| anonim_4396 a întrebat:

Pentru crestini toti va aparati biblia n-am nimic importriva ma bucur fratilor de ce nu faceti ce scrie in ea de ce atat ipocrizie / lacomie? si pocaiti is materialisti da ei nu strang bogati pe pamant Precum v-am iubit Eu pe voi, aşa să vă iubiţi şi voi unul pe altul" (Ioan 13, 34-35)

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De unde stii tu ce facem noi? Stii tu cat dam noi celor batrani,celor saraci, sau bolnavi? Nu ai nici un drept sa ne judeci, daca nu cunosti faptele noastre.

| wales a răspuns:

Un lucru nu pricepi tu! Creștini sun doar aceia care îndeplinesc voia Lui Dumnezeu:

'' Nu oricine-Mi zice: „Doamne, Doamne!" va intra în Împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri.'' Matei 7:21.

Restul sunt liberi să se numească cum vor. Cum și voi de altfel vă numiți atei sau agnostici etc, dar în realitate sunteți niște sofistici.
A fi ateu e una, și a fi anticreștin e alta, sunt două lucruri diferite ca idee, dar pot ele exista separat în realitate? Poți crede în inexistența Lui Dumnezeu fără a milita împotriva Lui? Dacă tu spui '' Nu există Dumnezeu '' și lupți împotriva Lui, cum îți mai justifici logica, angajându-te la o luptă împotriva unei năluci? Practic, tu singur îți iei angajamentul să lupți împotriva la ceva ce tu consideri că nu există. Dar dacă ar exista doar două posibilități: Cu Dumnezeu sau împotriva Lui?

'' Cine nu este cu Mine este împotriva Mea, şi cine nu strânge cu Mine risipeşte.'' Matei 12:30.

Cu acest verset, Biblia demonstrează că are dreptate, nu te poți numi ateu și să nu militezi împotriva Lui Dumnezeu, practic calea de mijloc '' neutru '' este exclusă, iar raționamentul de care da dovadă un ateu este un sofism în toată regula.

| ZvT a răspuns:

Majoritatea se roaga sa le dea dumnezeu bani si apara biblia fara sa o fi citit.

| lifeForJesus a răspuns (pentru ZvT):

Eu nu ma rog sa-mi dea bani, și am citit-o de mai multe ori...
Tu ai citit Biblia?

| ZvT a răspuns (pentru lifeForJesus):

Am zis majoritatea, fanaticii sunt exceptie. Biblia am incercat sa o citesc, cateva pagini mai demult, dar am zis ca mai bine revin la scriitorii consacrati.

| Leonard08 a răspuns:

Daca s-ar face tot ce scrie in Biblie...Pai, am mai ramane cateva sute de mii pe planeta. Nu d-alta dar sti tu...cei ce muncesc in ziua de duminica trebuie sa moara, cei ce intretin relatii sexuale cu rude sau in afara casatoriei trebuie sa moara, daca fetele nu sunt virgine inainte de casatorie trebuie sa moara si tot asa.

| RELIABLE a răspuns:

Da ai perfecta dreptate.