| SadRomance a întrebat:

Am nevoie de Dumnezeu, si tu ai nevoie.
Cheama-L in casa ta si spune-i ce te apasa, pentru ca pe mine ma apasa sufletul atat de rau incat simt ca mor.Nu mai stiu ce sa fac, majoritatea persoanelor la care tin si ma cunosc nu vor de la mine decat sa le fiu manechinul care le da sfaturi.Nu ma doare sa fac asta, dar cand eu cer o opinie, nici nu ma asculta si se gandesc la altceva. Uneori mi-as dori sa am si eu o indiferenta cum au ei, dar mi-e greu, nu imi imaginez cum ar fi pentru ca nu vreau sa fiu falsa, vreau sa am prieteni si am. Dar vreau sa ma uit la prieteni si sa il vad pe Dumnezeu in ei.Nu mai vreau atata rautate, barfa, bataie, betie si lucrurile astea trecatoae, mai ales de la o fata.
Uneori ma doare. Dar nu stiu ce ar trebui sa mai fac.Ma simt atat de confuza din cauza lor, eu nu vreau sa devin o barfitoare si in niciun caz superficiala.Nu stiu ce sa mai fac, daca alung prietenii de langa mine, ma simt singura, doar cititul ma mai ajuta. Iar daca ii pastrez ma doare pentru mine.Pentru ca imi doresc sa fie altfel. Ce credeti ca trebuie sa fac? Am nevoie de parerile voastre sincere si va rog sa nu va bateti joc de aceasta problema mai de suflet pe care o am, nu ma simt in putere sa mai caut solutii.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Prin puterea exemplului tau vei reusi sa ii schimbi pe cei din jurul tau.Nu este suficient sa spui ca iubesti, ci trebuie sa demonstrezi acest lucru.Prin sfaturile pe care le dai,prin cuvintele tale,prin timpul care il pui la dispozitia prietenilor tai,tu le arati dragostea ta. Dragostea este jertfitoare.Ea cere sacrificiu,ea are un pret pe care trebuie sa il platesti.Te costa banii tai,timpul tau, energia ta.Dar sa stii ca merita! Eu am aratat dragoste celor din jurul meu, si Dumnezeu M-a inconjurat cu multa dragoste.El nu ramane niciodata dator. Dragostea este ca un izvor.Cu cat iei din ea,cu atat izvoraste si mai multa. Dumnezeu este dragoste.Un om bun este inconjurat de multi prieteni. Bucura-te sa ii ai alaturi asa cum sunt imperfecti, cu greseli, si incearca ca tu sa fi un exemplu pentru ei.Cu siguranta ca si ei vor deveni mai buni.

| Polaris a răspuns:

Prea lung, n-am citit.

| ShowTim3 a răspuns:

happy Sa inteleg ca ai un anturaj naspa? pai cine te tine sa stai langa iei?
Ma nu stiu cum gandesc altii dar eu nu as schimba nimic la prietenii mei! M-am imprietenit cu ei pentru ca m-am simtit bine cu ei chiar daca aveau defecte, si e o mare greseala sa incerci sa iti schimbi un prieten si sa il faci cum vrei tu happy
hee hee Daca te apasa pe suflet du-te la psiholog, o sa iti dea o senzatie de calm si el poate sa iti dea sfaturi utile cu prietenii, si o sa iti mai ridice din greutati, psihologul e ca un... un fel de cel mai bun prietenhappy
mdeah sau poti incerca Biserica, merge si asta sa "te calmeze " happy dar nu o sa rezolve probleme sociale niciodata, ba chiar cred ca, in unele cazuri rugaciunea/biserica chiar nu ajuta la probleme sociale happy daca am inteles eu bine intrebarea, cred ca am dat raspunsuri pe langa scuze daca da.

| venusdoom a răspuns:

Da. ai prieteni, majoritatea oamenilor au, dar nu sunt singurii prieteni pe care ii ai pe lume pentru ca sunt multe persoane care chiar ar aprecia pe cineva ca tine. nu ti spun sa nu mai vb cu ei sau sa te certi, incearca sa te imprietenesti cu mai multe persoane care au personalitati diferite pentru ca astfel o sa cunosti situatii diferite, probleme diferite.etc., si iti propun un mic testwinking : ca sa ti "testezi" prietenii trebuie doar sa i pui intr o asemenea situatie in care tu sa ai nevoie de ajutorul lor ( incearca sa te legi de ceva real ca sa ti fie mai usor si sa nu ajungi sa te pierzi in minciuni sau sa ti faci cine stie ce reputatiebig grin) si vezi ce se intampla, daca arata ca le pasa inseamna ca iti sunt prieteni devotati, iar daca se fac ca nici nu aud ce spui si sunt total indiferenti inseamna ca sunt prieteni profitori. sper ca te ajutabig grin

caramela
| caramela a răspuns:

Buna seara! Dumnezeu este acolo unde esti tu, Dumnezeu este cu tine tot timpul, el este mereu acolo unde vrem noi sa fie in casa, in suflet, dar mai putin in sufletele celor haini, chiar daca ei sunt prietenii nostri.nu trebuie sa demonstram nimanui ca suntem credinciosi, credinta se poarta in suflet si nu trebuie sa strigi in gura mare adevarata credinta a ta, poate ar fi bine sa strigam uneori, dar ce te faci cu mintalitatea Romanului? evident o sa zica ca ai innebunit, ca asa percepem noi, daca iubim trebuie sa si dovedim nu?, daca suntem credinciosi trebuie sa dovedim cuiva? nu nu trebuie dovedit nimanui, tu trebuie sa ai sufletul curat, sa nu barfesti, sa nu minti, sa nu furi, sa nu ridici mana la mama sau tatal tau, asta e credinta si respectul fata de religie si de parinti nu? de ce crezi ca esti singura? ca nu mai ai prieteni langa tine? pana la urma ce e prietenul? s-au il mai poti numi asa daca el e langa tine numai cand ii dai? si cand ai un necaz unde e prietenul?, nu, nu esti singura, atat timp cat ai parinti, Dumnezeu este cu tine, si nu ai de ce sa te simti singura, citeste o carte de rugaciuni si vei vedea ca nu te vei m ai simti singura.o seara bunahappy

| 6DuckMeJesus a răspuns:

L-as chema pe d-zeu pe post de portar, pe sf maria pe post de menajera si pe iisus sa lubrifieze curul nevestei.

| thealchemist a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa-ti schimbi prietenii. mai bine sa fii singura un timp pina gasesti unii care sa te respecte decit sa ajunga sa nu-ti mai pese asa cum spuneai.

| flower_3416 a răspuns:

Tu nu trebuie sa iti lasi prieteni,tu trebuie sai intelegi inainte pe ei apoi sa le ceri sa te inteleaga ei pe tine, si cu exemplu cel dai tu, si ei se vor schimba cu timpul

| Ys a răspuns:

Din experieta mea care a fost aproape ca a ta de exemplu am avut o prietena cea mai buna vb cu ea orce si o ajutam ma ajuta si era si ea cu lucrurile trecatoare ii placea nu dau exemplu si am incercat sa o schimb si nu i-am vorbit de Dumnezeu si ea nu credea spunea ca daca exista o ajuta sa faca diferite chestii nu puteam sa ii explic prea multe ca nu ma intelegea si intr-o seara cand era suparata si plangea i-am spus sa se aseze in genunghi si sa se roage dupa mune si dupa ce ne-am rugat Dumnezeu o schimbat-o nu mai stia nimic din tot ce se intamplase in viata ei nici in ce zi eram atunci eram bucuroasa ca cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit dar nu a durat mult si s-a schimbat la loc era aceeasi persoana ca inainte si nu am putut sa o mai schimb cum imi doream.Ea o plecat din tara si vb doar pe mess dar nu mai suntem asa cum eram inainte sa ne spunem orce si sa petrecem mult timp impreuna dar asta este si in loc sa o mai schimb eu cum voiam o reusit ea sa ma schimbe in alta persoana asa cum voia ea dar acum este plecata si pastram legatura pe internet.Dar ce voiam sa iti zic prin asta este ca daca incerci tu sa schimbi o persoana poate o sa ti se intample invers sa te schimbe ea pe tine dar poate cu ajutorul lui Dumnezeu nu se intampla asta.Eu as spune mai bine sa nu mai fii prieteni cu ei daca nu poti sa faci nimic pentru ele oricum tu spuneai ca te simti singura dar nu esti esti cu Dumnezeu si o sa reusesti sa iti faci prieteni cum doresti tu ar fi mai bine pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa-l chemi pe Dumnezeu,El este in sufletul tau, in casa ta, in viata ta.Deja i-ai spus ce te framinta, fii sigura ca te-a auzit.Cit despre prieteni,cei adevarati,care te inteleg cu adevarat,vor fi linga tine in orice situatie,restul, vor dispare incet, asa cum au si aparut.Fii tu insuti,nu te schimba dupa cum bate vintul, chiar daca acum pierzi sau suferi, roata se invirte si vremurile se vor schimba. Dumnezeu sa te apere.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sadromance? ramai intre ei si comportate in asa fel incat prin faptele si nodul tau de viata sa luminezi intre ei ca o faclie.ei te vor urma fiindca nu or sa orbecaie in intuneric.sigur ca vor urma lumina.

| Ovidel89 a răspuns:

Din aceasta situatie nu poti scapa singura,solutiile nu le vei gasi usor, trebuie sa iei legatura cu cineva in masura sa te ajute, sfaturile noastre nu sunt deajuns.Incearca la un preot, crede-ma va fi dispus sa asculte ce ai pe suflet.