| navarre a întrebat:

Acesti ipocriti pot fi numiti,,veriga de legatura"cu Divinitatea?
Divinitatea se poate,,folosii"de asemenea fiinte, pentru a ni se arata drumul si calea care trebuiesc urmate pentru a fi una cu Divinul absolut, stapanul universului cunoscut si necunoscut?
http://www.youtube.com/watch?v=GCRtwZgm5ZM
http://www.youtube.com/watch?v=IJFJHwct7l0
http://www.youtube.com/watch?v=0OKTKlBpR3g
Divinul ne-a inzestrat cu o minte extraordinara, doar ca ar trebui si explorata, doar de asta ne-a si dat-o NU?

24 răspunsuri:
| Dorugar a răspuns:

Evident ca divinitatea crestina se poate folosi de asemene finte!
Tu crezi ca degeaba "dumnezeul crestinilor" se lauda in Apoc 1.18 ca este Stapanul cheilor Iadului"?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Nu ştiu dacă pentru tine Biblia este autoritate sau nu, dar ea chiar a prezis că aceasta se va întâmpla cu cei ce doar pretind a fi adevăraţi creştini. În 2 Petru 2:2, 3 se spune:Şi mulţi vor urma faptele conduitei lor libertine, iar din cauza lor, calea adevărului va fi vorbită de rău.  Mai mult, vă vor exploata cu lăcomie prin cuvinte prefăcute. Cât despre ei însă, judecata din timpurile străvechi nu întârzie şi distrugerea lor nu dormitează.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru navarre):

Salut. Cred că nu ai înţeles pe deplin ceea ce am scris. Eu ştiu că Isus nu a cerut bani şi şi-a îndemnat continuatorii să facă la fel (Matei 10:8 : Fără plată a-ţi primit, fără plată daţi). Sunt de acord că conducătorii religioşi fac contrariu.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru navarre):

Veriga de legătură dintre om şi Dumnezeu este Isus Cristos. (1 Timotei 2:5 - Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos). Cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru navarre):

Nu sunt ortodox şi mă strădui să-mi întemeiez convingerile pe dovezi clare şi logice.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru navarre):

Salut. Îmi pare că-ți place să ghicești dar nu sunt nici catolic nici protestant. Pot să te întreb pe ce ți-ai bazat afirmația spunând că convingerile mele se bazează pe mituri. Mă cunoști atât de bine ca să poți trage conclizii atât de categorice despre convingerile mele?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru navarre):

Salut. Am impresia că-ți place să ghicești dar nu sunt nici catolic nici protestant. De asemenea, am vrut să te întreb pe ce te bazezi când spui că cred în mituri? Mă cunoști atât de bine ca să poți să-mi analizezi convingerile?

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru navarre):

Și eu sunt de acord că pentru a ne închina lui Dumnezeu nu avem neapărat nevoie de o clădire deoarece în Ioan 4:24 Isus a spus: Dumnezeu este Spirit şi cei care i se închină trebuie să i se închine cu spirit şi cu adevăr. Dar pot să te întreb: Ce crezi, la ce s-a referit Isus când folosea expresia Împărăția lui Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru navarre):

Salut. Mă bucur că în sfârșit ne-am înțeles. Dar în ce privește Împărăția lui Dumnezeu poți să-mi spui pe ce te bazezi când spui că este sinele suprem?

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru navarre):

Vreau să-ți spun și părerea mea în legătură cu acest subiect. Împărăția lui Dumnezeu a fost principalul mesaj pe care la predicat Isus oamenilor. În Matei 4:17 se spune: De atunci incolo, Isus a inceput sa propovaduiasca si sa zica: "Pocaiti-va, caci Imparatia cerurilor este aproape." Ce reprezintă această Împărăție? Mulți consideră că aceasta se referă la starea inimii. Dar Biblia lasă să se înțeleagă că e vorba de altceva.
1. Însuși cuvântul „Împărăţie" se referă la domeniul asupra căruia un rege îţi manifestă autoritatea.
2. 2 Timotei 4:18 spune: Domnul ma va izbavi de orice lucru rau si ma va mantui, ca sa intru in Imparatia Lui cereasca. Acest verset subliniază că Împărăţia se află în cer, nu în inima cuiva. Mai mult, un om poate intra în ea şi nu invers, împărăţia să intre in inima cuiva.
3. Isus le-a spus discipolilor: Voi sunteti aceia care ati ramas necontenit cu Mine in incercarile Mele. De aceea va pregatesc Imparatia, dupa cum Tatal Meu Mi-a pregatit-o Mie, ca sa mancati si sa beti la masa Mea in Imparatia Mea si sa sedeti pe scaune de domnie, ca sa judecati (Luca 22:28-30). Potrivit acestor texte, Isus este Regele Împărăţiei deoarece Dumnezeu i-a oferit-o, iar unii dintre discipoli aveau să facă parte din această împărăţie cu scopul de a judeca.
Deci din punct de vedere biblic Împărăţia lui Dumnezeu este un guvern ceresc a cărui rege este Isus şi împreună cu el mai domnesc alţi oameni aleşi în acest sens. Scopul acestei împărăţii este bine scos în evidenţă în Daniel 2:44: Dar in vremea acestor imparati, Dumnezeul cerurilor va ridica o imparatie care nu va fi nimicita niciodata si care nu va trece sub stapanirea unui alt popor. Ea va sfarama si va nimici toate acele imparatii, si ea insasi va dainui vesnic.
Dumnezeu vrea ca împărăţia sa să înlocuiască toate formele de guvernare umană şi să-I unească pe toţi oamenii sub guvernarea fiului Său, Isus Cristos – Regele Împărăţiei Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cât despre cei ce sunt în fruntea adevăraţilor creştini iată cum trebuie să se poarte: Păstoriţi turma lui Dumnezeu, care este în grija voastră, nu din constrângere, ci de bunăvoie; nici din iubire de câştig necinstit, ci cu înflăcărare;  nici ca unii care stăpânesc peste cei care sunt moştenirea lui Dumnezeu, ci devenind exemple pentru turmă.(1 Petru 5:2, 3).

Răspuns utilizator avertizat