| anonim_4396 a întrebat:

Adam si Eva erau nemuritori. Aveau suflet cand erau nemuritori? Cand ei au fost trimisi pe pamant alaturi de diavol au devenit muritori.La fel cum si ingerii aruncati in iad au devenit diavoli.Deci si diavolul poate muri? Care sunt sansele ca un om sa devina inger?

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

De fapt Adam şi Eva au fost creaţi de la început pe pământ, n-au fost trimişi pe pământ.
Geneza 1:24 Şi Dumnezeu a mai zis: „Să dea pământul suflete vii după specia lor: animale domestice, alte creaturi care se mişcă şi animale sălbatice ale pământului, după specia lor!" Şi aşa a fost. 25 Dumnezeu a făcut animalele sălbatice ale pământului după specia lor, animalele domestice după specia lor şi toate celelalte creaturi care se mişcă pe pământ, după specia lor. Şi Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.
26 Şi Dumnezeu a mai zis: „Să facem om după chipul şi asemănarea noastră; ei să stăpânească peste peştii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor, peste animalele domestice, peste tot pământul şi peste toate celelalte creaturi care se mişcă pe pământ". 27 Şi Dumnezeu a creat omul după chipul său, l-a creat după chipul lui Dumnezeu; i-a creat de sex bărbătesc şi de sex femeiesc. 28 Apoi Dumnezeu i-a binecuvântat şi Dumnezeu le-a zis: „Fiţi roditori, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul, supuneţi-l şi stăpâniţi peste peştii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor şi peste orice creatură vie care se mişcă pe pământ".
Apropo, Diavolul nu numai că poate fi distrus ci chiar va fi nimicit.

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Adam si Eva au fost creati pe pamant nu in cer si au fost alungati din gradina Eden care era pe pamant nu in cer.Geneza3:19 arata ca ei erau din tarana si aveau sa se intoarca tot in tarana nu in alt loc.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

SUFLETUL ESTE NEMURITOR!

Scriptura NU FACE CONFUZIE între SUFLET şi TRUP, aşa cum se întâmplă în filosofia unor culte…

Tarana + suflarea de viata de la Dumnezeu (SUFLETUL) = PERSOANA UMANĂ
PERSOANA UMANĂ - Tarana (trupul biologic) = SUFLETUL

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Scriptura nu face confuzie între sufletul nemuritor şi trupul muritor: happy
Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;

- "SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!
După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ happy LA DUMNEZEU, Care l-a dat."

- Ecclesiast 12, 7; Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA happy, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

| milan9 a răspuns:

Toti ingerii dar si sufletele oamenilor au sadita in fiinta lor nemurirea.
„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El a pus in inima lor si VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Voi face câte un scurt comentariu în lumina Bibliei la întrebările puse de tine:

"Adam si Eva erau nemuritori. Aveau suflet cand erau nemuritori?"
Geneza 2:7 - Şi Iehova Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul a devenit un suflet viu.
Potrivit acestui verset omul este un suflet nu are un suflet. Atunci când murim pur şi simplu încetăm să existăm. (Ezechiel 18:4)

"Cand ei au fost trimisi pe pamant alaturi de diavol au devenit muritori."
Cum deja a fost menţionat în alte răspunsuri Adam cu Eva au fost creat de la bun început pe pământ (Geneza 2:7-14)

"La fel cum si ingerii aruncati in iad au devenit diavoli. Deci si diavolul poate muri? "
Biblia chiar promite că la momentul fixat Dumnezeu îl va distruge pe Satan.
Romani 16:20 - Iar Dumnezeul care dă pacea îl va zdrobi în curând pe Satan sub picioarele voastre.

"Care sunt sansele ca un om sa devina inger?"
Potrivit Bibliei doar un număr limitat de oameni vor ajunge să trăiască în cer ca persoane spirituale, însă mult mai puternici decât îngerii. Apocalipsa 14:1 dezvăluie acest număr: 144000. Toţi ceilalţi slujitori ai lui Dumnezeu au perspectiva de a trăi veşnic aici pe pământ. (Isaia 65:21-24)

| milan9 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Dar, ca şi în cazul altor simboluri din cartea Apocalipsei (care conţine aproape numai limbaj simbolic), şi numărul 144.000 are valoare simbolică, fiind un multiplu al numărului simbolic 12, referitor la cele 12 seminţii ale lui Israel. Numărul celor,, 12.000 de pecetluiţi" din fiecare seminţie nu este un număr predestinat(!) de Dumnezeu ci un număr cu valoare simbolică.

Interpretarea "Turnului de Veghe" este profund greşită şi tendenţioasă în încercarea de a-şi argumenta învăţăturile gresite. Apocalipsa 7, 4 spune că cei 144.000 fac parte doar dintre fii lui Israel. happy
"Din tribul lui Iuda 12.000 erau pecetluiţi, din tribul lui Ruben 12.000, din tribul lui Gad, 12.000, etc. Cum ar fi putut fi specificat mai clar statul Israel, altfel decât prin listarea celor douăsprezece seminţii care constituie naţiunea?

Dacă referirea la cei 12.000 din fiecare seminţie este pur simbolică, atunci, şi suma celor douăsprezece numere este tot simbolică, 144.000! Dar iehoviştii îl iau în sens literal. Iată cum din nou, interpretarea lor duce la o contradicţie foarte mare.

| milan9 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Referitor la suflet, acest cuvant polisemantic, "suflet", ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Unele culte, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? Sufletul.
Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| milan9 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Dacă atunci când erau nemuritori Adam si Eva aveau suflet? Aveau, sigur că da!

Asta pentru că Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă":
- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;

- "SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!
După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai afla, fiindca ai o intreaga viata la dispozitie. unii o au mai lunga altii mai scurta.iar unii foarte, foarte scurta.da se straduiesc, nu asteapta mura in gura si para malaiata, in gura lu natafleata.

| Cyrano a răspuns:

Adam si Eva erau nemuritori din punct de vedere fizic; abia dupa ce au pacatuit a aparut moartea ca efect al pacatului. Diavolul nu e creatura biologica ci imateriala, deci nu poate muri. Omul nu poate deveni inger; ingerii si oamenii sunt creaturi diferite!

| sanctuary a răspuns:

Adam si Eva erau liberi. aveau suflare de viata si dupa ce au pacatuit, numai ca de data asta le era limitata viata datorita ca au pacatuit, si an felu asta erau despartiti de Dumnezeu izvorul vieti. nelegiuirile voastre pun un zid de despărţire între voi şi Dumnezeul vostru. Ingeri nu sunt aruncati an iad ci pe pamant (adica an acest univers al nostru pamantesc), asta dupa ce au pacatuit si Ingeri.