| Alinaintreaba059 a întrebat:

Daca la spovedanie, preotul m-a intrebat daca țin post cu ușurință, iar eu am zis că da, iar acum nu mai țin post înseamnă că am mințit?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Nu are treaba. Eu cu preotul meu nu vorbesc tot, nu trebuie sa-mi stie toate aspectele vietii, tu ii spui ce ai pe suflet in momentul respectiv si el iti dezleaga.
Ii spui in mod general ce te apasa cel mai tare, daca e un duhovnic adevarat, ceea ce e destul de greu de gasit in ziua de azi, dar mai sunt, mai ales la manastiri, oameni cu har, aceia deja stiu ca omul e corupt de la natura si se asteapta ca tu sa gresesti din nou si nu te judeca, ba chiar iti dau sfaturi si te intreaba de problemele tale care te macina sa te ajute sa le depasesti.
Esti om, e omenesc sa gresesti, nu te bate prea mult la cap pentru ce ai facut si gandeste-te cum sa faci sa fii mai bun pe viitor, tu nu postesti pentru preot, postesti pentru Dumnezeu, care iti cunoaste neputintele.
Ai grija sa nu minti cu lucruri mai importante in viata, sa nu iti minti parintii sau partenerul de viata, sa nu minti pentru scopuri egoiste, postul e ceva care sa te ajute sa te ridici spiritual, dar nu e o crima daca nu ai tinut intr-o zi ca ai avut o pofta, important e sa te lupti cu pofta respectiva, ai cazut, te-ai scuturat de praf si te-ai ridicat si tot asa pana reusesti sa te schimbi in bine.

5 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Trebuia sa vii la mine sa te spovedesti.

| halogen001 a răspuns:

Nu ai mintit, pentru ca la spovedanie tu ai spus cum a fost, nu cum va fi. Daca ai spus ca vei tine post și nu ții, atunci ai mințit.
La spovedanie se spune ce ai facut, nu ce vei face, deci daca ai tinut post cu usurinta si ai spus ca il tii cu usurinta, atunci e OK.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu

| TheStrategist a răspuns:

Dacă în trecut ai ținut post, nu. Nu te-a întrebat ce vei face în viitor.

| vasile2222 a răspuns:

Bucura-te de viata, mananca ce iti place.