| anonim_4396 a întrebat:

Acum doua nopti am avut o experienta ciudata.Cei care vor sa-mi spuna sa ma duc la psihiatru,sa se abtina ca nu am probleme cu capu', si nici de inventat povesti, nu am vreun motiv sa o fac.Era seara tarziu si m-am pus in pat, pe mijlocul lui. Dupa cateva minute ajunsesem sa fiu pe jumatate adormit si pe jumatate treaz, ca sa zic asa.La un moment dat am auzit o voce destul de clar care mi-a zis "da-te mai incolo" dar vocea asta a fost insotita si de o imagine, din pacate neclara ca sa pot intelege ce am vazut, iar la o fractiune de secunda am tresarit brusc si m-am trezit.Sa nu imi spuneti ca am visat,sunt sigur ca nu dormeam pe deplin, eram constient oarecum, dupa cum am spus mai sus.Am cautat pe net si am gasit informatii de fenomenul numit "decorporalizare" sau "dedublare astrala',adica separarea sufletului de corp pret de cateva minute si am inteles ca aceasta se intampla in somn dar in mod inconstient, din acest motiv noi nu ne dam seama, iar cand ne trezim spunem ca a fost un vis. Vreau sa gasesc o explicatie certa.Credeti ca intamplarea mea a fost asa ceva, dar intr-un mod mai constient? Astept raspunsuri serioase.Multumesc!

12 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Consult de specialitate nu vrei, sa iti spunem ca era vis nu vrei, dar vrei o explicatie certa. Te-ai decorporalizat, e clar, ia un saprosan sa te strangi la loc.

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

De ce te-ai obosit sa imi raspunzi? Ce consult de specialitate sa vreau daca am mentionat destul de clar ca nu sunt vreun nebun care sufera de boli mintale sau mai stiu eu ce? Si crede-ma ca stiu sa fac diferenta dintre vis si oarecum realitate. Daca erai in tema, probabil puteai sa imi dai un raspuns cat de cat util.Mersi oricum.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci erai semiconstient, prin urmare nu puteai sa visezi, zici tu. Dar posibil sa fie proiectie astrala, desi asta, tot tu ne zici, se intampla in somn, in mod inconstient. Sesizezi incurcatura? Uite un raspuns util. Fa o introspectie, pune-ti gandurile in ordine, si incerca sa intelegi ca poate era un vis. Si eu am avut experiente de genul asta. Crede-ma, e preferabil sa fi fost in pragul somnului si sa fii fost un vis. Altfel, daca erai constient, se numeste delir.

| sublime89 a răspuns:

Unii oameni au halucinatii atunci cand sunt intr-o stare de semi-constienta in timpul somnului.

| Lizzu a răspuns:

Mie una nu mi s-a intamplat vreodata fenomenul de decorporalizare.
Eu stiam ca decorporalizarea are loc atunci cand esti lucid ori in stare de meditatie.

Ceea ce s-a intamplat a fost un vis lucid,cred, cum a spus si BlackSulphur.
Se intampla cand organismul este foarte obosit,extenuat, iar pentru un moment atipesti si ai parte de imagini scurte si intense (caderi,impiedicari,discutii cu persoane,replici,cuvinte etc) dupa care urmeaza trezirea brusca din starea de somn.

--Decorporalizarea este atunci cand,in "vis" vezi lucruri pe care mai apoi le poti recunoaste in realitate.Ele pot fi dovezi ca ai iesit din trup.
Ceea ce ti s-a intamplat nu cred ca a fost dedublare astrala pentru ca aceea e indusa, ca o hipnoza, din stare de constienta intr-o stare de repaos a mintii pana la confundarea cu un tot unitar la care te conectezi.

Asta e ceea ce cred eu, strict parerea mea, poate fi sau nu asa.
Continua sa cauti informatii.

| Dandanache a răspuns (pentru Lizzu):

Vis lucid este atunci cand dormi, visezi, dar esti constient ca dormi si visezi. Omul insa e convins ca era treaz si nu visa.

| Lizzu a răspuns (pentru Dandanache):

Da,ai dreptate in legatura cu visul lucid.
Numai ca din ce a zis el, eu nu -mi pot da seama daca el e sigur ca era perfect constient.

Sunt unele cazuri in care atipesti pentru o fractiune de secunda si toate imaginile si sunetele de care ai avut parte in fractiunea de secunda in stare de somn pot fi interpretate ca si reale pentru ca linia de separare intre ele e aproape infima, aproape ca se confunda starea de veghe cu cea de somn.

| Lizzu a răspuns:

Astea sunt lucruri pe care daca le analizezi nu iti induc faptul ca o persoana e nebuna.
Nu i -s-a intamplat nimic special si ciudat, sunt lucruri cu explicatie, dar pe care el le vede ciudate.

E pur si simplu un vis in care a auzit ca cineva vorbea cu el.
Cati nu visam asa?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Lizzu):

E una sa visezi si e alta sa ai inpresia ca totul a fost chiar real... intrii in zona de dubios
"Nu, multumesc. Ai unda verde din partea mea si te vei convinge ca nu sunt asa bune. Dar in timp...
Poate e doar o toana. " absolut orice in excess dauneaza si in timp ai sa regreti, de la tigari, bautura, mancare nesanatoasa, si iti scriu o carte, nu mi se pare ok sa ii judeci pe cei care se drogheaza, dar pe de alta parte sa zici, aa e ok sa bei ca un terminat pana nu mai stii de tine.

| Lizzu a răspuns:

Era adresat pentru persoana cu nickname dubios, nu pentru tine.

Nu judec, doar ca mai toti comenteaza ca si raspuns la intrebari chestia cu legalele astea.
Si unele intrebari chiar cer raspunsuri care sa-i scoata un pic din impas. Nu se rezolva nimic daca fac misto de ei.

Nu am judecat pe cei care se drogheaza si nici nu am incurajat pe betivi.
Nu-nteleg.
Vroiam doar sa nu mai comenteze unii oameni despre droguri si legale la intrebari care chiar nu reflecta "nebunie","dereglare" sau orice altceva.
Unii vorbesc de parca legalele ar fi buricul pamantului si toti oamenii doar pentru asta ar trai...

| BlackSulphur a răspuns:

Lucid Dreaming. Mai mult nu am de zis.

Răspuns utilizator avertizat