| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor! Am o problema. Nu ma mai pot concentra la liturgie si la rugaciune, nu mai pot sa fiu atenta si nici sa ma caiesc cu adevarat de ceea ce am facut. Nu ca as fi facut ceva foarte grav, dar nu ma pot cai sincer. As dori sa stiu cum sa fac ca sa nu mai am mintea atat de incarcata si sa ma pot ruga cu sinceritate! Va rog!

14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dupa cum focul nu se poate aprinde de unul singur, tot asa nici cainta nu vine din natura pacatoasa a omului. Cainta este rezultatul lucrarii lui Dumnezeu asupra mintii si inimii omului.
Parerea de rau pentru pacat vine atunci cand suntem deplini constienti ca raul facut Il intristeaza pe Dumnezeu. Copilul nu va mai face boacane decat atunci cand stie ca faptele lui ii intristeaza pe parinti.
Noi vom fi atrasi de Dumnezeu atunci cand cautam sa ne gandim mai mult la El, sa traim in asa fel ca sa fim placuti de El, cand stam de vorba cu El in rugaciune, cand Il laudam prin muzica cantata si ascultata, cand ascultam vocea Lui prin citirea Bibliei.
Ai auzit de expresia "ochii care nu se vad se uita"? La fel stau lucrurile si in ce priveste relatia noastra cu Dumnezeu. Daca nu ne facem timp pentru relatie, o vom uita mai devreme sau mai tarziu. Pentru ca nu sta in natura omului nascut in pacat sa caute pe Dumnezeu, ci din contra. Dar in viata, pentru orice lucru bun trebuie depus efort. Pentru rau este suficient ca sa nu facem nimic.
Dumnezeu nu cere de la noi o cainta fortata, scosa cu forta. Aceasta trebuie sa fie una naturala, care rezulta din relatia noastra cu Dumnezeu. Cu cat petrecem mai mult timp cu Dumnezeu, cu atat relatia noastra este mai apropiata cu El; si nu doar ca nu vom pacatui, ci atunci cand se va intampla asta, ne va parea rau cu sinceritate. Fiecare om in parte trebuie sa-L cunoasca personal pe Dumnezeu, pana acolo sa-L numeasca Dumnezeul lui. Pentru inceput, citirea Bibliei ne va ajuta sa-L cunoastem pe Dumnezeu.

| xerxes1 a răspuns:

Ar trebui inlocuit detergentul de la spalatul pe creier.De ce nu incerci sa schimbi confesiunea?
Exista cateva zeci de mii de alternative.
Tot in iudeul de acum 2000 de ani cred si unii si altii.Si culmea ca toti cred ca ei sunt alesii.

| AC4S4 a răspuns (pentru xerxes1):

Asta e problema... toata lumea spune despre religia lor ca este cea adevarata si ca ceilalti sunt eretici, cand in Biblie nu se gaseste nicio confesiune.

| Anonimaaaxgar a răspuns (pentru AC4S4):

Ortodoxia este Dreapta Credință! Singura adevarata!

| AC4S4 a răspuns:

Poate fix asta e, ca esti constienta ca nu ai facut ceva foarte grav. Uneori tindem sa fim mai apropiati de Domnul cand avem nevoie de ceva (nu neaparat de ceva material). Trebuie sa fim constienti ca noi avem nevoie de El. Chiar daca ne-am schimbat comportamentul si suntem mai credinciosi, oricand putem cadea, de asta avem mereu nevoie de El.

| Superior a răspuns:

De exemplu, la ce ti-e gandul in timpul rugaciunii?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Superior):

Vreau sa termin mai repede; dupa asta voi...; cat timp imi voi indeplini canonul; il voi intreba ceva pe preot la spovedanie?; imi place de un baiat; el ma place oare?; etc.

| Superior a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ce canoane faci? Cand ma spovedesc, nu imi da nici un Canon, in schimb proetul vorbeste cu mine ca si cum ar fi bunicul si imi ureaza bine.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Superior):

Rugaciuni, literatura religioasa, Paraclisul Maicii Domnului, inchinaciuni si uneori metanii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte simplu, nu te mai rogi și nu te mai duci. Lasă spălarea pe creier deoparte și fă și tu ceva cu adevărat util pentru tine și pentru sufletul tău.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa ma rog. Si da, e utila rugaciunea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum ti-a spus si hnjugvnkl nu mai fugi dupa iehova, opreste orice practica crestina si sa vezi ce Libera o sa te simti!

| Nitroblast a răspuns:

Pur si simplu te concentrezi. Asa e, depui un efort in plus pentru asta, adevarat, dar apoi iti intra in tipar. Acu' ce vrei, sa stea dracii cuminti fix in post? Acu' au ocazia perfecta de a pune capcane, curse si ace pe caile credinciosilor :p.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Nu te mai stresa, fiind constienta ca nu ai de ce sa te enervezi.
Poti sa citesti si biblia online - link: http://www.ebible.ro/