| GabiDumitrescu a întrebat:

Acum repede, pana vor incepe 8 intrebari din 10 sa inceapa cu "Gizăs a inviat" aruncati o privire - https://onthewaytoithaca.wordpress.com/......-debunked/ - si ia ziceti cum sta treaba cu minunea?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Era în moarte clinică, mai exact în comă și și-a revenit. Kakaia prablema? Bog vaskrese! Pravda vakrese.
Ei avean nevoie să creadă în continuare că gurul lor a înviat, și au propagat asta. ceea ce nu putea face decât dacă era însuși fiul lui Dumnezeu, deci el însuși zeu. Așa se crează miturile. Iar ce ce cred în mituri, au nevoie de ele ca să poată trăi. Ce e rău în asta? Este loc sub saore și pentru tei și pentru atei. Hristos a înviat. Semnat ateu sadrian46.

33 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, asta e frumusețea la Dumnezeu. Mai mare decat întreg Universul (și acum știm cu ce imensitate avem de -a face), și totuși interesat de noi, marunteii de la Pamint. Unul din cele mai frumoase versete din Biblie spune ca : "Dumnezeu locuieste în locuri înalte și în sfințenie, dar este cu omul zdrobit și smerit, ca să învioreze duhurile smerite și să îmbărbăteze inimile zdrobite."
Sau cum spunea cineva, e interesant cum un Dumnezeu asa mare a încăput în inima sa asa de mica. happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce susțin eu că a existat. Cei 4 evangheliști au scris despre el din auzite, dar apostolii, care au trăit viața cu el, au avut o experiență cu el. Prea mulți, în stare să inventeze aceeași poveste. Deci se pare că tipul a existat. Că imaginea despre el a ajuns la noi stilizată și coafată ( el era fără păcat, etc), este altă poveste.

| GabiDumitrescu explică (pentru sadrian46):

Problema e ca dintre istoricii notabili ai perioadei nu si-a batut nimeni capul cu el in mod deosebit, asta ma maninca pe mine. Scrierile religioase au fost manipulate puternic de catre biserica, de unde si credibilitatea lor e... invers proportionala cu increderea oferita de oitele autohtone bor-ului. happy