocire a neamului romanesc?
http://www.220.ro/......jhSYKX1dB/

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Religia. straight face

| danay72 a răspuns:

Nu,din nefericire traditile îi indobitocesc pe oameni dar daca ar urma sfaturile biblice i-ar ajuta mult

| RAY a răspuns:

Numai poti tu de oamenii aia nu

| milan9 a răspuns:

Acelaşi Dumnezeu, cinstit de creşini în biserici este Cel care i-a îndemnat şi pe evrei să-şi construiască Sfânta Sfintelor, Cortul Marturiei, sau, uriaşul Templu din Ierusalim...

Cum să renunţăm la locaşul de rugăciune dacă în sute şi sute de pagini ale Vechiului Testament Dumnezeu îi îndeamnă pe evrei să-şi ridice somptuosul Templu din Ierusalim (cel pentru care au investit toate resursele ţării vreme de mai bine de 30 de ani)?
Cum să renunţăm la locaşul de rugăciune dacă unul din cele mai importante lucruri pentru un creştin este COMUNIUNEA? happy

| milan9 a răspuns:

Dacă privim modelul eremiţilor, al schivnicilor, pustnicilor de prin văgăunile munţilor, a celor care trăiesc izolaţi de lume şi de locaşul de cult (fiind legaţi de el doar prin Sf. Împărtăşanie pe care o primesc de acolo) - ei înşişi fără un acoperiş deasupra capului-, a celor care îşi dedică viaţa rugăciunii neîncetate, metaniilor, Sf. Împărtăşanii, vedem că totuşi se poate şi aşa…

Îţi pot confirma faptul că ei, acei pustnici călugări trăiesc "legatura adevarata cu Dumnezeu doar prin noi insine, in intimitatea si inlauntrul lor deplin." happy

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru Zazen):

Vorbesti in mod deschis si sincer, da sa stii, fiecare crestin crestin cunoaste ca Dumnezeu este duh iar noi trebuie sa ne inchinam "in duh si in adevar", ca esential este ceea ce avem in inima, nu pe buze.
Fiecărui crestin i se spune ca împaratia lui Dumnezeu este in sufletul sau (metafora care se refera la faptul ca TOTUL pleaca din sufletul sau, din dispozitia de empatie pe care o are fata de semeni, din recunostinta fata de Parintele ceresc.)
Fiecare crestin cunoaste faptul ca ne putem ruga in orice loc si in orice timp.
Tot la fel, stie ca nenumărate versete biblice vorbesc despre faptul ca Mântuitorul Hristos Si-a intemeiat Biserica Sa ca loc de comuniune si de lucrare a unui HAR pe care El l-a lăsat.
Ştie ca ucenicul are nevoie de "maestru", de indrumătorul spiritual, cel putin in anumite momente ale vietii sale, pentru că in lume exista INSELAREA, iar diferenta dintre adevar si inselare uneori este data de o litera intr-o fraza, de o fraza intr-o Scriptura, si ai nevoie de cel care are autoritatea morală sa-ţi explice, pentru ca alternativa... este doar "inselarea".

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru Zazen):

Totul tine de Noul Testament. Daca nu contesti valoarea lui, atunci iata, exista acolo serii de versete prin care se intemeiaza "preotia crestina", prin care se intemeiaza Biserica.
Dar mai sunt acolo, in Scriptură, şi versete nenumarate care vorbesc despre rolul templului din Ierusalim si a locurilor special consacrate.
Referitor la icoane, acestora nu se confunda cu Dumnezeu. De vina este termenul "inchinare" - un termen polisemantic ce ne arunca in confuzie totala (vine de la lat. "inCLinare"- înclinare, respect).
Daca esti sau vrei sa te faci crestin, sa stii ca in Biserica "ciolane de morţi" nu ai să poţi "linge", cum spui tu, nici nu vei avea voie : ) Se aduce doar cinstire si respect memoriei sfantului respectiv, care, chiar prin trupul sau mai poate face minuni (avem cazul invierii chiar din Vechiul Testament).
O zi faina!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Aşa ceva nu cere nici Dumnezeu nici Biblia.

Biblia îndeamnă să-i aducem o închinare raţională Creatorului (Romani 12:2).

| Moisie a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Si crestinii ascultandu-L, ii fac voia si iata calca in picioare Legea lui Dumnezeu pentru ca o considera un GUNOI, vezi Filipeni 3:6!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Moisie):

Creştinii adevăraţi recunocs că tot ce e scris în Scripturi "este de folos ca să înveţe" (2 Timotei 3:16). Chiar dacă legea moziacă a fost abolită, majoritatea principiilor ce au stat la baza ei sunt valabile şi folositoare
(vezi Matei cap. 5).
Cât despre Filipeni 3:6 ( in ce priveste ravna, prigonitor al Bisericii; cu privire la neprihanirea pe care o da Legea, fara prihana.), care este legătura cu ce ai scris?

Răspuns utilizator avertizat
| Moisie a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Crestinii doar cred si asta din cauza ca NU cunosc nimic.
Scripturile la care se refera Timotei sunt scripturile religiei mozaice si nu ale Bibliei.
Cum potui sa spui o asemenea enormitate? Legea Mozaica NU a fost abolita motiv pentru care in lume sunt mai multi mozaici prin sinagogi decat romani ortodocsi in biserici.
- Legatura o gasesti in versetele urmatoare, in care vei vedea ca Pavel care era un "invatat al Legii" (asa se numesc rabinii) spune ca Legea desi era buna, o socoteste un GUNOI.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Zazen):

Salut.

Poate că ai înţeles greşit cuvintele mele. Cum deja ţi-am răspuns Biblia dezaprobă fanatismul religios şi nu sunt de acord cu aceste "acte de credinţă". Din punctul meu de vedere şi bazat pe experienţa mea, Biblia poate să ajute oamenii să se elibereze de un astfel de mod de gândire şi de acţiune.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Zazen):

Adevărul e că religia ortodoxă se bazează mai mult pe tradiţie decât pe Biblie (încearcă personal să întrebi pe un preot baza unei învăţături şi cel mai probabil că va spune că are de a face mai mult cu tradiţia decât cu Biblia).

"ATUNCI,religiile care se bazeaza pe biblie, inclusiv ( si mai ales ) ortodoxia romana, de ce nu indica aceste lucruri? "
Iată ce a spus Isus: " Într-adevăr, după roadele lor îi veţi recunoaşte pe oamenii aceştia. Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri. Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!"

"De ce popii care asteapta sa li se pupe mana de catre fraierii care se inghesuie la ei, nu indica aceste,, lucruri''? "
Matei 23:6-11 - "Le place locul de seamă la cină, le plac scaunele din faţă în sinagogi, saluturile în pieţe şi să fie numiţi Rabi de oameni. Dar voi să nu vă numiţi Rabi, fiindcă unul singur este învăţătorul vostru, în timp ce voi toţi sunteţi fraţi. Mai mult decât atât, să nu numiţi tată al vostru pe nimeni pe pământ, căci unul singur este Tatăl vostru, Cel ceresc. Şi să nu vă numiţi «conducători», pentru că unul singur este Conducătorul vostru, Cristosul. Cel mai mare dintre voi să fie slujitorul vostru."

"Te intreb : ce ar fi ortodoxia fara biblie? "
Părerea mea, în esenţă tot aceiaşi, deoarece în realitate Biblia nu constituie baza convingerilor ortodoxe. Cred că vreo 90 la sută nu ar fi afectat.

Sunt de acord cu tine că multe religii (şi asta în mod regretabil) au devenit mai degrabă forme de manipulare decât căi de ai apropia pe oameni de Creatorul lor.

De ce mulţi să lasă manipulaţi? Cred că principalul motiv e că nu folosesc pe deplin cel mai valoros dar ce-l avem de la Creator: raţiunea.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Zazen):

Biblia într-adevăr subliniază necesitatea de a cultiva relaţii strânse cu Dumnezeu, iar locurile în care se face acest lucru nu reprezintă cel mai important factor. Iată ce a spus chiar Isus unei femei ce considera că locul unde te închini lui Dumnezeu este important: "Femeia i-a zis: „Domnule, văd că eşti profet. Strămoşii noştri s-au închinat pe muntele acesta, dar voi spuneţi că în Ierusalim este locul unde trebuie să se închine oamenii". Isus i-a zis: „Crede-mă, femeie: Vine ceasul când nu vă veţi închina Tatălui nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim. Voi vă închinaţi la ce nu cunoaşteţi, noi ne închinăm la ce cunoaştem, pentru că salvarea vine de la iudei. Totuşi, vine ceasul, şi acesta este acum, când închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui cu spirit şi cu adevăr, căci astfel de închinători caută Tatăl. Dumnezeu este Spirit şi cei care i se închină trebuie să i se închine cu spirit şi cu adevăr" (Ioan 4:19-24).

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru Zazen):

Toate învăţăturile Bisericii se bazează pe Biblie şi sunt compatibile cu ea.
Nici nu ar putea fi altfel din moment ce însăşi Biblia, Scriptura, a apărut în spaţiul Bisericii.
Biblia este total DEPENDENTĂ de Biserică şi nu Biserica de Biblie!
Biblia se "hraneşte" din autoritatea şi prestigiul Bisericii, şi nu Biserica din prestigiul Bibliei.

Biblia a fost "adunată", selectată pe riguroase criterii şi autorizată de cei care aveau 100% din învăţăturile ce există astăzi în Biserică.

Dacă acei episcopi ce au autorizat scrierile Bibliei faţă de sute de alte scrieri, dacă acei episcopi s-ar fi înşelat cu învăţăturile celelalte (care există şi azi) înseamnă că nici Biblia nu prezintă încredere...

Dar, atât învăţăturile, cât şi Scriptura, sunt demne de toată încrederea.

Răspuns utilizator avertizat