| Baceu_Mircea_1947 a întrebat:

Am citit comentariile,nu mă dau mare cunosător, de fapt nici nu cunosc limba greacă. dar am cunoștințe (oameni cu studii superioare care cunosc. ce vreau eu? nu Biblia întreagă ci Noul testament, asta mă interesează. Dacă pot să obțin un exeplar, ași fi foarte recunoscător. Știu că se tipăresc și la noi ( sau sunt aduse din altă parte, dar sunt. Va mulțumesc.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Noul Testament il gasesti de vanzare la orice biserica neoprotestanta, eventual laolalta cu Vechiul Testament.

Noul Testament in limba greaca inseamna de obicei Nestle-Aland. Il poti accesa pe internet la adresa http://nttranscripts.uni-muenster.de/AnaServer? NTtranscripts+0+start.anv

Vezi ca mie TPU mi-a pus un spatiu, trebuie sa le scrii legat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se găsește online. Nu este nevoie să cunoști limba greacă. Scrii pe Google - noul testament de cumpărat- și găsești zeci de variante.

| Pocait01 a răspuns:

Cred că ai aici tot ce ai nevoie: https://biblehub.com/