| Westfalia a întrebat:

Ce spune un popă care nu a vrut sa inmormanteze pe cineva,fiindcă nu avea bani!?
Reporterul cu camera ascunsa -,,E o treaba creștinească,trebuie inmormantat nu se poate lăsa așa "
Popa -,, E crestinească la tine, la mine nu e nici o crestineasca, mi-e mai aproape pielea decat cămașa"

Nu credeti? http://www.youtube.com/watch?v=0OKTKlBpR3g&feature=relmf u

V-ati pus vreodata intrebarea cati sunt dintre popi care-si practica aceea meserie ipocrita,si au asemenea,, comportament"fata de oamenii de langa ei?
Va spun eu. foarte multi, fiindcă fară bani(cu toate ca au salar de la stat) nici nu stau de vorbă!
Aceasta este,, calea"? prin acesti ipocriti ne putem imbogatii spiritual?

Voi decideti!

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Pentru ce trebuie ca bisericile (Biserica) sa fie bogata?
De ce atatea icoane aurite, scaune aurite etc?

Biserica nu ar trebui sa fie bogata, ci modesta si normala, medie.
Sa ofere sfaturi si ajutor oamenilor si nu sa le stoarca si putinul pe care il mai au.

Mi-e sila.
Atat pot sa spun.
Se profita de populatie prin religie si preoti.
Si nimeni nu -si da seama.
Sper sa nu mai dureze mult pana cand isi vor da seama mai multi.

| Westfalia explică (pentru Lizzu):

Sunt sigur ca nu o să mai dureze mult pana cand isi vor da seama multi!
Ai mare dreptate,deoarece aceasta schimbare,nu poate sa fie oprita,oricat ar dorii impopotanatii si burtosii de popi,care nu se mai satura,da averi si bani!
Intr-o zi am citit o intrebare a unei fete,care se intreba de ce bunica ei, a fost injosita cand a fost inmormantata de popa din oras, atunci cand nu au avut(familia) suma de bani pe care i s-a cerut? daca sunt platiti de stat, de ce au atatea pretentii de la amarati? I-am sugerat sa depuna plangere la patriarhie, sa-si spuna oful! a facut acest lucru, și ce crezi? Patriarhia nici macar nu s-a sfiit sa-i dea cel mai mic semn sau atentie. Nici macar nu au bagat-o in seama! Am ajuns ca in tara noastra sa fim injositi de proprii compatrioti, doar din faptul ca ei sunt ceva(popi) si noi altceva(turma)!

| Lizzu a răspuns (pentru Westfalia):

Stiu...ma gandeam ca degeaba isi dau oamenii seama,degeaba deschid ochii daca nu iau masuri impotriva,daca nu-si unesc fortele.

Un simplu om care se pune cu o institutie de stat nu are nici un drept si nu are nici o sansa,din pacate.
Asta urrrasssc cel mai mult. Nedreptatea asta,indiferenta, interesele lor pe care si le protejeaza.

Sper ca intr-o zi, nu stiu cand, sa se intoarca roata si sa se inverseze locurile. Sa fie dreptate.
Multumesc pentru funda ( happy ), dar eu doar voiam sa -mi spun parerea pentru ca trebuie sa o fac.

| Westfalia explică (pentru Lizzu):

Si eu multumesc pentru raspuns! Aceasta ignoranta a romanilor,din pacate a dus la situatia in care suntm la ora actuala. Avem cele mai mari datorii externe,inca sunt copii analfabeti din lipsa de scoli sau profesori,sunt inca localitati neracordate la curent electric,nu sunt spitale si utilaje necesare,pentru a salva vieti,ne pleaca medici,profesori,intelectuali,din Romania si cu toate astea romanii indura in continuare,vorbesc pe la colturi de strada,etc.
Aceasta institutie biserica,dacă afirma cu tarie ca propovaduesc binele omului,de ce nu se mai satura de bani de la stat pentru constructia unor căsoaie inutile,de ce cer fonduri fara a se mai oprii pentru tot felul de nimicuri,de ce nu se separa de stat cu toate ca este lege ca nici o religie sa nu fie amestecata cu statul,de ce nu-si indreapta atentia si fondurile si inima catre acest popor incercat? Zilnic ne sunt prezentate cazuri din ce in ce mai dese de popi care insulta bunul simt din toate punctele de vedere,ZILNIC!(gandeste-te cate cazuri sunt in realitate)
Unii aparatori ai acestei institutii mizerabile, tot intoxica mintea romanului spanand ca sunt doar un caz, doua! Totusi nici un caz nu,, s-a rezolvat''. Acesti impostori isi desfasoara in continuare activitatea infractionala, incasand bani la negru, in afara de salariul pe care-l primeste de la stat!
Sute de milioane de euro care ar trebui sa salveze vieti nu sa se construiasca cladiri pentru acesti impopotanati cu haine, coifuri,toiage, medalioane si cruci toate de aur!

| Lizzu a răspuns (pentru Westfalia):

Ai dreptate in tot ce spui. As vrea ca glasul asta sa se faca auzit cat mai curand, sa existe in fiecare om.

| VladyCristian a răspuns (pentru Westfalia):

Dumnezeu te va pedepsi aspru pentru ceea ce vorbesti si ce judeci. Cu masura cu care judeci, asa vei fi judecat. Cat despre `` aceste idei ce ar trebui sa le aiba fiecare om``: Satana inca nu are forta asta asa de mare incat sa controleze o omenire intreaga. Doamne ajuta! O seara faina!

18 răspunsuri:
| costis a răspuns:

La mine in oras sunt peste 100 preoti. Cei doi la care merg nu sunt asa. Pe mine ma deranjeaza impozitul pus de primarie pe morminte, cam 90 lei ANUAL pentru 2 locuri. Cam ca un fel de chirie. Chestia cu "voi decideti" din finalul postarii tale are iz electoral; e ca si cum ai spune "veniti la mine" (sa vedeti ce destept sunt).

| Westfalia explică (pentru costis):

Peste 100 de popi?
Woow unde locuiesti omule, in New York?
Aaa, am uitat, numai in Romania se intampla asta, si sunt sigur că nu e un oras mare!

| milan9 a răspuns:

Pardon da asta nu e nici preot si nici popa. Asta e dusmanul numarul 1 al Bisericii, este dusmanul numarul 1 al preotilor lasati de Hristos sa se sacrifice pentru comunitatea lor, este cel despre care Hristos a spus ca mai bine si-ar lega unul ca acesta o piatra de gat si s-ar arunca in mare, decat sa sminteasca pe cei pe care ar fi trebuit sa-i slujeasca ca parinte spiritual.

| Westfalia explică (pentru milan9):

Nu-i popă?
Cum poti,,spune''asa ceva? că doar este platit si din impozitul tau la stat!
Si inca ceva : si acum isi desfasoara activitatea de indobitocire a gloatei! si incă lejer, si te asigur ca sunt muuulti ca el, multi nu se,, dau'' a fi ca el, dar in realitate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar in timpul vietii, platesti un "impozit" anual la biserica destul de mare. Daca nu-l platesti, nu te inmorminteaza, Daca-l platesti, tot iti cere bani la inmormintare. Oricum o dai, cu popa nu o scoti la capat. Ei propovaduiesc saracia ca sa se poata imbuiba ei. Sa ma ierte stramosii mei si popii inca vii din familia mea dar, acesta este adevarul in ziua de azi. Nu am nimic cu religia. Am un dinte impotriva popilor "moderni".

| Westfalia explică (pentru anonim_4396):

Te inteleg perfect!
Marele C.G.Yung,fondatorul psihologiei analitice.a avut 10 popi in famile,dar si-a dat seama dupa muuulte cautari si cercetari, că nici pe departe nu aceea este,, calea''! Pana si tatal sau inainte de a murii ( a fost popă) l-a felicitat ca nu a luat,, calea'' spre popie, deoarece ar fi fost o enorma pierdere de timp si o cale foarte gresită!

| AwaZoh98 a răspuns:

Nu toti preotii sunt la fel...straight face

| VladyCristian a răspuns:

Draga prietene, asta e marea problema a omenirii. Din pacate Biserica e din ce in ce mai atacata de lume si mai ales de mass-media. Mie mi se pare ca esti un om dezinformat complet care vorbeste fara ca sa stie adevarata situatie. Sunt student la teologie, si ca si peste tot, exita ``uscaturi``. Sa nu uiti niciodata: in orice domeniu sunt oameni demni, buni - care isi fac treaba, si oameni rai. Intr-adevar, exemplul tau, din pacate este adevarat. Din pacate mai exista multi-multi preoti de genul asta, dar, ce facem cu cei buni? Ce facem cu preotii care isi fac datoria si misiunea? Cunosc preoti care plang in fata unei babute care, cu mana ei tremuratoare, ii intinde un banut. Nu mai judecati Biserica si preotii, ca si unitate, pentru un ``popa``. Sa stii ca sunt multi preoti buni, trebuie doar sa ii cauti. Dar din pacate, e usor sa arati cu degetul si sa judeci, nu e asa? happy

| Westfalia explică (pentru VladyCristian):

Daca,,spui'' tu să stii că nu uit!( cu toate ca stiu si eu)
Ok. dragă studentule la teologie( parerea mea e că-ti irosesti timpul frecventand aceea INSTITUTIE) Din pacate nu este vorba de,,un popă''cum sugerezi tu si cum fac intotdeauna cei care dreg busuiocu'(stii tu),este vorba de o clasa parazită care profită de naivitatea oamenilor si totusi chiar daca sunt prinsi in fapt,chiar daca inseala,chiar dacă au o viata imorala,batausi,afaceristi,etc.(lista e super lunga),revin,chiar daca sunt descoperiti,acesti ipocriti isi desfasoara fara nici o jena activitatea de manipulare si inselare,in continuare. De ce oare un om de rand (cu toate că si popii sunt oameni de rand)daca sunt prinsi cu o ilegalitate,platesc față de societate? Ce clasa sociala sunt acest popi de nu platesc? sunt extraterestrii? Deci,inca o intrebare : de ce nu profesati voi,popii,aceasta,,activitate'',separat de stat? Exista o lege in care se specifica,că statul este separat de orice religie (daca doresti pot sa ti-o spun) UNDE este separat? se stie clar si fara ocolisuri că institutia biserică este implicată pana in gat cu statul! pana si un gunoier neinformat,stie acest lucru! De ce nu se ia exemplu tarilor nordice,si nu numai,unde popii traiesc frumos,fara sa deranjeze statul,cu banii dati de enoriasi! Aici in Romania,popii isi incaseaza salar de la stat,nu rupe chitante,si mai cer si taxe enorme pentru niste servicii pe care ar trebui sa le faca gratis,deoarece sunt angajatii statului,poporul acesta indobitocit le da salarii! Ce legatura Divina,, vezi''tu in a avea profit in urma indobitocirii oamenilor cu tot felul de superstitii idioate, gen moaște, tablouri, statui, ritualuri fara rost, etc.etc. Crezi cu tarie ca aceste tertipuri iti netezesc in vreun fel calea spre Divin! Cum iti explici ca intr-o tara macinata de datorii,de saracie, si necaz, suntem pe locul 1 la biserici si popi,pe cap de locuitor,asta ne salveaza nația? Nicidecum, si voi stiti asta! Ar fi foarte mmulte de,, spus''in acest subiect, si nu sunt baliverne, sunt REALITATE, dar ar trebui sa treaca ore in sir pentru a dezbate problema.
Te invit sa citesti cartile :Amintiri, vise si reflexii de C.G.Yung, si Puterea extraordinara a subconstientului tau de Joseph Murphy.
Nu sunt,, prostii'' cum sunteti voi invatati sa dati replici! Ciao! sa stii cand ti se va deschide usa catre cunoastere, atunci ai sa realizezi...Am uitat sa-ti spun:sunt un om simplu, nu ceea ce va dati voi a fi!

| VladyCristian a răspuns (pentru Westfalia):

Acea institutie pe care o frecventez eu se numeste BISERICA. Acea doctrina dobitoaca pe care o primesc oamenii se numeste RELIGIE si CREDINTA iar oamenii se numesc, in momentul cand o practica din sufelt, CRESTINI. Cum iti explici faptul ca acesti oameni care sunt ``indobitociti`` sunt oameni morali cu familii frumoase? Ok. O batrana care stie probabil psaltirea pe de rost e mai buna decat tine si decat mine, o batrana care nici nu se uita la popa sau la stat cand da contributia la biserica de dragul lui Dumnezeu crezand ca lucrul asta e bun - e mult mai curata decat unul care acuza ca Biserica e un junghi in spatele statului roman. Se spune ca statul e separat de religie si alte chestii, dar sa nu uiti ca BISERICA e COLOANA VERTEBRALA a unui stat, a poporului nostru care inca mai are putina identitate. Popa, cum zici tu, sunt cei care sunt precum un parazit care nu stiu sa-si faca misiunea, care nu raspandesc in jurul lor decat sminteli si care produc astfel de pareri oamenilor - precum parerea ta. Aia sunt popi, care jefuiesc diplomatic oamenii. Preotii sunt cei care isi fac misiunea cu adevarat. Cat despre chitante, preotul este semibugetar, ia vreo 6-7 mil de la stat. Ca si in orice loc, peste tot este mafie, pile, locuri cumparate, prostii si tampenii. Elimina Biserica din viata statului, a omenirii - vezi ce se intampla laughing Oricum, din cauza unor oameni care vorbesc fara sa stie despre ce este vorba, Biserica se lasa in viitor jos la fund - dar fiecare in final isi va da seama de rationamentele ce le-a facut. Pentru fiecare dintre noi este o judecata si, nu uita, vom fi, si tu, si eu, judecati pentru tot - la fel ca si preotii buni, la fel ca si cei care sunt niste uscaturi si paraziti. Bineinteles, sunt mult-mult mai multi preoti buni decat rai - dar noi oamenii stim sa vedem orice defect, suntem priceputi cand vine vorba de a judeca tot-tot. Si eu sunt un om simplu, sunt foarte tanar, umil si cu frica de Dumnezeu - si asa voi fi toata viata - dar ma doare cand vad cum se trage in singura ``institutie`` care mai echilibreaza viata sociala a noastra si cum unii nu-si dau seama acum...ci isi vor da seama mai tarziu. Cat despre carti, iti promit ca o sa le citesc - pentru ca ma preocupa oamenii care scriu despre reflexii, amintiri, psihologii, eoni, subconstiente, yoga. Ador si autorii vestici, mai ales americanii care sunt foarte tari ( si praf spiritual ). Nu zic nimic in legatura cu continutul cartilor - pentru ca asemenea lucruri le aude omul din secolul III - nu e ceva nou laughing. O sa le citesc, dar, te invit si eu sa citesti niste carti ziditoare pentru suflet. Incepe cu ``Sfanta Scriptura``, iar cand o termini, priveste in jurul tau doar. Incearca sa citesti, pentru tine si pentru Cel ce te-a creat. Poate imi vei zice ca nu ai timp de prostii. Vezi? Asta e marea noastra problema. Lumea se duce pe duca si noi oamenii nu vedem. Usa catre cunoastere, cum ziceai tu, mi s-a deschis - incerc sa patrund in ea sa-l cunosc pe Dumnezeu. Cat despre cunoasterea asta rationalista: cunosc si din ea, cunosc foarte multe aberatii. Cunosc oameni care, rationali fiind, se cred superiori peste religie, peste Dumnezeu, peste intreaga lume. Vei realiza si tu candva, in aceasta viata sau in cea de apoi... Mult succes. Mi-a placut sa am o discutie cu tine happy

| Westfalia explică (pentru VladyCristian):

Dai exemple de batranele,de psaltiri,de familii,,frumoase'' DAR de ce ocolesti subiectul?
De ce dai gunoiul sub pres cum fac de fapt toti din aceasta tagmă?
De ce,nu raspunzi concret la intrebari?
Aaa,persuasiune,manipulare,credeti că daca va invata aceste tehnici acolo,acestea,,țin''la toti?
Te asigur ca in nici un caz nu,,țin''la cei care au descoperit realitatea,care stiu ca de fapt aceasta INSTITUTIE omenească,nu are nici o legatura cu Divinitatea celestă! Nu mai prin denumirea de institutie,deja cade orice valoare Divină! Asectea sunt,,vazute'' de cei care au cautat si cauta intr-adevar realitatea,nicidecum mitologia,fantasmagoria,basmele,si manipularile!
Ai citit acele carti de care ti-am spus? sau macar ai auzit de ele?
Mai stii si altceva in afara de psaltiri, si dogme, infasurate in carti aurite ca sa atraga privirea?
Eu am citit biblia si nu numai o data, daca vrei oricand dezbatem aceasta mitologie, ORICAND!
Si inca ceva te invat :religia este ceva,credinta este altceva! niciodata sa nu le amesteci! si mai,, spui''ca esti student la teologie!

| VladyCristian a răspuns (pentru Westfalia):

Da, sunt student, un student mic de anul I - nu am invatat destule inca - dar daca ar fi sa stiu macar un lucru - acela ar fi sa fac o diferenta intre credinta si religie. Vei vedea realitatea prietene. Cat despre ``noi astia`` - indraznesti sa spui ca toti din aceasta ``tagma`` dam gunoiul sub pres? Ai mare grija in ce realitate traiesti... Mi se pare ca am lovit exact in subiectul tau atata timp cat de vad asa de revoltat...sau poate mi se pare. Multumesc pentru invataturi, sunt sigur ca multi le vor urma in aceasta lume in care multi sunt pierduti spiritual, dar cu regret - eu nu le voi urma. Raman la ``diferenta`` mea tampita intre credinta si religie. Sau, cum ziceai tu: mai bine tac - sunt inca mic pentru probleme asa mari si aberante. Multumesc ca mi-ai deschis ochii! laughing

| Westfalia explică (pentru VladyCristian):

,,Multi sunt pierduti spiritual''?
Tu te consideri castigat in vreun fel? esti cu ceva mai deosebit fata de ceilalti care crezi tu ca sunt pierduti spiritual?
Tin sa te anunt,ca la nivel Divin,nu esti absolut cu nimic mai presus fata de altii! Aceasta șmecherie că voi sunteti ceva(popii) si ceilalti sunt altceva,nu are sa mai tina cat de curand! nu va mai credeti voi aceasta tagma a popilor nici o verigă,nici o intermediere cu nici un Divin! Lasati grandomania deoaprte si reveniti cu picioarele pe pamant,stii destul de bine,ca au fost deja cazuri cand chiar oameni fara cultura nu au mai rezistat si au alungat pe popii din sat deoarece au intrecut masura!
Deci,,deschide ochii'',cat nu va fi prea tarziu!
Ati infestat Romania cu tot felul de baliverne si șmecherii,dar nu mai,,ține'', chiar si,, prostimea''care voi o manevrati si o șmecheriti de bani, chiar si ei au inceput sa vadă cat sunteti de duali, ipocriți!
Eu stiu in ce realitate traiesc, Tu stii? trezeste-te din visare!
Biserica nu este absolut nici o coloana a unui stat, este doar o căpușă pe spatele oamenilor.
De ce in tarile nordice nu au nici o legatura cu statul? de ce acele tari au un trai muuuult mai ridicat? de ce in acele tari institutia biserica nu se amesteca cu statul in nici o privinta...de ce? de ce?
Nu ai raspuns la absolut nici o intrebare de genul acesta, doar ai incercat cu persuasiunea care v-au invațat șmenarii si formatorii de popi!
Te anunt ca nu mai,, ține'' vrăjeala la toata lumea cum credeti voi, cei ca tine!