| Al3xbC a întrebat:

Neata TPU! azi trebuie sa vina preotul si nu vreau sa il primesc...de ce? Anul trecut voiam sa ma spovedesc/impartasesc si l-am chemat,a venit si m-a intrebat daca am tinut post iar eu cum sunt bolnava si de abia mananc i-am spus ca nu(eu si asa mananc foarte putin) preotul a inceput sa faca scandal ca nu e posibil asa ceva sa nu tin post si ca nu ma spovedeste/impartaseste si a facut scandal de a auzit toata lumea.A trebuit sa aduc alt preot sa ma spovedeasca/impartasesca(el mi-a spus ca bolanvi sunt intelesi ca nu pot sa tina post). Dupa un timp preotul ala a inceput sa se comporte ca si cum nu s-a intamplat nimic si chiar imi vorbea frumos, problema e ca eu nu il mai suport, cred in Dumnezeu dar nu cred in acel preot.L-am primit de craciun(m-a luat prin surpindere)dar azi chiar nu vreau sa il primesc.E pacat?

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu, nu este păcat după părerea mea. Nu trebuia să reacționeze urât pentru că erai bolnavă. Trebuia să își ceară iertare pentru comportamentul său, nu să se prefacă că a uitat.
Important este că ai credință în Dumnezeu!
Acum, mulți preoți vin la casele noastre pentru bani, chiar și de două ori. Nu toți preoții au acea credință și dăruire.

| Al3xbC explică (pentru FemeiaPisică):

,,chiar si de doua ori''? la noi vine de patru ori pe an.

22 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Nu...pentru tine, nu! Conteaza ce simti in suflet...te poti ruga si acasa! Intregul este peste tot!

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, doar ti-a sfintit casa anul trecut, sau acum doi ani.

| milan9 a răspuns:

Daca cel dintai te-a ti-a facut observatie in mod direct (de fata cu cei din familie- care la urma urmei stiau despre ce e vorba, nu e asta o problema reala cred thinking) a gresit. A gresit din cauza unei educatii "neconventionale", poate din cauza unui exces de zel, sau poate a fost o adevarata scapare, o exceptie pe care nu ar fi facut-o in mod obisnuit.
Un lucru e sigur: cu siguranta nu stia problemele tale de sanatate. Te-a mai vazut pe la biserica si a fost mirat sa afle ca tocmai o persoana care vine la biserica nu tine post.
Adevarata lui prezenta de spirit e cu siguranta acea in care ti-a "vorbit frumos".

Ce vom face in viata daca dam "ignore" tuturor personelor care ne fac la un moment dat o observatie? Ramanem singuri...
Parerea mea, nu e bine sa te superi chiar pe cel care vine sa-ti sfinteasca salasul si sa aduca o binecuvantare de la Dumnezeu... happy

| Al3xbC explică (pentru milan9):

Buna.a inceput sa tipe afara, au auzit si vecinii si auzeam si eu din casa...ai spus:,, un lucru e sigur nu stia ca esti bolnava''sunt paralizata deci stia, stia de asemenea cat ma chinui cu boala asta.A inceput sa vorbeasca frumos pentru ca vecinii care l-au auzit tipand, au inceput sa barfeasca si nici unu nu ii dadea dreptate.Eu nu am voie sa ma supar, sa ma enervez etc.pentru ca imi vine rau iar daca pot sa evit pe cineva care imi face rau atunci il evit. daca eu aveam ceva cu crestinismul in sine, sau cu preotii atunci nu il chemam pe celalalt.

| milan9 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun... e ca si cum ori te tii de glume, ori o fi acel om cel mai needucat si lipsit de inteligenta dintre toti cei din profesia/misiunea lui.
De spun asta? Pentru ca nu mi s-a mai dat nici sa vad si nici sa aud despre asa ceva. Pentru acest motiv chiar spuneam mai sus:
- "A gresit din cauza unei educatii "neconventionale", poate din cauza unui exces de zel, sau poate a fost o adevarata scapare, o exceptie pe care nu ar fi facut-o in mod obisnuit. "

| Al3xbC explică (pentru milan9):

Nu as putea sa fac glume de genu asta.sincer nici eu nu ma asteptam dar oamenii pot sa se surprinda

| MskDesign a răspuns:

Trimite-l la plimbare.Nu ai de pierdut nimic, ci doar de castigat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nici pastilele de la doctor, nu trebuie sa le iei fiindca sant amare, iar injectiile dor, si regim alimentar ca sa te faci bine nu poti tine nu-i asa? fiindca esti bolnava.problema e ca tocmai asta te face bine nu-i asa? asa facea un bunic de-al meu; pe popa asta nu-l sufar,ca nu ma lasa sa fumez.dar alalalt ma lasa.ce ala nu e tot popa? draguta? daca nu te curatesti prin post,intinandu-te cu toate cele, cum o sa fii partasa cu mantuitorul la imparatia cerurilor? impreuna cu sfintii? si daca ai luat sfanta impartasanie, dar nu o meritai, practic ai luat foc, cu gura.Cat i-ai dat celuilalt preot? ca sa te spovedeasca si mai alles sa te impartaseasca? vezi tu? viata vesnica nu se cumpara cu bani draguta.se obtine cu truda si sacrificiu.Dai vointa, iei putere.Tu faci exact ca romanul; stie ca e pacatos, si nu are cum sa ajunga in rai.Dar nici in iad nu s-ar duce.corpul nostru,pentru a primi Duhul sfant trebuie ingrijit precum un ogor,cu post rugaciune si infranare a limbii,cu milostenie, cu impacarea cu cei carora le-ai gresit, si apoi, te marturisesti si preotul iti da Canon si te impartaseste cand va crede de cuviinta, fiindca el este DOCTOR DE SUFLETE.ai facut rau cum ai facut, parerea mea, dar nu sant eu in masura sa te judec, deoarece sant mai pacatos decat tine.

| Al3xbC explică (pentru anonim_4396):

Ma omule daca eu mananc de exemplu:jumatate de om dimineata, 3 linguri de cioarba la amiaza si 3/4 feli de salam cu o felie de paine seara(si asta in zilele bune)ti se pare ca trebuie sa tin post? nu am dat bani la acel preot,,dragutule''acel preot si-a dat seama ca preotul meu a gresit si a venit fara nici un ban! documenteaza-te sa vezi ca preoti sunt obligati sa impartaseasca/spovedeasca bolnavii chiar daca nu au tinut post! sunt virgina,nu am furat niciodata,nu am omorat, am ajutat de fiecare data cand am putut, intodeauna am luat de la gura mea pentru a avea alti, intodeauna m-am rugat pentru alti si mai putin pentru mine, cand dadeam la batrani cersetori bani de pachet si stateam flamanda toata ziua sau imi dadeam bani de pachet la biserica....toate astea au fost facute de un om care nu merita sa se duca in imparatia cerurilor, gura mea care se roaga pentru binele altora si nu pentru propria persoana a luat foc pentru ca nu merit.sunt o pacatoasa care nu merita sa fie in cer dar sunt sigura ca alti care sau gandit la propria persoana, care a profitat/mintit/jignit/omorat/furat dupa o spovedanie/impartasanie si tinut post sigur vor ajunge in cer.pentru ca si-au purificat sufletul nu? bine nu conteaza ca dupa spovedanie/impartasanie o iau de la inceput important e ca din cand in cand sa tina post si sa se spovedeasca/impartaseasca, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Al3xbC):

Pai nu mie trebuie sa-mi explici,eu am spus ce aveam de spus,din experienta mea de viata, ca nu am nimerit si esti cum esti ori faci ce faci, nu e treaba mea, e treaba ta ce faci inaintea Domnului, si daca faci bine ori rau.ai o constiinta, ai liber arbitru si poti alege singura intre viata, si moarte.ce vrei sa-ti spun acuma? esti convinsa ca faci indeajuns, pentru a intra in rai? asta poate fi mandrie si raiul nu se castiga prin fapte, ca sa nu se poata lauda nimeni.doar stii ce a spus mantuitorul? FITI DESAVARSITI, ASA CUM TATAL DIN CERURI ESTE DESAVARSIT.Tu singura stii daca poti lua ori nu sfanta impartasanie.eu nu ma consider demn de atata cinste decat dupa ani si ani de postire si imbunatatire a vietii, si pocainta.nu zic, ca nu-mi doresc.Dar nu oricum. vreau chiar sa merit asta.dar stii de asemenea ca nu poti schimba duhovnicul in fistecare zi dupa cum ni se pare noua.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e treaba ta dar ti-ai dat cu parerea...Stii ce cred eu? ca tu in,,experienta
ta de viata''ai facut multe pacate si acum crezi ca daca,,stii''
Bibia pe dinafara si tii post vei fi,,demn''de imparatia cerurilor,crezi
ca daca vei tine post,vei merge la biserica de fiecare data si vei
cita la fiecare conversatie ceva din Biblie vei fi demn de impartasanie/
spovedanie,vei fi demn de a fi in cer etc.dar diferenta dintre mine si
tine stii care e? eu cand ma rog nu ma rog ca,sa ma pun bine cu El
si sa ma ierte, eu daca as reusi sa tin o zi post nu as tine sa ma ierte El
pacatele, eu daca invat ceva din Biblie nu invat pentru a le,, predica''
celorlalti stii de ce? eu cand ma rog ma rog pentru ca vreau sa vorbesc
cu El, vreau sa ma auda.Nu vreau sa ma ierte, nu vreau sa imi dea ceva
ci doar sa ma asculte cum numai El poate sa o faca, eu daca ma
spovedesc/impartasesc o fac nu pentru a ajunge in cer ci pentru ca
vreau iertarea lui in caz ca am gresit cu ceva.Eu daca reusesc sa tin
o zi post o tin pentru El nu pentru scopul de a optine spovedania/
impartasania.Eu daca invat din Biblie invat pentru ca atat de mult ma
impresionat ce am citit incat am vrut sa imi,, tatuez''in suflet si in minte
acele cuvinte.Nu stiu daca voi ajunge in rai sau iad, tot ce stiu eu ca
in viata asta am iubit si am ajutat, greselile pe care le-am facut nu au
fost niciodata cu intentie si niciodata nu au fost suficent de mari incat
altii sa sufere consecintele.Eu daca fac ceva pentru Dumnezeu nu fac
cu scopul de iertare/dorinta de a ajunge in rai, eu daca fac ceva fac din
iubire pentru El. Poate e pacat ca nu primesc preotul dar e si pacatul lui.

Ps.stii cum faci tu si multi altii ca tine? e ca atunci cand vorbesti si faci
ce zice seful nu pentru ca asa simti ci pentru ca asa trebuie pentru
a nu fi dat afara.Tu toate astea le faci pentru a ajunge cer.Intrebarea mea pentru tine e:
Daca Dumnezeu ti-ar spune ca indiferent ce faci tot nu ajungi in rai, te-ai mai ruga la EL? eu da
dar tu la cat de des ai zis imparatia cerurilor, rai etc.nu cred

| a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti cam coltoasa pentru o credincioasa pioasa si bolnavioara.
Diavolul din tine se teme de preot?

| Al3xbC explică (pentru ):

Daaaa,,diavolul''din mine s-a temut de preotul asta si totusi nu s-a temut de celalalt preot...si nu se teme nici de icuanele din casa, si tot el ma face sa ma gandesc la altii si nu la mine.Si sunt foarte,, sigura''ca, credinciosul din tine te-a facut sa spui o asemea tampenie, nu?

| a răspuns (pentru Al3xbC):

Este un diavol mai special.
Ii place sa se creada, sfant, milos, bun, etc.
Dar cum il certi putin isi da arama pe fata.
Exact cum ai facut mai devreme.
Ai nevoie de 7 preoti nu de unul.
rolling on the floor

| Al3xbC explică (pentru ):

Si cum mi-am,, aratat''fata? prin faptul ca am spus ca nu era normal ca un preot sa faca scandal ca la usa cortului si ca preoti sunt obligati sa impartaseasca/spovedeasca oamenii care din cauza boli nu pot sa tina post? sau pentru ca am spus ca nu e normal ca preotul sa spuna altora ce ai spus la sfanta spovedanie?

| a răspuns (pentru Al3xbC):

Trei zile cat ti-a cerut preotul ai fi putut sa tii post indiferent cat de bolnava erai.
Diavolul fuge de post.
Sanatate si Domnul sa fie cu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bre tu ai o problema, si nu eu sant rezolvarea ei.ci tu insuti.iti doresc sa ajungi in rai, si atat.imi doresc sa ajungem toti acolo.dar nu tine de noi; ori numai de noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este destul de delicata intrerpretarea in cazul tau.
Cunosc si eu un preot care nu a vrut sa boteze un copil sarman pentru ca nu aveau sa-i dea 200 de lei cat costa taxa la biserica.
L-a botezat pana la urma ca a platit mama mea.
Daca eram de fata preotul acela ar fi avut doi ochi vineti pe loc.
Pe de alta parte nu este asa de complicat de tinut post.
Trebuie doar sa vrei.

| Al3xbC explică (pentru anonim_4396):

Tot preotul asta a dat de gol a femeie ca a avortat(i-a spus sotului)aia au divortat...
In mod normal postul nu e greu de tinut dar eu nu pot sa mananc, eu daca mananc un pic mananc ca sa nu mor nu pentru ca imi e foame iar daca imi e foame dupa ce mananc doua guri de mancare gata m-am saturat.Pentru a manca picu'ala de mancare pe care il mananc, mancarea e din ce imi placea inainte(adica sa imi fie pofta)si chiar si asa mananc foarte putin.au fost zile cand mancam 2 guri de ciorba si o felie de paine toata ziua. Daca sunt slabita corpul meu lupta mai greu cu boala deci e normal sa mananc orice numai sa mananc(chiar daca putin macar mananc)

| XPraFF a răspuns:

Asculta-ma cu atentie, poate sa nu fie nici un pastor langa tine dar tine minte Propozitia asta: "Domnul, este pastorul meu, nu voi duce lipsa de nimic..." Nu iti trebuie explicatii stiintifice, tine minte doar propozitia aia! Sper ca ti-am fost de folos!

| Grasul a răspuns:

Nu e pacat, mai ales daca l-ai primit dd craciun.Sigur nu mai are unde sa mearga si de asta tot vine pe la tine.Nu ii deschide usa si gata.