| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la biserica la pocaiti am vazut acolo ceva ce ma uimit numa masini tari oamenii bogati in timpul circului unu predica ca nu trebie sa strangem comori pe pamant si in cer m-am dus afara cand i-am vazut masina mi-a venit greata apoi m-am mai dus sa vad cateva nunti ba frate fetele numa cu bogati se casatoreau sincer nu mint dar is ipocriti mari nu inteleg de ce strang pe pamant daca stiu ca vor ajunge in rai? macar popi ortodoxi nu tin predici de strans comori in cer le ei circul e mai pamantesc sa zicem imi pare ca nu am pus virgule nu am butonul virgula

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

De ce o ponegresti pe Ema, o persecuti pentru credinta ei in Hristos.Folosesti tot felul de instrumente necinstite si răutăcioase pentru a-i face rău.Principiile care ar trebui să guverneze comportamentul crestin au o motivatie supremă importantă:--dragostea să vă fie fără prefăcătorie--- Există o singură putere destul de tare pentu a birui răul, si aceasta este binele. Oricare formă ar lua răul impotriva Emei, răspunde intotdeauna cu binele corespunzător.Biruind in felul acesta răul prin bine,Ema este părtasă biruintei lui Hristos asupra răului,asa cum este ea descrisă in Corinteni:--in adevăr, noi suntem inaintea lui Dumnezeu o mireasmă a lui Hristos, printre cei ce sunt pe calea mintuirii si printre cei ce sunt pe calea pierzării--2 Corinteni-2:15--La fel ca Maria din Betania,care si-a vărsat mirul pe capul lui Isus,Ema umple toată zona din jurul nostru cu o mireasmă plăcută. Chiar si tu care esti impotriva ei, fără indoială, esti binecuvintat de mireasmă.

162 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dragul meu de ce esti atat de frustrat, te-a refuzat cumva o pocaita deoarece nu aveai destule masini, sau care este treaba?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Sunt un pic amuzant ca nu faceti ce va zis isus da va dati sfintii mari deci il urmezi pe isus sau nu

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Eu am o filizofie propie ema omul iubeste banul si cam atat restul e ipocrizie ma intelegi

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai citi atent raspunsul meu in care ti-am explicat ai intelege cum stau lucrurile.Dar se pare ca stai cam rau la capitolul rabdare.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Zi il urmezi pe isus?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.Pana la moarte.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Atunci fa cum a zis ala el de acord?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ascult de El, bineinteles.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Isi dau o pilda mergand pe drum isus are cu apostoli se apropie de el un rabin bogatas si spune cum pot ajunge in imparatia domnului el i spune du-te da tot ce ai arunci esti vrednic de imparatia mea rabinul facea parte din aia care apio lau judecatat ala i ea luat partea

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Uneori auzim spunându-se că "banii sunt ochiul dracului".
Nu am identificat o asemenea afirmaţie în Sfintele Scripturi, de aceea am căutat să aflu ce spune Biblia despre bani, şi iată ce am aflat:

Bogăţiile sunt date de Dumnezeu.
Dumnezeu îngăduie, în unele cazuri, să fim bogaţi, dar bogăţiile date au două scopuri:

Dar dacă a dat Dumnezeu cuiva avere şi bogăţii, şi i-a îngăduit să mănânce din ele, să-şi ia partea lui din ele, şi să se bucure în mijlocul muncii lui, acesta este un dar de la Dumnezeu. (Eclesiastul 5:19)

- primul : să te bucuri de ele.
- al doilea: să-ţi iei partea ta dar să conştientizezi că acestea îţi sunt date de Dumnezeu, şi să ajuţi şi pe alţii.
În cartea Eclesiastul aflăm că bogăţiile sunt un dar de la Dumnezeu.
Dar nu orice care e bogat – înseamnă că a primit în dar de la Dumnzeu.

Bogăţie ta nu poate fi o sursă de siguranţă.
Indiferent cât de bogat eşti – moartea, boala, falimentul – te pot afecta oricând. Dar sunt unii care consideră că un sprijin financiar este suficient ca să-ţi rezolvi orice problemă.
Mai nou, a apărut şi expresia "În ziua de azi banii fac totul."
Iată ce spune Scriptura:

" Averea este o cetate întărită pentru cel bogat; în închipuirea lui, ea este un zid înalt." (Proverbele 18:11)

| caractere a răspuns (pentru EmaS):

Tu pana la urma esti pocaita? Ca eu tot nu pricep.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Da ma nu va laudati ca nu sunteti materialisti ok

| caractere a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot incerc sa iti spun, bai nene, tu nu esti prost! Ai potential, dar ce faci cu gramatica asta ingrozitoare?

| anonim_4396 explică (pentru caractere):

Pai fac liceu momentan las ca invat

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

In liceu se invata gramatica?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Da si in liceu se invata / tu nu ai invatat

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine vorbeste!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ema in primul rand ai putea sa spui mersi ca am fost

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde,pe la scoala?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Da la liceu invat gramatica da nu stiu ce rost are sa invat ma car din Romania ce sa fac aici sa mor de foame

| EmaS a răspuns (pentru caractere):

Pocainta este porunca lui Dumnezeu pentru fiecare om.Fiecare dintre noi incearca sa se apropie cat mai mult de Dumnezeu.El ne spune ca putem sa mancam orice,nu ce intra in gura spurca pe om,ci ce iese din gura caci iese din inima. Daca cuvintele care ies din gura ta sunt bune si curate,si inima ta este buna. Sa te pocaiesti inseamna sa te caiesti de pacatul facut sa iti ceri iertare, si sa te lasi de el.
Poti sa fii pocait la ortodocsi, si poti sa mergi intr-o adunare si sa nu fii pocait.Domnul Isus nu are doctrina nici unei religii sau denominatiuni nu instiga impotriva vreunei grupari religioase nu cere adeziuni.Singura sursa infailibila de adevar a fost este si ramane Cuvantul lui Dumnezeu.Doctrina adevarata este invatatura si exemplul Domnului Isus Hristos. Daca vii inaintea Lui cu o inima plina de cainta,sincera si curata si daca crezi din toata inima, Isus te spala in sangele Lui, si iti iarta toate pacatele.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Du-te la biserica numai te duci

| William a răspuns (pentru EmaS):

Ce faci daca cineva te injura pe strada sau se ia de tine fara motiv? nici macar nu te enervezi? sau ii tai belegata?

| William a răspuns (pentru EmaS):

Zici ca banii ti-i da Dumnezeu uneori dar alteori oamenii isi vand sufletul pentru a fi bogati, aia de ce primesc bani?

| EmaS a răspuns (pentru William):

Aia sunt cei mai nefericiti.Sa stii ca fericirea cuiva nu sta in posesiunile materiale.Sunt multimiliardari in dolari care isi iau viata se sinucid,pentru ca ei au crezut ca asa vor fi fericiti daca vor acumula cat mai multe bogatii. Fericirea vine de la Dumnezeu. Poti sa fii fericit daca ai un acoperis deasupra capului,daca ai ce sa mananci si ce sa imbraci, si daca ai pacvea lui Dumnezeu, caminul tau se transforma intr-un coltisor de rai.

| William a răspuns (pentru EmaS):

Da, dar sunt si au fost si oameni foarte bogati care au fost fericiti si nu si-au luat zilele, de exemplu John Davison Rockefeller(cel mai bogat om din toate timpurile). Dar sa stii ca unii oameni nu pot fi fericiti doar cu un acoperis deasupra capului si strictul necesar (Charles Ponzi cel mai mare escroc al Americii) iar altii nici nu stiu ce e aia pace (ma refer la oamenii din afghanistan). ''. Sunt multimiliardari in dolari care isi iau viata '' poti da un exemplu? Cei asasinati nu se pun.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Tocmai ai dat definitie pocaismului.

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

1) Există tasta virgulă, nu se poate să nu o ai, poate ai tastatura defectă și nu îți funcționează tasta respectivă.
2) Pastorii neoprotestanți sunt destul de generatori de scârbă, dar nici cu prelații ortodoxi sau catolici nu îmi este rușine.
Mie îmi este scârbă de toți prelații, indiferent în ce religie latră.

| Bia_8599 a răspuns:

Ma bucur sa aud ca pocaitii, cum le zici tu, sunt bogati si au de toate. Nu pot decat sa Il slavesc pe Dumnezeu, ca le poarta de grija copiilor Lui. Dumnezeu e mare, asculta rugaciunile, binecuvinteaza lucrul mainilor noastre si rasplateste putinul dat.
Iar de cei care s-au imbogatit necinstit se ocupa Dumnezeu. Dar majoritatea pocaitilor pe care ii cunosc sunt bogati pentru-ca au lucrat in strainate o perioada, dupa care si-au deschis afaceri in tara si Dumnezeu le binecuvinteaza afacerile.

| justitiarul a răspuns:

Religia a devenit pentru ei o metoda rapida de imbogatire.Toate aceste secte religioase sunt sustinute financiar de oameni cu bani din strainatate care urmaresc un singur lucru:cresterea numarului de adepti.
Iti dai seama ca nu credinta puternica ii face sa se smulga din sanul religiei in care au fost botezati ci ajutorul material care lor chiar le pica din cer.
O sa realizeze mai tarziu ca se numesc farisei.Mie unul imi provoaca o imensa scarba genul asta de oameni care cu o mana se inchina iar cu alta parca cersesc ajutorul strainilor.

| anonim_4396 explică (pentru justitiarul):

Asa e cata dreptate ai

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

Mie imi provoaca scarba oamenii care vorbesc in necunostinta de cauza.Ei nu au de-a face nici in clin nici in maneca cu cele sfinte, doar vorbesc ca sa se afle in treaba sau ca sa se certe. Oameni fara de caracter.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Mie uni ce au bogati da predica ca nu-s materialisti sincer l-as gaza pe toti pe rand as avea ce gaza cam multi

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu ma mira nimic ce iese din gura ta?

| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

Mie imi provoaca scarba gospodinele care in loc sa mestece in ciorba o ard pe net si fac pe intelectualele cand de fapt sunt niste pseudo-intelectuale de toata jena.
Vorbesc in cunostinta de cauza:-am vecini o familie de nespalati cu 7 copiii care riscau sa moara de foame in casa, nu din cauza lipsei posibilitatilor de a munci ci a lenei.De cand merg la nu stiu care pocaiti nu numai ca au ce manca(tot fara sa munceasca)dar si-au luat si o masina. Daca asta nu e dar picat din cer atunci ce e? Cu ce respect sa-i privesc eu pe indivizii astia?
-Nu-mi vorbi tu mie de cele sfinte, tu care l-ai cunoscut pe Dumnezeu recent iar eu m-am nascut si am crescut cu el de mic.
Nu te mai baga in seama singura ca o sa inteleg altfel aluziile tale! Stii bine ce a spus Lorra! Nu am discutat cu tine deloc, nu inteleg de ce nu taci si trebuie sa comentezi ce spun eu!
Invata sa respecti punctul de vedere al altora.Asa dai si tu dovada de maturitate!
Esti intr-o tara ortodoxa si daca nu iti convine religia noastra(si a ta pentru ca in ea ai fost botezata)poti sa faci pasi!

| anonim_4396 explică (pentru justitiarul):

Bravooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

De unde si pana unde tara ortodoxa? Mai informeaza-te domnule.Cat despre gospodarie,de unde stii tu cat de gospodina sunt? Afla ca sunt, am avut chiar si musafiri, dar o femeie gospodina isi chiverniseste bine timpul.Pseudo-intelectual esti tu.Esti ca o tata.Pentru o femeie este mai usor de acceptat, dar pentru un barbat? Unde iti miroase a cearta, hop si tu! Tu sa nu vorbesti de religie.Nu cunosti nici macar cele mai elementare notiuni de baza ale crestinismului.Mai bine taci decat sa vorbesti ce nu stii.Fa tu pasi, aici este categoria de religie.Nu iti place, la revedere!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Te-ai enervat fac pariu ca ne injuri de numa

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu obisnuiesc sa injur. Face parte din educatie.Tu crezi ca eu sunt ca tine, crezi ca daca m-as enerva as rezista atator adversitati? Dumnezeu este cu mine si imi da putere, El imi da roada Duhului Sfant printre care este si indelunga rabdare.Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,

blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege.

| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

Esti de o ignoranta coplesitoare! Sincer e vina noastra ca te luam in seama!
Cultura ta nu ajunge nici la genunchiul broastei asa ca nu-mi vorbi tu mie de religie si crestinism.
Si iti spuneam sa faci pasi din tara nu de pe TPU.
O gospodina buna dupa ce isi termina treaba isi mai intreaba si copiii de sanatate, ii mai educa putin,(Andra20 are mare nevoie), mai ia legatura cu sotul, socrii etc.Nu fuge pe net sa stea cu orele la taclale cu barbatii! Tu insa iti chivernisesti bine timpul pe TPU.Nu ramane tip cu care sa nu te certi.http://www.TPU.ro/......ina-6.html Chelstone te-a facut praf aici dar de unde nu e nici Dumnezeu nu cere!

| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

Aici se vede extrem de mult cultura ta insa:"substantivul raspunde la intrebarile "cine" si "http://www.TPU.ro/......ina-1.html
Daca mai vrei exemple iti mai caut!

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

Ai gasit in sfarsit o greseala si o fructifici.Eu nici macar nu catadicsesc sa iti caut.Egal!

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

De ce dai exemple ale ateilor, oameni care nu accepta cu nici un chip existenta lui Dumnezeu? Tu te dai un bun crestin ortodox.Eu nu ma cert, doar raspund la intrebari.

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

Ai uitat ca este libertate? Cu ce drept imi spui tu sa plec din tara,comunistule! Si nu cred ca esti chiar atat de redus ca sa nu stii ca daca as avea alte scopuri nu as scrie aici la aceasta categorie, sunt alte categorii sau pentru aceasta sunt site-uri de socializare.Dar, nu stiu de ce am pretentii! Atata poti.

| justitiarul a răspuns (pentru Raniia):

Andra20? Fa pasi!

| EmaS a răspuns (pentru Raniia):

Tea draga nu poti sa ceri omului ce nu are.Venin ai, venin scoti.Numai sa nu se otraveasca incet dar sigur.Multumesc pentru cuvintele tale.Nu esti singura care vezi asa,o sa iti trimit niste mesaje de la mai multi useri care apreciaza foarte mult ceea ce fac. Unii s-au scarbit pur si simplu de rautatilor unora ca justitiarul, si doreau sa isi desfiinteze contul, dar pe mine numai puterea lui Dumnezeu ma intareste ca sa pot sa tin piept atacurilor celui rau.

| Raquella a răspuns (pentru justitiarul):

Inca nu ai realizat ca singurul care este in plus aici, esti tu? Cere intelepciune de la Dumnezeu ca sa dai dovada de mai multa maturitate, sa poti sa inveti si sa fii un exemplu pentru tinerii care nu au atat experienta de viata.

| justitiarul a răspuns (pentru Raquella):

Andra20 alias Teo20 inca n-ai inteles ca iti prinzi urechile rau daca te bagi in discutii care nu te privesc?
Si repet:nu va mai multiplicati conturile pentru ca ignoranta voastra se poate citi cu brio de pe unul singur!

| Raquella a răspuns (pentru justitiarul):

Daca ai dreptate, te invit sa imi faci o reclamatie la contact.Doar asa te vei convinge ca din nou ai gresit, asa cum faci de obicei.Se pare ca mergi din greseala in greseala, din rau in mai rau.Ce pacat! Vezi ca am mai vazut cu username Andra, doar ca si-a schimbat numarul ca sa nu te prinzi ca tot eu sunt.Ha! Ha! Ha!

| caractere a răspuns (pentru Raquella):

Ema si-a chemat ajutoarele; sunteti penibile fetelor!

| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

Am decis sa te ignor! Atata timp cat nu te mai iei de persoana mea am sa fac la fel.
Iti repet a mia oara:respecta ca sa fii respectata si nu te baga in discutii care te depasesc! Nu mai ameninta oamenii pe TPU(exemple ardnaxur, Lorrrahttp://www.TPU.ro/......ina-1.html unde intr-un raspuns ii scrii"pastreaza distanta ca sa iti fie bine")!
Da sfaturi acolo unde te pricepi si nu mai prescrie antibiotice copiilor! Ingrijitul unei persoane cateva luni nu iti da calificarea necesara sa prescrii antibiotice pe site!

| Raquella a răspuns (pentru caractere):

Ti se pare ca are nevoie de ajutoare? Mie nu. Observ ca voi atacati in haita.Pe tine te-a chemat Justitiarul? Eu asa cred.

| justitiarul a răspuns (pentru Raquella):

Ma doare in paispe de conturile tale.Iti dadeam un sfat(tot pentru binele tau)! De pe cele doua conturi insa se dau raspunsuri la indigo:aceeasi superficialitate, aceleasi citate, aceeasi gandire! Daca te simti bine cu ele stapaneste-le sanatoasa!

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

Cu exceptia catorva care pentru mine nu prezinta nici o importanta, sunt respectata si apreciata.Sunt oameni cu care nu este posibil sa pastrezi o relatie amiabila, dar ei nu recunosc ca problema este la ei.Ei vad paiul din ochiul celalalt, si niciodata barna din ochiul lor.Asa dar, iti repet pentru mine, parerea ta nu conteaza.Nici macar 1 la suta.

| caractere a răspuns (pentru Raquella):

Toti cei care va spun in fata ca sunteti de toata jena, sunt chemati de justitiarul? Slabeste-ma! Macar noi suntem persoane diferite cu aceleasi idei; voi va faceti alte conturi pentru a va apara si vota. Ce-ar fi sa imi chem si eu nevasta, copilul si alte cateva zeci de rude...

| Raquella a răspuns (pentru justitiarul):

Daca ai gandi putin ti-ai da seama ca unii crestini au aceleasi principii, aceleasi scopuri.Au opinii asemanatoare.Ti-ai dat seama ca nu ai dreptate, de aceea nu ai curaj sa faci reclamatie.Ai facut aceasta afirmatie, ca de obicei, ca sa arunci cu noroi.Nu suporti sa pierzi.

| caractere a răspuns (pentru EmaS):

Eronat! Esti apreciata doar de cativa habotnici!

| Raquella a răspuns (pentru caractere):

Stai linistit, ca nu este asa.Arata-mi de cate ori m-am implicat eu in discutiile Emei.Am intrat aici deoarece eram pe TPU si am vazut numele meu la ultimele raspunsuri.Si fiindca era vorba de mine, m-am vazut obligata sa raspund.Asa ca, nu te mai baga si tu in seama!

| EmaS a răspuns (pentru caractere):

Parerea ta!

| EmaS a răspuns (pentru caractere):

Parerea ta! Si pentru mine parerea ateilor si a necredinciosilor, nu conteaza.

| caractere a răspuns (pentru EmaS):

Din nou eronat! Daca vrei iti arat cativa credinciosi care nu te apreciaza deloc! Si lasand la o parte religia, nu esti apreciata ca OM, inainte de orice. Si vrei sa iti spun de ce? Ti s-a mai spus: te bagi in discutii si subiecte care te depasesc, lasi impresia ca esti vreun admin pe aici, la religie raspunzi doar la ce iti convine si te avantajeaza desi anumite intrebari iti sunt adresate in mod direct, ti-ai chemat familia in ajutor, te lauzi ca ai bani, doua masini si nu stiu ce alte avutii, ai postat filmulet cu baiatul tau ( tot pentru a te lauda) si lista ar putea continua... Mai vrei?

| EmaS a răspuns (pentru caractere):

Daca am facut asa cum spui tu, inseamna ca am fost obligata de unii ca sa le demonstrez ca am dreptate.Eu nu ma laud cu nimic,tot ce am vine din mana lui Dumnezeu.El binecuvinteaza pe cei care Il iubesc si asculta de Cuvantul Sau.I-am spus doar ca noi nu bem,nu fumam,nu cheltuim banii pe alte lucruri care nu sunt de folos.Ce,asta inseamna ca ma laud? Singurul scop este sa demonstrez ca se poate sa traiesti frumos si daca esti crestin,nu cum au unii impresia ca,gata esti crestin, obligatoriu esti irational, esti redus si ti-ai inchis viata.Este gresit.Da, cat despre copiii mei ma bucur cand il lauda pe Domnul.Aia nu este o lauda.Sunt mii si mii de tineri pusi pe YouTube care canta cantece religioase. Daca ma laud cu ceva, Domnul este pricina laudelor mele.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu te lauzi da ai 2 masini ce sa zic esti tare credinsoasa ema

| justitiarul a răspuns (pentru Raquella):

Mai fatuco! Sunt multi crestini pe aici care nu va suporta:mai multi decat aia care va canta in struna asta te asigur.
Nu-mi pierd vremea cu reclamatii pentru ca am ceva mult mai bun de facut!
In cine sa arunc cu noroi ca daca ma uit bine sunteti deja ingalate de cat noroi in freza ati primit din partea altora.
Nu am ce sa pierd(poate doar timpul asta in care iti raspund)!
Pentru ca nu poti face faţă discutiilor, de cele mai multe ori apelezi la mistouri de duzina sau la citate din biblie.
Asa invatati la biserica voastra? Cand nu puteti fi combative prin intelect sa apelati la mistocareala, blesteme si amenintari?
Halal credinta frate! Un ateu e de 1000 de ori mai bun ca voi ca macar nu e fals.
Vezi de ce nu sunteti bune pe acest site? Pentru ca faceti oamenii sa isi schimbe parerea asupra crestinismului.

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

Ai dreptate, crestini ca tine si ca raymusic. Daca voi va puteti numi crestini!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Eu nu sunt crestin ema asa ca nu ma baga in lista ta

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici gand! Dar, inca mai poti sa devi crestin.Cat este omul in viata, mai poate sa beneficieze de harul lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu am nevoie de harul lui fictiv ma desruc si sigur nu sa cresesc prin rugaciuni

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Prezenta lui Dumnezeu este o realitate in viata crestinului.Normal ca tu nu Il cunosti,fiindca nu Il cauti.El ne promite viata vesnica,ne ofera ajutorul Lui, ne vindeca, ne iarta de pacate.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar daca,Dumnezeu ar ingadui sa dea o masina peste tine sau sa ai un accident grav in urma caruia ti-a pierde abilitatile fizice, care ar fi atitudinea ta? Ai mai spune asa, sau atunci te-ai ruga lui Dumnezeu?

| Raquella a răspuns (pentru justitiarul):

Si tu esti purtatorul lor de cuvant? Este doar o parere de-a ta.Mai multi useri nu te suporta pe tine si prietenii, nu dau nume.

| Raquella a răspuns (pentru caractere):

Pacat ca nu ma cunosti in realitate.Aici nu poti sa cunosti cu adevarat o persoana.Iti spun sigur ca ti-ai schimba impresia.Am fost acuzata de cativa useri si m-am vazut nevoita sa fiu putin rautacioasa.Nu imi place ca o fac pe mama in tot felul, ea chiar nu merita.Este bine intentionata si chiar pune suflet in ceea ce face. Poate o data o sa poti sa intelegi ca a facut acest lucru doar din dragostea ce o are pentru oameni.

| caractere a răspuns (pentru Raquella):

Buna sau rea, indreptatita sau nu, mi se pare firesc sa iti aperi mama. Care si ea la randul ei, buna, rea, e mama ta. Asadar eu consider ca esti subiectiva. Si in aprecieri, si in exprimarea voturilor.
Si zi asa, pacat ca nu te cunosc in realitate, huh?! Damn, daca ne-am placea si ne-am indragosti, vrei sa iasa copiii agnostici, ce-ai?!? big grin

| Raquella a răspuns (pentru caractere):

Iti spun eu ca ai deveni si tu crestin. Fara doar si poate! Eu cred in puterea exemplului. Uite, prietenul meu s-a botezat la un an de cand ne cunoastem.

| anonim_4396 explică (pentru Raquella):

Era nebotezat cum asa?

| caractere a răspuns (pentru Raquella):

E habibi? Un an a rezistat cu stoicism, gagicu! Saracu`! Eh, bine ca pana la urma a obtinut ce vroia de fapt. big grin
I-ai dat etnobotanice, fata?! Mie poti sa-mi spui...

Mi-amintesti de un banc de pe vremea mea. Cica un habibi mergea prin desert in spatele sotiei, vreo cativa pasi buni. La un moment dat apare din ceruri Alah, si maniat se adreseaza barbatului: Mai Muhammed, tu esti pacatos, nu tii seama de Coran, nu stii ca femeia merge in urma barbatului si nu invers?! la care Muhammed raspunde: Allah, nu am nesocotit cuvantul tau, da` pe vremea matale nu existau mine antipersonal!hee hee

| Raquella a răspuns (pentru caractere):

Inca nu a obtinut nimic.Stai linistit in privinta aceasta.

| Raquella a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu, esti botezat?

| Raniia a răspuns (pentru justitiarul):

De ce o ponegresti pe Ema, o persecuti pentru credinta ei in Hristos.Folosesti tot felul de instrumente necinstite si răutăcioase pentru a-i face rău.Principiile care ar trebui să guverneze comportamentul crestin au o motivatie supremă importantă:--dragostea să vă fie fără prefăcătorie--- Există o singură putere destul de tare pentu a birui răul, si aceasta este binele. Oricare formă ar lua răul impotriva Emei, răspunde intotdeauna cu binele corespunzător.Biruind in felul acesta răul prin bine,Ema este părtasă biruintei lui Hristos asupra răului,asa cum este ea descrisă in Corinteni:--in adevăr, noi suntem inaintea lui Dumnezeu o mireasmă a lui Hristos, printre cei ce sunt pe calea mintuirii si printre cei ce sunt pe calea pierzării--2 Corinteni-2:15--La fel ca Maria din Betania,care si-a vărsat mirul pe capul lui Isus,Ema umple toată zona din jurul nostru cu o mireasmă plăcută. Chiar si tu care esti impotriva ei, fără indoială, esti binecuvintat de mireasmă.

| morningstar a răspuns:

Eu nu am inteles niciodata o chestie : Daca noi, pocaitii avem masini, case si alte bogatii, nu e bine asa ca 'ne strangem comori pe Pamant' ( ma intreb daca alt verset din Biblie mai stiti ). Spuneti ca le avem prin mijloace necinstite si cate mai cate. Daca nu suntem instariti, iar nu va pica bine. Ca sunt copii multi, ca nu ne ajutam, etc. Cine sa va mai inteleaga?
Si inca ceva, odata ce si unii din religia ta ( daca ai vreuna) sunt ipocriti ( ca sa nu exagerez, sa spun, 'toti' ), atunci n-ai niciun drept sa te referi la altii cand nici voi nu sunteti mai buni. Faceti observatii gratuite in momentul cand sunteti perfecti, daca nu, nu uita ca toti avem defecte.
Si o intrebare de final: pe tine chiar te deranja ca oamenii aceia nu implineau versetul din Biblie sau te cam ofticai ca ei au?

| anonim_4396 explică (pentru morningstar):

Voi in predici spuneti ca nu sunteti materialisti ca adunati bogati in cer

| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Si pe tine chiar te doare faptul ca pocaitii isi incalca un principiu? Ca altfel nu inteleg ce te framanta la situatia asta. Despre care 'voi' vorbesti? Invata sa nu bagi toata lumea in aceeasi oala. Daca unui crestin ii merge bine o afacere sau are un job si un salariu bun, ar trebui sa arunce banii la cos pentru a demonstra ca nu este materialist? Sigur ca ii cheltuie pentru el si pentru cei care sunt in nevoi. Nu vad ce e rau in asta.

| Anonymus314 a răspuns:

Preotii ortodocsi*

| negru30 a răspuns:

Nu exista padure fara uscaturi

| anonim_4396 explică (pentru negru30):

Da asa multe e cam uscata la ei

| negru30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uscata ai dreptate dar se spune sa faci ce spune popa - sa nu faci ce face popa

| CandyTetris a răspuns:

In biserici nu se predica saracia si lenea. Uneori pastorii nostri se cam incura in cuvinte,hai ca iti explic eu:Ce incearca tipul ala sa spuna e ca sunt niste limite in a obtine averi pe pamant(nu furi,nu calci pe nimeni in picioare,s.a.),nu s-a spus niciodata "stai toata ziua in pat,nu muncii,ca sa nu stangi averi pamantesti,ca e pacat"straight face.
Si a doua parte,daca ai muncit,si ai castigat masina aia,bravo, e pe buna dreptate e ta,dar nu o folosi in scopuri doar egoiste(adica mai du un vecin pana la servici,ca sa nu ia autobuzul,mai fa o vizita unui batranel singur, s.a.), ceea ce 95% dintre pocaiti fac, chiar daca nu scriu in caps pe TWITTER "azi am facut o fapta buna, l-am ajutat pe x si i-am dat y suma de bani".
De ce oare ne place atat sa judecam fara sa avem toate datele?

| anonim_4396 explică (pentru CandyTetris):

Eu nu am judecat dar ei spun ca nu strang nimic material pe pamant

| CandyTetris a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu cine ti-a spus asa ceva, dar iti spun eu sigur ca ala nu e pocait.

| Catalinnna a răspuns:

Acesti "pocaiti" ademenesc lumea prin mijloace financiare, o mare parte din oamenii naivi ce li se alatura o fac pentru bani, e normal ca cei "mai inalti in functie", cica, sa aiba parte de un asemenea confort. Acestia sunt numiti in popor, pocaiti, lucru deloc corect, pentru ca prin ceea ce fac ei, il supara pe Dumnezeu, nu sunt interesati nicidecum de pocainta sincera.

| ROBERT89 a răspuns:

Ce cauti la pocaiti? Pocaite? Sau esti pocait si nu stii.

| anonim_4396 explică (pentru ROBERT89):

De curiozitate sunt ateu daca nu stiai

| ROBERT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai dus la cersit. Acum totul se leaga.

| anonim_4396 explică (pentru ROBERT89):

Esti dusa cu pluta se vede

| ROBERT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faci 100 de Sterline pe zi in fata la bisericile de pocaiti?

| anonim_4396 explică (pentru ROBERT89):

Nu un miliard sa te oftic nu ca tine 20 pe centura

| Pisi07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti handicapat sau ce? noi pocaiti avem pentru ca muncim si ne rogam La DZ sa ne dea si sa ne ajute se vede ca nu esti intreg cu capu tongue

| Twilight a răspuns:

Uite care e faza, si preotii ortodocsi mai zic asa, Bibla zice asta. Nu e important daca sunt ei bogati sau nu, nu este nimic rau daca sunt bogati si dau si la saraci au suflet bun etc, dar daca sunt bogati egoisti si rai...la asta se refera mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru Twilight):

Dar eu spun ca nu strang comori pe pamant

| anonim_4396 explică (pentru Twilight):

Prdon ei spun ca nu strang comori pe pamant

| Twilight a răspuns (pentru anonim_4396):

Eeee acum... daca eu job'uri bune cum sa respinga banii? Dar cum am zis, daca nu incalca poruncile, nu are nimic.

| anonim_4396 explică (pentru Twilight):

Da sa ajuta saraci esti de acord?

| Twilight a răspuns (pentru anonim_4396):

Da!

| anonim_4396 explică (pentru Twilight):

Si eu ca ateu as ajuta sincer fara sa astept vreo rasplata divina sau sa fiu popular

| Naomiroxana a răspuns:

Cred ca ai o probleme cu cei,, pocaiti'' cum ii numesti tu

| anonim_4396 explică (pentru Naomiroxana):

Ce problema?

Abh
| Abh a răspuns:

Da, pocaitii se ajuta intre ei, au tot felul de afaceri si o duc bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma raymusic? ma de ce esti prost si nu intelegi ca atat timp cat tu te uiti in gradina altora si judeci ei isi traiesc viata? am inteles ca ai ce ai cu religia.da tu ai ce ai si cu oamenii fericiti ma.cine nu te lasa ma sa ai strictul necesar si pe tine? pune ma si cupara-ti masina tare,marita-ti fata cu un miliardar,strangeti ma comori in ceruri prin milostenie,prin ctitorii,priin sadiri de pomi la tersectii,pentru oamenii truditi, fa ma o fantana cu apa rece si buna, unde este lipsa si e mare nevoie.iti vine greata.mie nu-mi vine ba chiar ma bucur ca sunt oameni bogati care stiu sa-si administreze bine veniturile.ma baiete, hotia si minciuna sunt de condamnat, mai ales cand te afecteaza direct si personal.bogatia nu e un pacataici pe pamant. saracia de buna voie este o alegere PERSONALA daca esti credincios.iar a strange comori in cer nu inseamna ma ca nu poti avea tot ce-ti trebuie pe acest pamant.nu spune ma bunul dumnezeu; facetile voi pe acestea toate{in materie de credinta} si toate celelalte vi se vor da pe deasupra? mai fratilor? puneti mai mana de la mana,care aveti mai mult decat el, si datii ma si lui raymusic, ca e nefericit saracul de ce altii au si el nu.ca numa popii au, ca pocaitii au, ca politicienii au.haideti sa-l facem om, fiindca pe el ori n-ul ajuta capul ori e bolnav.lui ii vine greata da de averile altora. poate ai probleme cu fierea ma baiete? poate un metoclopramid iti prinde mai bine? da ce cautasi la biserica de pocaiti ma daca stii ca-ti vine greata? ca pe bunul Dumnezeu sigur nu.nu poti cauta ceva inexistent, pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum dumnezeu i-am dat fundita la tea 20?

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

Am senzația ca ți-am raspuns din greșeală la întrebarehee hee

| anonim_4396 explică (pentru miradoniz):

Suntem predestinati sa comunicam

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

hee hee am avut dintotdeauna sentimentul de a prefera destinațiile-predestinaților...

| anonim_4396 explică (pentru miradoniz):

Mai traiesti maine mergi la bise?

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

La slujbă? am fost asta seară-și încep sa ma întreb cât mai durează până mă dau afarăhee hee din bise

| anonim_4396 explică (pentru miradoniz):

De ce?

| anonim_4396 explică (pentru miradoniz):

Daca te convertesti la ateism pentru un milion de dolari?

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

Noh- ceva îmi spune că asta ar trece mai ușorhee hee

| anonim_4396 explică (pentru miradoniz):

Daca te convertesti promit ca te sarut o viata non stop

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

Aoleo-păi,nu ai nevoie să mă ameninți,ți-i las și așa-mai ales că s-ar părea că s-a cam depreciat dolarul în ultimul timp! Aurul ar fi, zice-se, o valoare de viitor.
P.S.sunt obosita acum deci mai vb altădată-noapte bună!

| anonim_4396 explică (pentru miradoniz):

Nb

| bluesky2011 a răspuns:

Http://raspunsuri-rezultate.blogspot.com/ Blogul meu personal,cu peste 10 articole noi si interesante in fiecare zi.

| geraldsmerea a răspuns:

Religia este o metoda de a pacalii oamenii slabi sa faca bani uor deci