| RedTurtleeee a întrebat:

Am mai multe intrebari.
1)Ce fac ingerii in rai? Daca se roaga nu se plictisesc sa fac asta vesnic?
2)De ce ne pedepseste Dumnezeu pentru pacatul altui om(Adam si Eva).
3)Pacatele gen a omora pe cineva, a fi bisexual, a bate se pot ierta la taina spovedaniei?
4)Un om daca salveaza pe altul si moare din cauza asta ajunge in rai direct? Sau daca este pus sa jura credinta lui Alah de exemplu dar el ramane la crestinism si moare pentru asta ajunge in rai?
5)De ce trebuie sa ne rugam la oameni sfinti,gen apostoli, ierarhi, arhangheli.Pana la urma ar daca acesti oameni daca nu il intalneau pe Iisus sau pe Dumnezeu nu mai erau asa de sfinti in ziua de azi.In cazul parintelui Arsenie Boca.Inteleg ca el a fost credincios inca de mic si ca i s-a intamplat nu stiu ce minune cu o femeie care era moarta dar multi oameni sunt credinciosi iar acestea nu mai sunt sfinti.
7)De ce Dumnezeu isi alege oameni sfinti, apostoli(ca si in exemplul de mai sus)numai daca li se intampla lor minuni? Noi ar trebui sa ne iubim ca fratii dar simt un fel de politica aici.Gen sfintii sunt procurori iar noi suntem simpli oameni.De ce face Dumnezeu diferente asa de mari.Nu era mai bine daca ne rugam unui singur Dumnezeu si nu la Apostoli sau Arhangheli? Pana la urma Dumnezeu ia creat pe toti si noi ar trebui sa ii multumim numai lui, nu sa ne rugam la alti oameni alesi de el.
Sa nu ma luati cu texte scrise din biblie. Spuneti parerea voastra nu a bibliei!

5 răspunsuri:
| danut a răspuns:

1 In cer exista o viata foarte activa si multe planete locuite, ingerii sunt staful tehnic de langa Tronul lui Dumnezeu si fac foarte mmulte lucruri printre care se opun oamenilor sa nu distruga (inca) pamantul cu tot ce este pe el.
2 Dumnezeu NU ne pedepseste, pacatul este ca si boalao mostenire grenetica.
3 Absolut NU, pacatul este facut fata de Dumnezeu, nu fata de un popa alcoolic, curvar, avar si muritor.
4 Nu, numai prin credinta si respectarea credintei LUI Isaus Hristos poate ajunge in rai, deci NUMAI HRISTOS este cel care hotaraste daca da sau nu pentru rai dar nu acum ci LA A DOUA VENIRE a SA.
5 Sa te fereasca Dumnezeu sa te rogi la fiinte MURITOARE caci vei avea parte de moartea lor.
6 TOTI cei care fac ce a spus Dumnezeu ca trebuie sa facem (cele 10 Porunci si CREDINTA LUI Isus Hristos) sunt SFINTI. Sfiinti sunt HOTARATI de Dumnezeu, nu de biserici, religii sau popi (papi) care sunt DOAR niste FUNCTIONARI PLATITI DE STAT (Satana).

| gratargratar a răspuns:

1) In Rai nu exista desfasurare temporala si prin urmare nu exista nici desfasurare fazica a senzatiilor. In alte cuvinte nu exista plictis (asta e un concept cioranian).
La fel te-as putea intreba daca nu te-ai plictisit sa-ti iubesti mama sau tatal sau prietena/sotia, fratii etc?

2) Nu este atat o pedeapsa cat este o degenerare a firii umane pe care am mostenit-o de la Adam si Eva. Asta se explica si dpdv genetic. Copiii parintilor betivi tind sa fie si ei
betivi sau sa sufere de alte degenerari aferente (e.g. epilepsie). Asta ti-am spus-o ca exemplu.
Cum printr-un om a venit osanda in lume, tot printr-un om (Hristos) a venit si Mantuirea. Primul a nascut oamenii prin trup (i.e. sexualitate), Celalalt prin duh (i.e. Botez).

3) Toate pacatele se iarta la spovedanie. Toate. Insa pentru pacate mari poti fi oprit de la impartasanie o perioada (de la cateva luni pana la cativa ani). Practic in perioada asta
nu ai voie sa te impartasesti alaturi de ceilalti credinciosi, nu faci parte in mod absolut din Biserica, de vreme ce Biserica se vrea a fi una de sfinti.

4) Da, oricine isi pune sufletul pentru prietenul sau ajunge in Rai. Exemplul suprem este Hristos.
Cat despre chestiunea cu apostazia, cel ce moarte pentru credinta se numeste mucenic. E plin calendarul de astfel de mucenici (vezi Sf. Constantin Brancoveanu).

5) Cultul sfintilor il are in centru pe Hristos. Ne inchinam sfintilor pentru ca prin ei a stralucit Hristos in lume. Este impreuna lucrarea lui Dumnezeu cu a sfantului in cauza.
Sfintii sunt prietenii lui Hristos si oricine merge la nunta Mirelui nu poate sa-i ignore pe prietenii sa-i...
De altfel, te poti ruga numai lui Hristos, dar iti spun din experienta ca sfintii ne ajuta foarte mult. Noi nu suntem vrednici sa vorbim cu Hristos cel Inviat. Sfintii sunt mijlocitori pentru noi, ei ne ridica din pacat, ne calauzesc ca in cele din urma sa ajungem si noi la Hristos. Ei ne invata cum sa fim pe placul lui Hristos.
Parintele Arsenie Boca este sfant.

6) -

7) Biserica Ortodoxa nu crede in predestinare. Adica oricine poate fi sfant, oricine poate deveni ales a lui Dumnezeu.
Apostolul Pavel s-a convertit pe drumul Damascului, oarecum fara voia lui. Insa de ce l-a convertit Hristos asa?
Pentru ca a vazut ravna lui pentru adevar si a stiut inainte ca Pavel, odata ce va afla Adevarul, il va tine pana la moarte. De aceea i-a spus "Vas ales".
Daca ti s-ar arata si tie Hristos cum I s-a aratat lui Pavel, ai fi in stare sa suferi toate pe care le-a suferit Pavel? Inchisoare, batai, foame, naufragii, batjocura, sete, biciuiri, prigoana, ura, inchisoare, moarte martirica?
Si tine cont de faptul ca Pavel nu l-a vazut pe Hristos direct, ci a vazut o lumina orbitoare si I-a auzit glasul.

| RedTurtleeee explică (pentru gratargratar):

7)Nu as putea suporta.Dar Arsenie Boca nu a suportat foamne, batjocura, inchisoare etc.

| gratargratar a răspuns (pentru RedTurtleeee):

Pai cum sa nu... a fost plimbat din arest in arest de catre Siguranta, a muncit fortat la Dunare Marea-Neagra, a fost alungat din manastire, i-a fost interzisa slujirea preoteasca, urmarit toata viata. Dosarul lui de urmarire se incheie abia la moartea sa. Toata viata l-au urmarit. Cum te-ai simti sa stii ca mereu ai in fata casei o masina cu niste indivizi care iti urmaresc fiecare miscare? Ai putea suporta stresul? Sau ai putea suporta ideea ca oricand vor muschii lor pot veni sa te salte? E greu.
Cat despre batjocura, parintele Arsenie pana astazi e batjocorit. Gasesti pe internet destule meme-uri daca te intereseaza...

| RAY a răspuns (pentru gratargratar):

3) Toate pacatele se iarta la spovedanie. Toate. Insa pentru pacate mari poti fi oprit de la impartasanie o perioada (de la cateva luni pana la cativa ani). Practic in perioada asta
nu ai voie sa te impartasesti alaturi de ceilalti credinciosi, nu faci parte in mod absolut din Biserica, de vreme ce Biserica se vrea a fi una de sfinti.

poftim o biserica de sfinti? singurul sfant era iisus atat, chiar in biblie scrie ca e fara de pacate, omul e pacatos desi nu-i sfant