| Miruna0909 a întrebat:

Am mers intr-o zi cu mama mea la o mitropolie in alt oraș. Alaturi de noi o fost si iubitul meu care nu e ortodox (e crestin dupa evanghelie, cred ca unii mai zic "pocait", nu stiu daca chiar e asa, mama imi zice ca asta inseamna pocait. Prima data cand ne-am cunoscut mi-a zis ca e dupa evanghelie, l-am intrebat "adica pocait?", a zis ca nuuuu, cu un ton asa mai iritat). El a refuzat sa intre la noi in biserică, ne-a asteptat afara, dar motivul nu a vrut sa ni-l zica, inteleg ca e alta religie, dar nu e ca si cum ar fi păcat sa intri in alta biserica.
De ce nu a vrut să intre si să imi zică motivul? De atunci mama e foarte intrigată si tot imi spune că "nu a vrut sa intre in biserica pentru ca e pocait si asa sunt ăstia, vor sa te traga de partea lor, dupa aia nu mai scapi" sau imi zice sa fiu foarte constienta de decizia pe care o voi lua in viitor, daca o sa raman cu el, ca voi regreta.
Ce parere aveti, are dreptate? As vrea si parerile voastre, va rog nu ma luati cu ditamai textul copiat din biblie despre DUMNEZEU, scurt si la obiect doresc. Eu zic ca are dreptate mama, nu stiu…

15 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Cuvantul 'pocait' e un termen, uneori considerat jignitor, care se refera la crestini care nu sunt ortodocsi. Are sens ca mama ta sa spuna ca el e pocait, dar si el sa refuze termenul, pentru ca i se pare jignitor.

Gandeste-te daca mergi tu intr-o tara catolica si ei te intreaba daca faci parte dintr-o secta. Din punctul lor de vedere, faci. Din punctul tau de vedere, nu.

Iar legat de refuzul lui de a intra in biserica: aici chiar te rog sa-l intrebi mai bine pe el personal, pentru ca nu are un strain de pe net de unde sa stie, daaaaar presupun ca icoanele din bisericile ortodoxe sunt considerate idoli sau chip cioplit in viziunea sa asupra religiei.

| mODIN a răspuns:

Cuvantul 'pocait' are conotatii negative, si oricum include mult prea multe credinte diferite.

Banuiesc ca tu esti crestin ortodox. Daca te-ai intreba un martor al lui Iehova daca tu te rogi lui Dumnezeu sau te rogi la idoli, ce ai spune? Ai zice ca te rogi lui Dumnezeu, dar el vede icoane la tine in casa, unele din ele fiind cu sfinti, ceea ce se considera ca fiind idoli, in interpretarea lui.

In cazul asta, tu ai accepta sa ti se spuna "idolatru"? Sau "eretic"? Nu, nu ai accepta. Nu e ca "iti e rusine sa spui ca esti idolatru" si ca "inventezi ititat ceva care sa deruteze gasculite", aia efectiv nu e un termen pe care tu il recunosti...

suntserios
| suntserios a răspuns:

E clar ca nu are viitor o relatie in care ambii din voi puneti religia inainte

| Holiday a răspuns:

Misticismul e o imbecilitate. Si al tau, si al lui. Scurt si la obiect, exact cum ai vrut.

| Dragobeta a răspuns:

Da, e pocait. Sunt mai multe secte de pocaiti. Dar lor nu le place termenul de "pocait". Si e adevarat ca nu au voie sa intre in alte biserici. Le interzice religia lor. Si e adevarat ca sunt insistenti in a trage pe altii de partea lor. Unii, merg chiar pana acolo ca iti fac rau daca nu vrei sa treci de partea lor.
Acum, tu gandeste-te bine ce vrei. Ca nu vei avea cale de intoarcere.

| KovacsB a răspuns:

Este clar ca este limitat mental.
Acum este mielusel dar in viitor o sa faca presiuni sa treci la cultul lui.
O sa fie probleme la cununie, nunta, botez si orice alta sarbatoare.
Au ideile lor fixe si nu ai ce face.
Parerea mea ca ai de ales.
Liniste sau balamuc.
Acum cine stie ce ortodox betiv poti sa gasesti de te bate de suna apa in tine ca o sa ajungi sa il regreti pe pocait.
Deci indiferent ce vei face o sa-ti para rau.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Și eu zic că are dreptate, scurt și la obiect.
Nu renunța la credința adevărată pentru un înfumurat fundamentalist. Las' că are balta pește.

| Ilovedinero a răspuns:

Da, este pocăit, insă nu le place să ii numesti asa.Religia le interzice sa intre in alte biserici.Da, unii sunt insistenti in aceasta directie insă crede-ma ca stiu foarte multe familii de pocăiti care sunt foarte fericite si foarte multe fete extrem de fecite cu iubitii lor pocăiti.Nu trebuie neapărat să te pocăiesti si tu dacă nu simti să faci acest pas. Dumnezeu inseamnă iubire, nu a lăsat religia ca sa o distrugă

| EestiSodalane a răspuns:

Mama ta are 100% dreptate. Nu exista niciun viitor pentru voi daca amandoi vreti sa ramaneti cu religia voastra. Ori unu se converteste la religia celuilalt ori la revedere si cale batuta.

| norisorulpufos a răspuns:

Chiar nu știu de ce atâta supărare că sunt numiți pocăiți.

| mODIN a răspuns (pentru norisorulpufos):

Tu ce crezi ca inseamna cuvantul "pocait"? I-a zis de la bun inceput ca e "crestin dupa Evanghelie" laughing

| Pocait01 a răspuns:

Din ce ai scris reiese că amândoi nu știți ce înseamnă a fi pocăit măcar la nivelul de după Ieronim încoace.

Dacă ai planuri serioase cu băiatul ăsta atunci caută-L cu adevărat pe Hristos, pe Dumnezeu, mai întâi. Pocăiți-vă amândoi și de acolo lucrurile vor merge foarte ușor și plăcut de la sine.

| Sofrox a răspuns (pentru Pocait01):

De ce i-ai recomanda cuiva sa isi schimbe religia, mi se pare chiar o nesimtire. Nu conteaza ce religie, toate au la baza aceeasi idee. " cauta-l cu adevarat pe hristos" cine te crezi tu?

| Pocait01 a răspuns (pentru Sofrox):

Am scris să-și schimbe cineva religia?

| Sofrox a răspuns:

Religia nu ar trebui sa conteze absolut deloc. Eu sunt reformata, dar am fost si cu un musulman, ortodocsi... iar acum partenerul meu este romano catolic. Nu mai stau in Ro, asa ca e mult mai greu sa gasesc o biserica chiar si protestanta, dar in fiecare duminica ma duc cu partenerul meu la biserica catolica. El este mai religios, imi face o placere sa ma duc cu el. Desigur este mult mai placut pentru mine, si se simte mai real acum ca sunt cu un catolic si nu ortodox ( pentru ca niciodata nu mi-au placut ritualurile ortodoxe, dar niciodata nu as fi refuzat sa intru in biserica, e lipsa de respect fata de partener )