| Inferno a întrebat:

Exista religiosi care sustin ca designul complex al tuturor organismelor a fost creat de Dumnezeu si ca acest Dumnezeu este bun si iubitor.

Intrebarea este adresata lor:

De ce ar crea un Dumnezeu bun si iubitor organisme a caror design le obliga practic sa ucida alte organisme pentru a putea supravietui?

P.S.: Am mai postat intrebarea de 5 ori, nimeni nu a reusit inca sa raspunda la ea.
De fapt conversatia cu acesti religiosi ia urmatoarea forma:

Ei: Designul complex al organismelor dovedeste ca exista un creator, Dumnezeu.

Eu: Aproape toate organismele sunt "proiectate" pentru a vana si ucide alte organisme: masinarii de ucis. De ce ar crea un Dumnezeu iubitor asa ceva?

Ei: Acel design nu a fost creat de Dumnezeu, a aparut natural, e o consecinta a pacatului.

Eu: Ok, deci designul complex al organismelor nu are nevoie de Dumnezeu, "pacatul" il poate reproduce la fel de bine. Deci designul complex al organismelor nu dovedeste ca exista un creator. Tocmai ti-ai anulat prima afirmatie.

Iar aici "ei" inceteaza sa mai raspunda.

Ideea e ca nu poti sa folosesti designul ca o dovada pentru existenta unui creator si dupa sa afirmi ca acel design putea sa apara si fara interventia acelui creator. lol.

25 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Aici "ei" inceteaza sa mai raspunda" pentru ca premisa ta "deci designul complex al organismelor nu are nevoie de Dumnezeu, "pacatul" il poate reproduce la fel de bine" este gresita. Ei nu vor sa spuna ca "Acel design nu a fost creat de Dumnezeu, a aparut natural, e o consecinta a pacatului", ci ca acel design e un design denaturat, e designul ce a fost creat de Dumnezeu, dar a fost denaturat, incit pare a fi alt design, insa tu interpretezi cum vrei si de aceea ei inceteaza sa mai raspunda.
Lucrurile sunt simple. Tu creezi o masina. Un robot care sa faca anumite chestii. Cineva vine si viruseaza partea de soft, sau pur si simplu se strica, si face alte chestii, pe care nu tu le vroiai, de exemplu in loc sa iti aduca micul dejun la pat, robotul tau ti-o arunca in fata ca sa te trezesti. Nu e programul, designul destinat acelui robot, dar din acel program ce a fost destinat lui s-a nascut programul, designul care il face sa iti arunce mincarea in fata - el totusi vine cu mincarea la tine.

| Inferno explică:

Adica?

| Inferno explică:

Eu vorbesc de divinitatea crestina.

| Inferno explică:

Deci practic Dumnezeu a creat o lume a suferintei pentru bietele animale doar pentru ca omul a pacatuit.

Asta e ca si cand ma apuc sa torturez un caine pentru ca nu stiu ce criminal a pacatuit omorand niste oameni. Ar fi ok, dupa tine.

X: De ce ii tai picioarele cainelui ala?
Y: Pai am vazut la stiri pe cineva pacatuind.
X: Ah, acum are sens. Scuza-ma.

| Inferno explică:

Lasa ciupercile.

"Tu încă mai numești a fi o crimă faptul ca ierbivorele mănâncă iarba?"
Cum adica "inca"? Unde am sustinut eu tampenia asta? Lasa iarba.

"Ei bine esti singurul de pe lume care numește criminale pe ierbivore."

Delir. Nu am afirmat asa ceva niciodata. Esti printre putinii utilizatori care comenteaza dupa ce au consumat o cantitate semnificativa de iarba.

Deci 1 - delirezi.

Sa vedem cum stam cu 2. laughing

Aici esti doar off topic.
Suferinta si moarte sunt opusele iubirii. Intrebarea e simpla,de ce un Dumnezeu al iubirii ar crea o lume ce are la baza suferinta si moarte. Is that simple.

Tu ii dai cu: "Acele animale fac parte dintr-un ecosistem. Exista lanturi trofice,pradatori." WTF? Ok,ce legatura are? Chiar nu iti dai seama ca esti off topic?
" o categorie pe care tu nu o iei in seama"
Cum iti dai seama ca nu o iau in seama? Unde nu am luat-o in seama? iar ai inceput sa delirezi?

"dacă există un Creator atunci bineînțeles că aceasta problema nu îl depășește pe El"
Da,evident. Ma rog, esti off topic.

"D-zeu cunoaște mecanismele care fac ca ființele vii..."

Nu stiu de ce D-zeu vorbesti tu. Eu vorbesc de divinitatea crestina.
Divinitatea crestina nu cunoaste mecanismele, ea e creatoare mecanismelor. Deci asta ca o subliniere. In fine, tot off topic esti.

"pe voi restul nu va doare faptul ca animalele mor ucise"
Mie putin imi pasa ce se intampla cu animalele. Nici nu am sustinut ca mi-ar pasa daca mor sau nu. Off topic...
Off topic intregul raspuns, pana la:

"Si acum sa incepem cu întrebarea propriu zisa: "de ce ar crea D-zeu așa ceva?""

Si dupa esti iar off topic. laughing) Lol.

"ai o ocazie să te obișnuiești cu deciziile definitive (odată ucisă acea ființa rămâne ucisă, bine merci,) ( in Game-uri pe PlayStation ai mai multe vieți... in realitate ba)."

Super.

"-apoi, precum vezi, viața la nivel de planetă a fost, este si va fi "adaptabilă si funcțională". Nu te oprește nimeni sa creezi alte "forme de existentă", cert este faptul ca dacă ele nu funcționează atunci tu si rezultatele eforturilor tale vor fi uitate. "

Aha, tare... asta clar are legatura cu intrebarea.

Praf.

De ce ar crea un Dumnezeu bun si iubitor organisme care se mananca intre ele?

Mai incearca. Poate, poate. Dar nu cred.

| danut a răspuns:

Religiosii mai sustin ceva, c a Dumnezeu ESTE atemporal, sau mai bine spus in afara timpului, DE ACEIA Dumnezeu a facut asa animalele. Daca ESTI atat de inteligent pe cat vrei sa pari gasesti raspunsul in aceasta afirmatie, daca nu degeaba iti spun ca tot nu vei intelege.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danut):

Premisa lui e "design-ul inteligent nu are nevoie de un creator".
Raspunsul tau nu invalideaza in niciun fel premisa lui.
Doar fiindca Dumnezeu e atemporal si stie tot ce s-a intamplat, se intampla si se va fi intamplat vreodata, nu inseamna ca evolutia e dependenta de existenta Lui.

E ca si cum ai o pisica si stii ca daca nu o dresezi se va c*ca pe covor. Doar fiindca stii acest lucru, nu inseamna ca pisica nu va mai simti niciodata sa isi faca nevoile.

| Inferno explică (pentru danut):

Nu sunt atat de "inteligen" incat sa inteleg de ce atemporalitatea ar fi un motiv.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Simplu, Dumnezeu cunoastea viitorul, stia ca omul va pacatui motiv pentru animalele au fost facute ca la un moment dat sa devina si carnivore. (o supozitie). Oricum Dumnezeu putea transforma TOATE animalele INSTANTANEU dupa caderea omului in pacat pentrru a se adapta NOILOR conditii.

| danut a răspuns:

Suntem la "religie" deci ori exista Dumnezeu ori nu exista Dumnezeu. Deci daca exista Dumnezeu atunci se comporta ca un Dumnezeu. Deci DACA Dumnezeu a facut TOTUL, inclusiv animalele EL a stiut ca omul va pacatui si atunci a facut animalele PENTRU acest scenariu. Autorul intrebari vrea sa sugereze INDIRECT ca Dumnezeu NU EXISTA, greseste. Dumnezeu se accepta prin CREDINTA dar pentru toti suparatii atei si altii ca ei care neaga existenta CREATORULUI am sa la aduc la cunostiinta ca existenta lui Dumnezeu si a Fiului Sau poate fi DEMONSTRATA si in baza asazisei "stiintei umane" dar promit ca NU am sa o fac ca sa simta si ei ce inseamna lipsa intelepciunii primita de la Dumnezeu.

| Inferno explică (pentru danut):

Intrebarea era "De ce ar crea un Dumnezeu bun si iubitor organisme a caror design le obliga practic sa ucida alte organisme pentru a putea supravietui?"

Iar raspunsul tau este:

"Pentru ca omul a pacatuit."

Ca sa se inteleaga.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

"Ca sa se inteleaga."
Ce vrei sa intelegi? Cand omul a ADUS pacatul, adica MOARTEA pe pamant aceasta a avut efect si asupra restului vietii pe Terra deci si animalele au necesitat o READAPTARE a noilor conditii.

| RAY a răspuns:

Religiosii mai sustin ceva, c a Dumnezeu ESTE atemporal
unde scrie in biblie asa ceva? sunt inventi sectancte

| RAY a răspuns:

Suntem la "religie" deci ori exista Dumnezeu ori nu exista Dumnezeu

care dumnezeu? cel ortodox? catolic? advent?

Deci DACA Dumnezeu a facut TOTUL, inclusiv animalele EL a stiut ca omul va pacatui si atunci a facut animalele PENTRU acest scenariu.
daca dumnezeu stia inseamna ca adam si eva erau predestinati sa pacatuiasca,desi numai exista liberul arbitru,desigur ca in TORA nu scrie asa ceva,sunt inventi sectancte

. Autorul intrebari vrea sa sugereze INDIRECT ca Dumnezeu NU EXISTA, greseste. Dumnezeu se accepta prin CREDINTA dar pentru toti suparatii atei si altii ca ei care neaga existenta CREATORULUI

care dumnezeu se accepta doar prin credinta? religia catolica spune altceva, existenta lui dumnezeu poate fi dovedita, desigur inca nu sa gasit dovada aia si in TORA scrie asta

I am sa la aduc la cunostiinta ca existenta lui Dumnezeu si a Fiului Sau poate fi DEMONSTRATA
dumnezeu nu are nici un fiu, inainte de mine nu era nimeni si nici dupa mine nu va fi vreun mantuitor, nu ai ce sa dovedesti ca biblia te contrazice, nici pavel nu credea ca iisus era mesia

si in baza asazisei "stiintei umane" dar promit ca NU am sa o fac ca sa simta si ei ce inseamna lipsa intelepciunii primita de la Dumnezeu.

asteaptam asa zis dovada stiintifica ca dumnezeu si iisus sunt personaje reale desi biblia contrazice asta

| Hammurabi a răspuns:

Păi după câte știu eu, religia spune că Dumnezeu a creeat pământul cu tot ce e pe el, pentru om și pentru nevoile lui.
Dumnezeu e bun și iubitor pentru Om nu pentru râme. laughing)
Iar plantele și restul animalelor au fost creeate ca să-i fie de folos omului.
Așa că, ce-mi pasă mie dacă se ucid bacteriile între ele? laughing))

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Vezi ca te pot ucide si pe tine, ca fapt divers fara bacteri nu am putea trai, de simbioza ai auzit?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Normal că am auzit.
Eu sunt în simbioză cu Goa'uld-ul din mine.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Eeeeeeeee bacterile alea traiesc in noi man, sunt miliarde de tot felul de culturi

| NGheorghe a răspuns:

Eeeh, dar îmi amintesc de întrebarea asta a ta. Ma mir de răspunsurile nașpa pe care le-ai primit.
Deci 1. Ca sa fie mai clar: Tu încă mai numești a fi o crimă faptul ca ierbivorele mănâncă iarba? Ei bine esti singurul de pe lume care numește criminale pe ierbivore. (Cumva ar trebui sa îți tipărești un Dicționar Inferno-Român si altul Român-Inferno lol). Dacă ar fi sa facem in raport carnivore-verbivore acesta ar fi de 1 la 10. Acel "aproape toate" nu este nici pe departe "aproape jumătate".
2. "D-zeul iubitor ce crează mașinării de ucis" - asta este o problema ce se împarte in doua părți:
—pe de o parte ceea ce vezi tu, acele " mașinării de ucis" face parte dintr-o structura mult mai mare si mai complexa a vieții de pe Terra si se numește "ecosistem". Cu alte cuvinte viața nu este complexa la nivel de celula, organ si organism (complexitate interna) ci si la nivel de "reglaje exterioare" cum ar fi de exemplu: a) lanțurile trofice (ma refer la faptul ca dacă se dezvolta o specie ca număr de populație, atunci se dezvoltă si prădătorii acestei specii, apoi se dezvoltă si prădătorii pradatorilor) -foarte complex, sau alt exemplu de reglaj exterior ar fi b) "condițiile climaterice" care aduc creșteri de populații temporare (in categoria asta intra si "animalele care mor fără să fie prădate" - o categorie pe care tu nu o iei in seama poate pentru ca nu o vezi, sau poate pentru ca nu ai fost la orele de biologie, sau poate pentru ca nu dai doi bani nici pe google).
— pe de cealaltă parte tu iei in discuție o problemă ce te depășește, numită "Viața". Din start, dacă există un Creator atunci bineînțeles că aceasta problema nu îl depășește pe El, deoarece altfel nu ar fi creat ființe vii. Deci diferența dintre tine, toți biologii, geneticienii plus elita elitelor la un loc si D-zeu este ca: D-zeu cunoaște mecanismele care fac ca ființele vii sa aibă viața, pe voi restul nu va doare faptul ca animalele mor ucise, ci va doare faptul ca habar nu aveți. Poți sa vorbești cât vrei despre "teoria" cum ca primele animale au apărut "din cauza unor reacții imposibile si se hrăneau cu pietre si pământ (ce altceva sa ucidă? happy doar era prima!), nu aveau simțuri sa separe elementele hrănitoare de otrăvuri, si nici nu știau sa se înmulțească (adică au apărut degeaba!) dar de asemenea poți sa precizezi ca toți oamenii de știința, in toate experimentele lor, nu au reușit niciodată sa creezi ceva viu, nici din greșeala, si aceasta nu este o teorie ci o certitudine.
Si acum sa incepem cu întrebarea propriu zisa: "de ce ar crea D-zeu așa ceva?"
-o data, ai o ocazie să te obișnuiești cu deciziile definitive (odată ucisă acea ființa rămâne ucisă, bine merci,) ( in Game-uri pe PlayStation ai mai multe vieți... in realitate ba).
-apoi, precum vezi, viața la nivel de planetă a fost, este si va fi "adaptabilă si funcțională". Nu te oprește nimeni sa creezi alte "forme de existentă", cert este faptul ca dacă ele nu funcționează atunci tu si rezultatele eforturilor tale vor fi uitate.
Altă idee:" Acel design nu a fost creat de Dumnezeu, a aparut natural, e o consecinta a pacatului." - "că acel design al carnivorelor nu ar fi fost creat de D-zeu" - este o teorie lalaită de creduli ( ce se cred crestini). Cum de-altfel "consecința păcatului" (Adamic) este o alta teorie bazată pe o fabula, un Adam o Eva si șerpi care vorbesc au existat doar in imaginația autorilor de fabule. Am mai arătat si la alte răspunsuri cum ca povestea cu Adam si Eva depășește in nonsensuri si minciuni... orice alta fabulă. (Nu degeaba biblia a fost o carte interzisă peste o mie de ani. O fi având religia creștina peste 2000 de ani de existența dar asta nu înseamnă ca strămoșii o cunoșteau foarte bine, dincontra, erau aproape habarnisti)

| 6684464 a răspuns:

Insusi Dumnezeu era cu noi si guverna Universul nostru pana la pacatul omului(celei mai mare realizari ale Sale din acest Univers).
Dupa ce pacatul a fost produs El a dat un blestem universal: moartea, cu alte cuvinte noi legi pentru univers care, dupa parerea mea, sunt pentru ca toate lucrurile din Univers sa poata coexista fara El pentru ca EL nu poate guverna ceva in care exista pacat(sper ca in seara asta sa gasesc un raspuns exact la asta); de asta avea doua variante: sa stearga tot sau sa vina cu un plan de salvare pentru ce se mai putea salva.
Dumnezeu Tatal(Cel care ne spune ce sa facem) nu mai este cu noi de atunci, nici Dumnezeu Fiul(Cel care ne ajuta neconditionat) nu mai este cu noi, numai Dumnezeu Duhul Sfant mai este cu noi acum, acesta limiteaza puterea Satanei, aduna BIserica Lui Dumnezeu si face legatura intre om si Dumnezeu FIlu, respectiv Tatal.
Deci da, toate animalele de prada au ajuns in felul asta datorita pacatului.
Spui ca animalele sunt rele pentru ca ucid ca sa traiasca, dar uiti ca Dumnezeu a omorat animale numai pentru a le acoperi goliciunile Evei si lui Adam.

| Uvox a răspuns:

În situația în care pui o intrebare bazată pe observații (de necontestat si de bun simt) si primesti răspunsuri sau mai grav "explicatii" care pleacă de la faptul că există cineva atotputernic, atemporal, atotștiutor si mai stiu eu cum, ce așteptări mai poti avea si care ar fi șansele unui dialog?

Doar acum voi fi "avocatul diavolului"...
E kill switch.
Adică a creat viruși de exemplu ca sa poata controla selectiv evoluția speciilor fara ca noi sa fim constienti de implicarea lui. Poate devina omenirea modificând un simplu virus fara sa mai recurgă la potop care azi ar fi prea vizibil. Cica trebuie să-l iubim asa, natural, fara constrângeri happy daca s-ar arata in materia lui, bisericile ar avea program non-stop happy
E ok raspunsul? Îmbină stiinta cu fantezia numita religie.

| Dantone a răspuns:

Notiunea de Dumnezeu se refera mai mult la creearea constintei decat a organismelor.

| mga1000000 a răspuns:

Dumnezeu înseamnă mai mult decât ce scrie în Biblie...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru mga1000000):

Daca "inseamna mai mult decat ce scrie in Biblie" ar putea sa insemne si ca ne vrea prosti, ca va trimite o armata de unicorni cu privire laser sa-i omoare pe cei care fura copiii (la homosexuali ma refer), ca pentru a-l distruge pe satan va distruge si pamantul, dar si alte aiureli asemenea.
As fi curios sa stiu cum imi invalidezi afirmatiile.

Întrebări recente