| ANONIMAAA37 a întrebat:

Vreau cateva motive sa nu cred in Dumnezeu

Răspuns Câştigător
| DiamondEyes a răspuns:

Sunt foarte multe de scris aici, dar voi incerca sa ating anumite puncte de vedere.

1.Sunt religii mult mai vechi decat Crestinismul.
2.Rugaciunile nu dau roade.
3.Nici mai marii preoti nu cred in aceasta religie - cazul Pomohaci, calugari homosexuali, cer bani cand EVIDENT ei ne spun "banul e ochiul dracului".

Acum sa lasam simplele motive si sa trecem la partea serioasa:
Universul asta e urias cu milioane de galaxii, trilioane [chiar mult mai multe] sisteme solare si mult mai multe planete [toate fiind infinite in acest moment, pentru ca nu se stie numarul exact].
Ce te face sa crezi ca din atatea galaxii si din atatea sisteme solare, oamenii de pe acest pamant sunt cei mai importanti? Si stai asa... Crestinismul a aparut acum 2000 de ani in timpul unui razboi cu romanii in Israel [dar asta e o alta poveste], insa cum ramane cu celelate continente de la acea vreme din Biblie? Toti oamenii de pe pamant locuiau acolo in acel tinut sau buricurile [nu burice] pamantului isi duceau existenta pe acele culmi? Pentru ca de acolo s-a raspandit in Europa si de acolo mai departe.

In Vechiul Testament, cand D-zeu ataca Egiptul, sunt mentionati zeii acelui imperiu-cum vine asta? Existau doua universuri paralele pe pamant si anume cel crestin si un altul stapanit de alte puteri supranaturale?
Dupa ce isi omoara fratele, Cain pleaca in lume si-si gaseste soata-de unde a aparut aia? Cain si Abel au fost primii copii ai lui Adam si Eva.
Ca sa nu mai vorbim despre scenele sangeroase si egoiste puse la cale de Dumnezeu cerand oamenilor sa-si sacrifice copiii de dragul lui; numai pentru a se dovedi ca este iubit.
Zeii mesopotanieni, greci, indieni, romani, africani etc sunt mult mai vechi decat Dumnezeu.
Si daca tot e el asa bun, atotputernic, omniscient si omniprezent, de ce a facut iadul si ce-l intereseaza pe el ce face lumea? De ce sunt boli pe lumea asta si copii nou nascuti care mor in secunda a doua? De ce exista foamete si razboaie?
La Parascheva, de ce se duc atatia crestini si mai ca se omoara calcandu-se-n picioare pentru 3 zile, cand aia sta acolo in biserica tot anul?

Daca stai si te rogi, asteptand o minune de sus care sa-ti schimbe viata, afla ca te inseli. Poate stii de legea atractiei si de propria vointa de a schimba lucrurile.

Hai sa-ti dau un exemplu:

Ion merge pe strada si este impuscat in mana. Vine acasa si toata lumea e fericita ca D-zeu l-a scapat de un glonte-n cap. D-zeu e bun. D-zeu e milos.
A doua zi Ion merge din nou cu mana bandajata pe aceeasi strada si este impuscat in picior. Vine acasa cu piciorul bandajat si iarasi, familia ii este fericita ca n-a murit si-l slavesc toti pe D-zeu. D-zeu e bun. D-zeu e milos.
A treia zi, Ion isi ia un glont in cap pe acea strada. Toata lumea il plange, dar se bucura pentru el, pentru ca a ajuns intr-un loc mai bun numit Rai. D-zeu e bun. D-zeu e milos.
Oricum ai da-o, nene asta iese bine.

Sa traiesti o eternitate in Rai sau o eternitate in iad mi se pare un lucru lipsit de logica.
Daca un criminal iti omoara o sora si nu regreta deloc, decat atunci cand i se apropie ceasul mortii, pentru ca D-zeu e bun, il iarta si-l trimite-n rai, cum te simti tu cand il vezi pe ala mereu sau cand stii ca asasinul ala e in acelasi loc cu tine?

Uite, in Hinduism [care este mult mai avansat decat Crestinismul], lucrurile nu se iau mot a mot, ci se analizeaza si se interpreteaza. Acolo sexul este privit ca pe ceva firesc, uman si nu restrictionat ca fiind necurat si ca fiind numai pentru procreare. Se vorbeste si despre homosexualitate- fiind a treia natura; despre egalitate si spiritualitate- lucru care lipseste cu desavarsire Crestinismului.

In trecut, foarte multe razboaie au avut loc din cauza religiei si tot in trecut, pacatele erau iertate in schimbul unor sume mari de bani -din nou, banul e ochiul dracului, nu?
Cand Martin Luther a vrut sa publice constatarea sa si anume cea a credintei personale- fiecare credinta este individuala si nu iti trebuie bani pentru a fi iertat- s-a incercat uciderea lui si s-a intrat in razboi. De ce? Pentru ca o uriasa afacere s-a prapadit.

Oh, si am o cunostica care s-a mutat de ceva vreme in Grecia, pentru ca sotul ei preot nu si-a gasit de lucru aici in Romania, dar si-a gasit un loc foarte bun in Grecia. Cum de pe o asa criza financiara, biserica de acolo nu duce lipsa de nimic?

| SG1995 a răspuns (pentru DiamondEyes):

Deci ai demontat religia crestina, bravo, dar nu vad aportul cu intrebarea, cum demontezi o pozitie deista sau panteista?

| DiamondEyes a răspuns (pentru SG1995):

Intrebarea se refera la Dumnezeu, care este cea mai importanta deitate din Crestinism, iar eu m-am referit strict la Crestinism si la El.
Dupa cum s-a mai spus, religiile, printre care si Creștinismul, au apărut ca un raspuns si o calauzire la intrebarile despre necunoscut.
Acum 2000 de ani (si chiar mai demult) nu se știa de Big Bang, de tragerea noastra din maimuțe ( cu toate ca nu susțin aceasta idee in totalitate), clima sau alte fenomene, asa ca oamenii mai deștepți au încercat prin religii sa ofere un raspuns la aceste întrebări. Unele s-au dezvoltat mai bine, altele au ramas la fel dupa primele concepte.
Dumnezeu este un zeu precum Zeus sau precum mulți altii. Ca ceilalți nu au câștigat la fel de multă popularitate ca ăsta, e altceva.

Insa, panteismul este altceva. Cei care incearca [scuze cacofonia] sa ateste ca nu exista nicio putere in acest univers, ca totul a venit de la sine sau ca totul pur si simplu s-a intamplat dintr-o data, ei bine... Pe mine nu ma conving.
Se merita sa dai sansa de a asculta anumite ipoteze, insa nimeni nu stie cu exactitate ce s-a petrecut si ce se petrece in acest moment cu tot.
Cred in/intr-o ceva/forta care a dat nastere acestui tot unitar in care ne aflam. Cred ca este prezent/a in tot, iar noi suntem o parte din acel lucru.

| Mclaren12 a răspuns (pentru DiamondEyes):

"Dupa cum s-a mai spus, religiile, printre care si Creștinismul, au apărut ca un raspuns si o calauzire la intrebarile despre necunoscut."
Crestinismul nu a aparut ca nicio calauza.
Teoria evolutiei si teoria big-bang-ului sunt ambele teorii inventate de evrei. Acum 2000 de ani aceste teorii nu au aparut pentru ca nu erau in interesul evreilor sa le creeze. Deocamdata nu pot sa-ti spun cat de false sunt pentru ca nu sunt suficient de documentat.
Indraznesc sa spun ca in perioada de dinainte sa apara virusul iudeo-crestin oamenii erau mai inteligenti decat acum pentru ca aveau cunostinte vaste in matematica, fizica, ocultism, astrologie etc. fara sa fie dependenti de vreo tehnologie "moderna". Este foarte usor sa spui cat a evoluat stiinta pentru ca traiesti intr-o era digitalizata unde informatia ajunge peste tot in lume in cateva secunde si iti este usor sa te documentezi dar n-ai trait in perioada de dinainte de crestinism ca sa le observi descoperirile si modul de gandire. De fapt, poate ei aveau raspunsuri si la chestiunile puse in discutie de tine: aparitia Universului si aparitia vietii pe pamant.
Imagineaza-ti doar cata cunostinta pagana au putut sa distruga evreii in perioada inchizitiei si inainte de ea. Muzee intregi, biblioteci intregi, carti, manuscrise, documente, aproape toata cunostinta lor s-a pierdut astfel ca nimeni nu poate zice cu certitutine ce au descoperit paganii si ce nu, mai ales cand traim intr-o perioada cand mass-media este detinuta aproape in intregime de evrei si s-au folosit si se folosesc de ea ca sa rescrie istoria in favoarea lor.
Sar de la o epoca la alta, mai exact la Evul Mediu, probabil cea mai neagra epoca din istoria omenirii, sub conducerea directa a bisericii catolice, si o sa ti-l dau ca exemplu pe Galileo Galilei (care nu, nu era crestin si nici ateu) care a dovedit ca Soarele se afla in mijlocul Sistemului Solar, fara sa aiba acces la vreo tehnologie moderna, si pentru asta a fost condamnat de biserica la arest la domiciliu pe viata, si spun asta cu obiectia ca a fost un om norocos, ca putea foarte usor sa fie torturat pana la moarte asa cum a facut biserica condusa de evrei cu alte milioane de oameni. Imagineaza-ti doar unde ar fi fost omenirea acum daca nu ar fi fost evreii si/cu religia crestina. Stiinta ar fi fost o cunoastere, nu o dogma, oamenii ar fi stiut ce este acela suflet, aura, ocultism etc. si nu ar fi fost doar niste pseudo-stiinte asa cum le-a facut stiinta moderna sa para, nu exista poluare pentru ca nu ar fi existat corporatii petroliere globale detinute de evrei care sa distruga mediul etc. O fi stiinta si tehnologia avansata in ziua de azi, dar omul de rand este tot mai lenes si mai ignorant. Evreii le-au interzis geniilor precum Tesla sau Raymond Rife sa-si dezvolte descoperirile care ar fi revolutionat fara indoiala lumea moderna.

| RAY a răspuns (pentru DiamondEyes):

Se pare ca nici macar nu stii ce e teoria evolutiei nu ma mir ca te indoiesti de ceea ce nici macar nu sti, auzi ca omul a evoluat din maimute, pentru tine exista o singura specie de maimute atat

| RAY a răspuns (pentru DiamondEyes):

. Cei care incearca [scuze cacofonia] sa ateste ca nu exista nicio putere in acest univers, ca totul a venit de la sine sau ca totul pur si simplu s-a intamplat dintr-o data, ei bine... Pe mine nu ma conving.

pur simplu s-a intamplat ce anume? normal ca nu poti convinge om care nu stie nimic de nimic pe langa e si inchis la minte

| RAY a răspuns (pentru DiamondEyes):

Ca imi dai eronat, nefolositor nu rezolva nimic sa stii, este trist ca in secolul 21 copii sa nu stie de chimie, biologie, fizica, o tara aflata in ue

| RainmakerX a răspuns (pentru DiamondEyes):

Hei. Prin legea atractiei te referi la lucrurile prezentate in documentarul "The Secret"?

| cristi202 a răspuns (pentru DiamondEyes):

Sa spui ca rugaciunile nu dau roade celor doua fetite cu care pe munte, m-am rugat sa vada un urs, dupa ce au vazut un panou in care scria ca zona este frecventata de ursi. Eu mai fusesem acolo de cateva ori, si nu vazusem niciunul, insa acele fetite mi-au oferit un studiu de caz cu privire la rugaciune. Ne-am rugat seara, si nu stiam cum va fi, caci realizam ca daca il vor vedea pe viu, pe aproape, se vor speria, dar m-am rugat totusi, avand experienta rugaciunii si stiind datorita ei ca Dumnezeu va face ca totul sa fie bine in cele din urma. Aveam doua zile in care sa vedem. Insa chiar in acea noapte, au venit fetitele sa bata in usa la camera unde eram cu sotia mea strigind ca au vazut ursul de la balconul camerei unde erau cazate in cabana. Le-am zis "OK, frumos!", necrezind, ziceam ca sunt copiii si ca li s-a parut, noapte fiind. Insa cu surprindere a trebuit sa le dau dreptate a doua zi dimineata, cand un om ce lucra la cabana a zis ca chiar l-au vazut, caci un pui de urs dadea tircoale cabanei uneori in cautare de mincare. Ne-a aratat si o poza facuta cu acel pui de urs, si mai apoi, catre seara, am apucat sa il vedem mai bine. Deci Dumnezeu a raspuns la rugaciune, si a facut-o intr-un mod admirabil, a tinut seama ca sunt copiii, si a facut ca ei sa vada ursul in cea mai deplina siguranta, de la balconul camerei din cabana.
Asa as putea sa iti zic zeci, sute de experiente in rugaciune, de fapt, sunt cunoscut ca unul pe care Dumnezeu il asculta, ii asculta rugaciunile. Asa ca, daca tu nu ai experimentat roadele rugaciunii, nu inseamna ca ea nu are roade.

| Tetrahidroxoaluminat a răspuns (pentru DiamondEyes):

Pe preotii care au gresit ii folosesti pentru a promova ateismul, dar pe nenumeratii slujitori ai lui Hristos ca Sfantul Ierarh Nectarie de la Eghina sau Sfantul Ierarh Luca al Crimeei si altii asemenea lor nu ii iei în seamă. Dacă vrei te poti documenta despre viata lor din punct de vedere istoric si cultural, nu numai religios.

| MocanuSorin a răspuns (pentru Mclaren12):

Foarte repede ati gasit vinovatii universali, evreii... Nu vi se pare simplista abordarea? Iata ce nu sta in picioare la prima vedere:
1. Corporatiile Petroliere Globale nu au fost fondate de evrei, cel putin nu pe timpul cand Tesla venise cu solutiile sale la problemele energetice. Cea mai mare corporatie la vremea aceea era Standard Oil, fondata si controlata de John D. Rockefeller de origine mixta, engleza, germana si scotiana.
2. Inchizitia nu a fost condusa de evrei, dimpotriva, ei au fost tinta lor initiala, alaturi de musulmani in Spania. Primii cativa zeci de ani s-au ocupat exact de condamnarea acestor doua categorii. In plus inchizitia a fost un fenomen teribil, preponderent in Spania, initial biserica Catolica dezicandu-se de aceste practici si emitand chiar Bula Papala impotriva lor. Interesul pe care il reprezenta inchizitia era strict cel al regilor Spaniei
3. De unde si pana unde e evreu Charles Darwin, un englez cu stramosi englezi Anglicani. Aceasta teza e falsa si provine de la un autor de carti pentru copii de origine turca
4. Teoria Big Bang este fondata de Catolicul belgian Georges Lemaître. Nu are nici o picatura de sange evreiesc.
Puteti aprofunda aceste subiecte inainte de a le rostogoli in public.
In ce ma priveste sunt roman, nu tin partea evreilor, dar nici nu pot sa pic in capcana antisemitismului construit pe argumente total fanteziste.
Nu se pot nega argumentele rationale prin care sunt construite stiinta moderna si teoriile ei. Ele pot fi dezvoltate mai departe, nu sunt complete, nu pot raspunde la intrebari metafizice fundamentale ale omului (nu pot nega sau demonstra existenta Creatorului). In aceeasi sfera intra si temele invoacte, suflet, aura, ocultism... toate ar putea fi, sau ar putea la fel de bine sa nu fie, in functie de credinta sau experienta personala. Poate ar merita mai multa cercetare, incercari de a le cerceta au existat destul de multe. Deocamdata nu sunt demonstrate, cum sunt teoremele matematice sau legile fizicii. Acestea din urma au fundamente solid demonstrate. Nu fac parte dintr-o conspiratie globala nici a evreilor nici ale niciunui alt grup sau elita. Ele functioneaza la fel, indiferent de credinta personala. Ele sunt perfect reproductibile in orice conditii, ducand la acelasi rezultat.

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu unu nu cred pentru ca nu cred ca din nimic o aparut vreun creator, zeu din absolut nimic, nici avea timp, spatiu unde sa apara, apoi dupa ce a aparut din nimic a creat totul din nimic? 200 de miliarde de galaxii, credinta e pentru oamenii slabi care au o nevoie de o speranta, un om inteligent, rational nu are nevoie de false sperante

| RAY a răspuns:

Oricum, intrebarea ta dovedeste ca oamenii nu cred in Dumnezeu din alegere in primul rand, abia apoi cauta tot felul de scuze.

daca nu crezi vei arde vesnic in iad dar ai liberul arbitru, cool

| SG1995 a răspuns:

Pai motivele pentru a crede sau a nu crede sunt pur subiective, totusi suferintele, bolile sau foametea si dezastrele naturale sunt cam cele mai bune argumente ale ateilor.

| Nilsson a răspuns:

La 12 ani cred ca esti prea mica sa iei decizii atat de importante in ceea ce priveste credinta.

Daca sunt care vor sa te corupa, n-au decat, Iisus spune ca e mai de folos sa li atarne o piatra de gat si sa se arunce in mare decat sa duca la pierzare niste copii.

Oricum, intrebarea ta dovedeste ca oamenii nu cred in Dumnezeu din alegere in primul rand, abia apoi cauta tot felul de scuze.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

Cica oameni care vor sa te corupa laughing
Mai bine sa te trezesti la realitate cat esti tanar ca pe masura ce trec anii devii tot mai indoctrinat si ignorant in gandire, din simplul motiv ca religia crestina va invata doar sa aveti credinta si sa nu ganditi in profunzime.
Cand cineva renunta la basmele crestine, ar trebui sa se simta mandru ca a reusit sa gandeasca pentru sine, nicidecum "pacalit" de oameni care au incercat sa-i arate lumea exact asa cum este ea, nu cum o vede religia crestina.

"Iisus spune"
Isus zice multe dar nu a existat niciodata. Nicio predica care se presupune ca a zis-o in biblie nu-i apartine pentru ca biblia a fost scrisa de o adunatura de evrei destepti care aveau un plan si o agenda de urmat si inca o urmeaza in prezent.

| Mclaren12 a răspuns:

Dacă te referi la zeul biblic al evreilor, sunt ceva motive:
1. A fost inventat de evrei
2. A omorât în biblie zeci de milioane de oameni deci era un criminal
3. Este rasist și făcea discriminări între popoare.
4. În biblie voia ca toată lumea să i se supună și să fie niște sclavi
5. Promova niște concepte de viață comuniste
6. Condamna spiritualitatea și magia
7. Își ajuta "poporul ales" să măcelărească alte popoare
8. Susține credința oarbă și gândirea rudimentară
9. Nu dă vreo urmă de dovadă că ar exista

| Kogaion a răspuns:

Nu ai cum sa nu crezi in Dumnezeu, de ce? Nu exista creatie fara creator, e imposibil. Ca esti tu putin nedumerit de atatea religii si etc, e o alta poveste, dar Dumnezeu exista si este prezent in viata noastra in fiecare zi.

| RAY a răspuns (pentru Kogaion):

Cum a aparut dumnezeu?

| Elide a răspuns:

Nu există!(Motive)! Creatorul exista cu siguranță!

| Veltorb a răspuns:

Nu există nici o dovadă solidă că el există

Răspuns utilizator avertizat
| Tetrahidroxoaluminat a răspuns:

De ce vrei asta? "Greu îți este sa lovesti cu piciorul in țepuşă!" Nu poti castiga o lupta impotriva lui Dumnezeu.