| DominicSmiley a întrebat:

Ajutati-ma sa cred mai mult in Dumnezeu. Dati-mi multe motive.

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns:

Care este cauza indepartarii tale de la credinta? ai pacatuit? sau pur si simplu ti s-a stopat brusc credinta? oricare ar fi cauza iti recomand sincer:mergi si spovedeste-te curat la preot(sa nu "uiti" intentionat pacate, sa vii cu toata increderea ca Dumnezeu ca te va ierta si cu dorinta de schimbare si ascultare de Dumneze pe viitor), Domnul te va ierta, te vei simti eliberata si dornica de a face Voia Lui.In fiecare dimineata rosteste crezul.http://www.crestinortodox.ro/......79213.html cumparati o biblie, fa-ti un obicei in a citi din biblie mai ales noul testament.citeste psaltirea http://psaltirea.org/ scoate lacrimi si din cea mai impietrita inima. tine post cateva zile tot e postul craciunului, macar vineri si miercuri, fa milostenie, nu saracesti daca ajuti un necajit si ii dai cativa banuti sa isi ia o paine. dimineata bea trei inghitituri de aghiasma. Tatal Nostru ajuta foarte mult.Roaga-l pe Dumnezeu sa te ierte pentru necredinta si pacate: "Doamne cred, ajuta necredintei mele!". si ai incredere in Dumnezeu. Sfantul Duh poate aduce si cel mai pacatos si impietrit om la credinta.trece.si eu am avut aceasta problema.respecta sfaturile si va trece.totul este nadejdea catre Dumnezeu! Domnul sa te lumineze. fa-ti un obicei in a merge la biserica, nu ezita sa vb cu un preot daca simti nevoie despre ce te macina, nu este o rusine. te va sfatui mai bine.

| Allrc24 a răspuns:

Ai incredere in Dumnezeu si sa nu iti pierzi o clipa credinta in Iisus Hristos. Iisus spune:"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine" rezulta logic de aici ca numai credinta in Domnul Iisus te poate mantui. daca crezi deci in inima ta ca Iisus este cel care ti-a ster pacatele prin moartea sa pe cruce si ca a inviat atunci esti mantuit. dar Iisus mai spune:Luca 9. 1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile". Deci mergi la spovedanie cu toata increderea fara rusine pentru pacatele facute.mai bine simti acum rusine decat la judecata de apoi in fata intregului univers.acum ca pacatele ti s-au iertat trebuie sa ai grija sa nu cazi iar in pacat sau in necredinta.trebuie sa iti faci u obicei din a studia biblia. ea te va lumina caci contine Adevarul. fa-ti un obicei din a emrge la biserica, a te ruga si a tine pot iar Domnul va tine seama d osteneala ta fii sigura. Diavolul ne ispiteste pe toti. el este vrajmasul mantuirii noastre. el doreste cu tot dinadinsul sa nu ajungem la fericirea vesnica. din mandrie si egoism face asta.trebuie sa luptam cu toata puterea impotriva lui si impotriva pacatului. dar nu te ingrijora. Dumnezeu este infinit mai amre decat diavolul. Dumnezeu stie inima omului. daca il rogi cu creinta sa te ajute sa it idea putere sa treci peste ispita Domnul te ajuta cu siguranta.pentru ca El ne iubeste. fara frica Dumnezeu ne pazeste si ne ajuta.frica nu vine de la Dumnezeu frica vine de la daivol trebuie sa luptam constant cu ea.toata vaita omului este o infruntare cu cel rau, cu pacatele si aptimile si cu ispitele. dar cu ajutorul Domnului Nostru Iisus Hristos le vom birui.
"Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua. (Apocalipsa 21, 8)"
"Nu te teme, caci Eu sunt cu tine. Nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau. Eu te intaresc si tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijinesc cu dreapta Mea biruitoare." Isaia 41, 10
noi avem in noi pe Sfantul Duh. locuieste in noi. daca il ascultam si il alsam sa ne ghideze viata ne va reaminti tot ce ne-a invata Domnul Iisus. Dumnezeu este cu noi da din cauza pacatului omul nu ii poate simti prezenta calda si iubitoare.cand simti ispita spune"inapoia mea Satana.eu ma inchin numai lui Dumnezeu.ATAT!" "Doamne Iisus Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul si nevrednicul rob al tau". asta este smerenie. diavolul fuge de smerenie. el nu vrea sa recunosti ca ai pacate caci din cauza madnriei el a cazut din cinstea data de Dumnezeu. "Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ne pe noi" spune cu buzele si cu inima, neincetat, aceste cuvinte caci lumineaza mintea, linistesc inima, ard pacatele, biciuiesc si izgonesc pe draci".
Iisus:"Eu nu-ti cer plata pentru cele ce-ti dau ci-ti dau rasplata si rasplata de vrei sa te folosesti de toate ale Mele. Ce daruie o poate egala pe aceasta>Eu iti sun Tata, spune Hristos-Eu iti sunt frate, Eu iti sunt Mire, Eu iti sunt casa, Eu iti sunt hrana, Eu iti sunt haina, Eu iti sunt radacina, Eu iti sunt temelie, sunt tot ce vrei! Ca sa nu ai nevoie de nimic, Eu iti voi sluji ca n-am venit ca sa Mi se slujeasca, ci ca sa slujesc!
Tu esti totul pentru mine si frate si impreuna mostenitor si preten si madula. Ce vrei mai mult? Pt ce intorci spatele celui ca te iubeste? pentru ce te ostenesti pentru lume?

| Raniia a răspuns:

Asa cum Dumnezeu ne vorbeste prin Cuvantul Sau, Biblia, si tu poti vorbi cu El prin rugaciune.Prin rugaciune sa nu intelegi cuvinte invatate pe de rost ci pur si simplu te adresezi lui Dumnezeu ca si un copil fata de tatal sau. Dumnezeu priveste din inaltimile cerului pe toti oamenii si nu pierde din vedere nici un gand al lor.Este suficient sa spui in rugaciunea ta ca vrei sa-L cunosti.Cand Dumnezeu te cheama, nu exista un alt moment mai potrivit pentru a raspunde, decat momentul actual.

| Dumnezău a răspuns:

Nu e nevoie sa crezi in Dumnezeu, pentru ca e inexistent! Mai bine ai cauta pe cineva sa iti imprumute o Biblie(daca nu ai), sa o citesti, sa observi cat de odioasa esti, si care sa te ajute sa vezi cat ilogic si prostie exista in crestinism.

| ionutzul31 a răspuns:

Motivele nu trebuie sa ti le dea cineva anume, trebuie sa le gasesti singurawinking

Răspuns utilizator avertizat
| Doηηa a răspuns:

Da ce suntem noi?
Preoți, nu cred...

| JustMeNck a răspuns:

Mergi si u la Biserica sau citeste Biblia!

| Speedmafia a răspuns:

In primul rand citeste Biblia mergi la biserica gandeste-te ca el a murit pentru pacatele noastre, el ne-a creat, ducurat-e ca iti da o zi de a trai iti iarta pacatele daca te caiesti si primesti o viata noua gandeste-te la el in fiecare zi si da-i importanta mai mult dect tine si vei vedea rezultatul ruaga-te cu cuvintele tale, cerei cu credinta si el iti va da incearca! si vei vedea

| drachenblut a răspuns:

Mergi la biserica, gaseste un preot ok si vb cu el. nu cred ca o sa gasesti pe cineva sa te educe sau convinge sacrezi mai mult sau mai putin. si daca se intampla acest lucru... e de rau