| xZer0x a întrebat:

Am de scris o pagina pentru o revista religioasa "De la tineri pentru tineri", si nu stiu ce sa scriu rolling on the floor
Are cineva vreo idee?

3 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Incepe cu YHWH dumnezeul biblic a fost un simplu muritor, si ca 90% din ce este scris in Biblie este pura fictiune.

| NGheorghe a răspuns:

Poti sa renunti la asa "sarcina". Cata vreme habar nu ai ce vrei sa scrii ii evident ca rezultatul va fi o amestecatura... saorma cu de toate. Altfes spus, confuzia, nonsensul si etc, este si scopul mincinosilor. (fie ca ei se afla, sau nu, in ineriorul bisericii). Adevarul, pe langa faptul ca este bine de crezut, mai este si deductibil, si cand vei fi capabil sa faci conectii si deductii logice, vei fi capabil sa-i identifici pe mincinosi, sa identifici teoriile mincinoase, si deci vei avea foarte multe subiecte. Si apropo, mincinosii religiosi, aberantii, etc nu mai pot sa se scuze cu "imi plac SF-urile!"

| CinevaAnonimă a răspuns:

Poti sa scrii despre credinta in Dumnezeu, indemnandu-i pe ceilalti sa nu se indoiasca. Poti sa scrii despre Sfintele Taine, despre iubirea adevarata, despre frica de Dumnezeu. Ii poti indemna sa traiasca crestineste si oriunde ar pleca sa nu uite de Dumnezeu, indiferent de situatii, de vremuri bune sau necazuri. Si inca un lucru important: Iertarea. Poti sa scrii despre iertarea de care se vorbeste in rugaciunea Tatal Nostru si de toate tipurile de iertare( de la oameni si de la Domnul).