| Steregoi a întrebat:

ADN-ul omului difera cu doar 2% de ADN-ul cimpanzeului si este asemanator cica chiar cu ADN-ul bananei. Insa aceasta mica diferenta nu se vede si in comportament si forma si din aceste puncte de vedere diferentele sunt mult mai mari decat doar 2% iar acest lucru nu indica altceva decat o minune dumnezeiasca cum din doar 2% diferenta rezulta o diversitate remarcabila in genul uman si o diferenta uluitoare in comportamente, forma si capacitate intelectuala intre om si cimpanzeu.

Ce parere aveti despre aceste lucruri uimitoare?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Daca diferenta de ADN dintre om si cimpanzeu ar fi atat de nesemnificativa tot ce ar trebui sa faca oamenii de stiinta este sa modifice un pic genele unei primate ca sa obtina un om si sa demonstreze ca evolutia este adevarata dar lucrul acesta nu va fi posibil niciodata.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 27 minute | Nilsson a răspuns:
Daca diferenta de ADN dintre om si cimpanzeu ar fi atat de nesemnificativa tot ce ar trebui sa faca oamenii de stiinta este sa modifice un pic genele unei primate ca sa obtina un om si sa demonstreze ca evolutia este adevarata dar lucrul acesta nu va fi posibil niciodata.

haaaaaaaa este uimitor in ce mod idiot pot intelege uni evolutia,cica daca modifici genele unui cimpanzeu el va deveni om, serios? in primul rand cimpanzeul si omul sunt doua specii diferite nu poate rezulta un om dintr-un cimpanzeu dar nici invers ca insati teoria evolutiei afirma asta, omul nu a evoluat din cimpanzei nici cimpanzei din oamenii, specile care traiau atunci acum 8 milioane de ani nu erau nici cimpanzei nici oameni si niste primate -speci care azi nu exista din ele au rezultat speciile din prezent

| Steregoi explică (pentru RAY):

Da, si teoria evolutionista ajunge pana la o singura celula stramos comun tuturor formelor de viata de la plante animale si pana la om.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Imi imaginez ce cunostinte ai privind raspunsul castigator, tu confunzi teoria evolutiei cu abiogeneza

| DeyCj a răspuns:

Nu sunt uimitoare.Sunt demonstrate științific.Normal că din cimpanzeu nu poți face om, și nici invers(doar social unii oameni evoluază din om în cercopiteci, dar aia e altă treabă), pentru că sunt specii diferite, chiar de ADN-urile seamănă, genele sunt diferite.
Că oamenilor le place să asocieze tot ce este în jurul lor cu un cuvânt filozofic(Dumnezeu) asta e rezultatul nevoilor lor de a se ancora de acest cuvânt pentru a se simții împăcați sufletește.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Intre 24 ai cimpanzeului si 32 ai omului, ca amprenta genetieste fix 2%!? cum sunt organizati (in perechi) cromozomii celor 2 specii?winking laughing tongue