| anonim_4396 a întrebat:

Am dat peste multe pareri care spun "sa nu intram in discutie cu diavolul".Cu toate acestea se zice ca trebuie sa ne rugam pentru cei indraciti.Are diavolul o sansa sa fie iertat de Dumnezeu? Daca el este egalul lui Hristos in putere dar diferit din cauza rautatii,asta inseamna ca raul ce a pus stapanire pe diavol vine din alte parti,nu-i asa? Cum noi suntem ispititi de diavol, poate si el la randu lui este la fel ispitit.Intrebarea este : Cum poate un inger de lumina si nu orice fel de inger,ci cel mai tare dintre toti, sa fie plin de rautate.Asta inseamna ca si ingerii la fel ca oamenii au liber arbitru si se pot face rai cand doresc ei.Nu?

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Destinul lui este pecetluit. Nimic nu il mai poate schimba. Cuvantul lui Dumnezeu se va implini cu Da si Amin!,, Şi diavolul, care-i înşela, a fost aruncat în iazul de foc şi de pucioasă, unde este fiara şi prorocul mincinos. Şi vor fi munciţi zi şi noapte în vecii vecilor. - Apocalipsa 20:10
Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui! - Matei 25:41,,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da au liber arbitru si Lucifer nu a vrut puterea lui Iahve ci doar libertate se simtea captiv. El este stapan a tot ce inseamna cunostinta, dupa Dumnezeu noi nu trebuia sa posedam abilitatea de cunoastere, iar Lucifer nu a fost de acord si de acolo cred eu ca a inceput totul.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti de parca ar fi 2 generali care negociaza pentru teritorii.

| anonim_4396 explică (pentru Allrc24Orthodox):

Ei sunt guverneaza pamantui. Iar daca nu esti de acord cu asta treaba ta insa in lumea asta e multa minciuna pana nici Dumnezeu numai spune adevarullaughing

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Da ingerii pot cadea din slava. diavolul nu are putere egala cu cea a Domnului Iisus Hristos e infinit inferioara.