| Octavian199 a întrebat:

Ce parere aveti despre 'sfanta lumina de la Ierusalim? E adevarat sau este doar lumanari inmuiate in fosfor alb, care la contact cu oxigenul se aprind singure?

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Doar putina chimie, atat.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ia, un crestin e de acord cu mine rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Crestinismul nu este o religie pentru idioti, sunt destui care nu sunt credinciosi in starea asta, nu "simti" nimic? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Deci.Ateii sunt prosti?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Tu ai afirmat asta, nu eu. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Am zis ca pentru voi.Ce nu intelegi?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

"Am zis ca pentru voi"
Pentru noi, CE?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Stai ca era de altundeva.Incurcai postarile =)

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Aaaa, pricepusi neamule, ai dat cu bata in balta, vezi ca face stropi. laughing

| RAY a răspuns:

Octavian omul are nevoie de minciuni pentru a merge mai departe in viata, trebuie sa intelegi asta

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Si popii au, pentru a face bani.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Man fiecare se descurca cum poate, asta e legea junglei, scopul scuza mijloacele, cei slabi, saraci mereu vor fi calcati in picioare de cei puternici

| RAY a răspuns:

în 29 Aprilie | danut a răspuns (pentru Octavian199):
Crestinismul nu este o religie pentru idioti, sunt destui care nu sunt credinciosi in starea asta, nu "simti" nimic? rolling on the floor

crestinismul nu este o religie sectanctule, crestinismul este impartit in 4000 de culte, secte, religi care interpreteaza biblia cum are chef

| RAY a răspuns:

Sectancti nu cred ortodoxi laughing laughing iar ortodoxi le numesc erectici pe buna dreptate, na vezi ce e crestinismul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde cum interpretezi adevărul.
Și Pilat din Pont ( Pontul Euxinus, deci s-a născut pe la noi, cam unde este azi Constanța sau poate prin Turcia, în fine) întreabă în Ioan 18, 38.
Ce este adevărul?
Eu am scris despre asta un eseu.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/......varul.html
Așa că, un pic de fostor care crează o mică iluzie a unui miracol posibil, care aduce relaxare prin ieșirea din cotidianul prozaic și o incursiune în lumea fantastică unde orice este posibil, face bine la suflet, la creier și la sănătatea mintală. Prea mult raționalism spune prea puțin despre complexitatea realității.

| Steregoi a răspuns:

Inselaciune.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

De ce scrii asta sectancule?

| NGheorghe a răspuns:

Dacă nu lasă pe nimeni din public sa schimbe lumânarea înseamnă ca e vrăjeală ieftină

| Octavian199 explică (pentru NGheorghe):

Normal ca e. Daca ai aduce lumanari de acasa, te-ai convinge.

| RaulAlmășan a răspuns:

Păi cum ar fi posibil că unor oameni care nu respecta Cuvântul Domnului, Chiar lor să li se descopere Dumnezeu printr-un semn din cer.
Ținând cont că și catolicii sunt la fel de eretici că și ei, atunci când catolicii au cerut dreptul de a ține ei slujba învierii, ortodocșii le-au aprobat, ei mutanduse lângă muntele sfânt.
Și lumânarea s-a aprins tot la ortodocși.
Dacă ei ar avea învățături Biblice aș crede.dar învățăturile lor contrazic scripturile, prin urmare minunea săvârșită acolo lasă mari semne de întrebare, având în vedere idolatria ortodoxă și ritualurile lor luate din păgâni.