| RAY a întrebat:

De ce noul testament a fost scris in limba greaca in mare parte din cele 26 de carti si doar 27 evanghelia lui matei in aramaica?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Păi nu erau evrei cei care au scris, cel puțin nu evrei puri, ci erau evrei din diasporă. Acestia au scris viața lui Iisus din surse orale (de asta există contradicți și diferențe între evangheli, cel mai grăitor exemplu sunt diferențele dintre genealogia lui Iisus din cărțiile Matei-Luca, diferențe dezbătut încă de pe vremea lui Pavel), de notat e că cărțiile erau destinate sectelor din care scriitori făceau parte "ca să statornicească adevărata credinți primită de la Hristos", deși era destinată tot vorbitoriilor de greacă, care erau oamenii din clasa superioară și de mijloc din imperiul roman.

6 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Conform wikipedia și lui Bart D. Erhman de fapt și evanghelia lui Matei a fost scrisă în greacă la origine, iar asta o dovedești jocuriile de cuvinte și figurile de stil posibile doar în greaca veche.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Evanghelia_dup%C4%83_Matei

| RAY explică (pentru SG1995):

Ce sens avea man daca evrei nu stiau greaca? E ca daca tias pune windowsul in greaca tie ce naiba ai intelege nimic

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Păi nu erau evrei cei care au scris, cel puțin nu evrei puri, ci erau evrei din diasporă. Acestia au scris viața lui Iisus din surse orale (de asta există contradicți și diferențe între evangheli, cel mai grăitor exemplu sunt diferențele dintre genealogia lui Iisus din cărțiile Matei-Luca, diferențe dezbătut încă de pe vremea lui Pavel), de notat e că cărțiile erau destinate sectelor din care scriitori făceau parte "ca să statornicească adevărata credinți primită de la Hristos", deși era destinată tot vorbitoriilor de greacă, care erau oamenii din clasa superioară și de mijloc din imperiul roman.

| Nilsson a răspuns:

Acum nu se poate afirma cu certitudine daca manuscrisele originale au fost scrise toate in greaca, daca au fost facute mai multe copii in limba acesta, e logic ca sunt mai multe sanse sa se descopere manuscrisele grecesti.
Daca cartile noului testament au fost scrise in limba greaca, cea mai plauzibila explicatie este ca era o limba de circulatie la acea vreme, iar datoria apostolilor era de a-l propovadui pe Hristos popoarelor.
O parte din epistolele lui Pavel au fost scrise pentru comunitati din cetati grecesti (era si o diaspora evreiasca acolo, dar putem presupune ca intelegeau greaca): Corint, Tesalonic, Efes.
Chiar si la inceputul primei epistole a lui Petru sunt mentionate provincii grecesti din Asia Mica: `` Petru, apostol al lui Isus Hristos, catre alesii care traiesc ca straini, imprastiati prin Pont, Galatia, Capadocia, Asia si Bitinia``(1 Petru 1.1)
In Evul Mediu si inceputul Renasterii, la mai bine de 1000 de ani de la destramarea Imperiului Roman, majoritatea lucrarilor erau scrise in limba latina, desi e nu se mai vorbea demult in popoarele din occident, asa ca nu ar trebui sa ne mire daca cartile din Noul Testament au fost scrise in limba greaca.

| SG1995 a răspuns (pentru Nilsson):

Ba da, dacă Petru era analfabet, adică nu știa să scrie nici în limba maternă darmite în greacă, iar dacă te uiți prin evangheli ca lumea și nu doar te chiorești orbește ai să vezi că există indici care sugerează autori nu erau apostoli.

| sabin89 a răspuns (pentru Nilsson):

"Daca cartile noului testament au fost scrise in limba greaca, cea mai plauzibila explicatie este... de a-l propovadui pe Hristos popoarelor"
Daca o evanghelie era conceputa spre a fi cunoscuta de toate popoarele, atunci nu ii dadeai forma unei scrisori adresate unui amic. Evanghelia lui Luca asa e, o scrisoare adresata amicului Teofil.

| Nilsson a răspuns (pentru sabin89):

Bine, evanghelia lui Luca nu e chiar o scrisoare, cu exceptia introducerii, in rest, la fel ca si cartea Faptele Apostolilor, e o lucrare de o dimensiune considerabila si care care prezinta viata lui Iisus.
Tinand cont de efortul de a culege acele informatii si de a le organiza, plus costul semnificativ al redactarii (cartile nu erau chiar accesibile in acea vreme, in Fapte 19.18 ni se spune: ``Multi din cei ce crezusera, veneau sa marturiseasca si sa spuna ce facusera.
19. Si unii din cei ce facusera vrajitorii si-au adus cartile si le-au ars inaintea tuturor: pretul lor s-a socotit la cincizeci de mii de arginti.``) putem deduce ca Luca nu a scris cele 2 carti in scop de socializare, ci pentru a exista si o baza scrisa a invataturilor care deja circulau pe cale orala.
Iar manuscrisele puteau fi foarte bine folosite ca suport pentru predici in adunari.
De asemenea pica si argumentul ca evangheliile sunt de fapt o inventie care au dat nastere crestinismului, caci la incepului evangheliei lui Luca se spune: ``... ti le scriu in sir unele dupa altele, ca sa poti cunoaste temeinicia invataturilor pe care le-ai primit prin viu grai.`` Deci, se pleaca de la premiza ca invatatura lui Iisus era deja cunoscuta si circula pe cale orala, altfel acesta afirmatie nu ar fi avut nicio credibilitate si intreaga carte ar fi fost pusa la indoiala.
Epistolele lui Pavel catre Timotei insa au un caracter mult mai personal, si au si o dimensiune redusa, pot fi catalogate drept scrisori, insa multe din sfaturile acestora au un caracter general care se puteau fi propovaduite si bisericii primare.
Ca au fost scrise de mana autorilor atribuiti sau de catre scribi profesionisti, are mai putina importanta, Pavel, erudit fiind, scria doar urarile cu mana lui, pentru a le confirma autenticiatea, dar continutul cred ca era scris de catre scribi, deoarece cartle aveau o anumita sacralitate si trebuiau sa aiba un aspect ingrijit (gandeste cum e sa transcrii o pagina din biblie pe o coala A4, daramite sa o scrii pe papirus cu un betisor, si sa fie si un scris ordonat, in cam toate fragnemtele descoperite am observat ca randurile sunt foarte drepte si compacte).