| GasaiYuno a întrebat:

Am fost intr-o zi la biserica cu clasa (mdaa...stiu) si am vazut in curtea bisericii o cruce si in varf...sau in partea de sus era un triunghi cu un ochi in ea. Si stiam de acest triunghi si acest ochi ca este legat de Baphomet si de iluminatii/masoni care controleaza lumea prin intuneric. Ce parere aveti? Despre ce credeti ca este vorba?

12 răspunsuri:
| William a răspuns:

Masonii au luat acel ochi si l-au facut simbolul lor dar Dumnezeu a fost inaintea masonilor.

| Inferno a răspuns:

O bruma de informatie eronata.
Simbolul asta are atat de multe origini posibile si de semnificatii complexe, si apare in atat de multe culturi si civilizatii, incat ai nevoie de o viata intreaga pentru a putea intelege despre ce e vorba. Aici vorbim de sute de filosofii diferite si credinte, sute de simboluri si combinatii ale lor. Asta e doar unul dintre ele.

| ErrorFound a răspuns:

Nu neaparat.
Uneori este interpretat ca semnul lui Dumnezeu, ochiul atotvazator.

Daca are ochiul in varful piramidei este masonic.

*din intuneric
Cred ca era pur si simplu un semn. Contrar a ce se spune. este destul de des intalnit in crestinism si nu are mereu conotatii masonice.

Semne masonice:
-podeaua "de sah" decorata cu patrate albe si negre(Mozaicul)
-Piramida cu ochiul IN VARF
-Compasul si Echerul
-Ciocanul si Dalta
-Mistria
-Delta

| Moisie a răspuns:

Este vorba exact de ceea ce spui tu cu exceptia interpretarii ochiului si a afirmatiei precum ca masoneria controleaza omenirea prin intuneric!
1 Treimea nu are ochi pentru ca Dumnezeu este o latura a treimii! Deci e vorba de echerul simbolul masoneriei.
2 Cei care bor sa controleze lumea prin intuneric mental sunt bisericile in care se pretinde credinta a proasta bazata pe irationalitate.
2 iluminatii au scos omenirea de sub obscurantismul religios intunecat al evului mediu, ev in care oamenii erau arsi pe rug si schingiuti pentru ca isi permiteau sa GANDASCA
3 masonii au detronat conducerea religioasa a Europi au impus conducerilor statelor sa respecte drepturile omului, si ne-a adus tuturor libertatea de toate felurile, inclusiv libertatea de gandire si exprimare si democratia.
Parerea mea este sa realizezi ca religia este o sarlatanie prin care motiveaza oamenii sa accepte saracia si mizeria ca preotii sa traiasca bine fara sa munceasca, in timp ce mitropolitul se huzureste in Palate Luxoase imbracat in odajdii cu fir de aur face, dar face lipsa mica pe ceea ce il invata Isus, si anume ca mai usor se strecoara o camila intre urechile acului decat un bogat sa ajunga in Rai!

| Kalla a răspuns:

Ai dreptate, este un simbol mason dar si semnul lui Dumnezeu.Este ochiul care vede tot adica Atotvazator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este simbol crestin ortodox.masonii\iluminatii au copiat acest simbol de la noi

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Masonii sunt mai vechi ca si crestinii, ei dateaza de prin egiptul antic, cred, iar triunghiul reprezenta pentru egipteni cea mai importanta forma geometrica, iar ochiul inseaman autocunoasterea, sau simbol al Arhitectului Universului ( nu ma refer la cel biblic ), si mai invata si tu un pic de istorie de a 9a, iluminatii nu sunt acelasi lucru cu masonii.

| SteinZer0 a răspuns (pentru Scarbo):

Bun raspunsul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te speria :-)

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

rolling on the floor Daca perlele de la bac ar vorbi, pe tine te-ar cita!

| contαbαndonαt a răspuns:

"Si stiam de acest triunghi si acest ochi ca este legat de Baphomet si de iluminatii/masoni care controleaza lumea prin intuneric." Stiai o laie! Asa se intampla cand iti iei informatiile de pe net...

| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

Despre sfanta treime, Tatal, fiul si sfantul duh, iar ochii semnifica divinitatea care ne priveste tot timpul.