| raMLesS a întrebat:

Am o întrebare, dacă Adam şi Eva au fost primii oameni de pe planetă, aşa cum spune şi biblia, ei au făcut copii iar copiii lor cu cine s-au înmulţit? Desigur copii lor au făcut şi ei copii şi tot aşa deci din punct de vedere religios este incest, deci ei sau înmulţit "păcătos" să spunem? Ce logică mai are asta deci dacă e incest mai e păcat sau nu? Că nu înţeleg, religia "spune" că e incest şi ei s-au înmulţit astfel. Fuc.king logic

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Biblia spune multe adevaruri dureroase. Nu numai cazul incestului, si al crimelor. Explica si cauza si natura umana. Desigur, preotii au fost educati si scoliti sa eludeze sa eufemizeze sau sa sublimeze explicatiile.Dar Biblia stia de pe atunci ca incestul exista, aproape in orice familie, si azi cam la fel! Subiectul este delicat.
Au trecut milenii, a propos de stiinta care merge in urma Bibliei cu cateva mii de ani buni.Cand s-a probat ca acei copii procreati prin parteneri apropiati ca grad de rudenie pot provoca mari disfunctii in curatenia speciei umane, ca sa ma exprim asa. Si dau un exemplu arhicunoscut contemporan, acea boala asangelui, hemofilia, aparuta in randul familiilor regale europene, in care sunt inruditi partenerii. Familia regala Britanica, are rude in toate familiile regale europene.Actuale sau foste, inclusiv in cazul Russiei Tariste.Se stie de boala fiului ultimului tar. se stie si acum, dar mascat ca si in familia actuala britanica sunt exemplare bolnave de hemofilie.
Biserica nu a putut lua o atitudine oficiala, lesne de intele din ce motive. Dar Biblia e sincera si nu greseste.Ma bucur sa vad ca aduci in actualitate una din multele probleme legate de Biblie, neluate in seama. Culmea este ca Biblia este cea condamnata si nu preotii sau ateii. Care in fapt vor sa ascunda adevarurile jenante!
Chiar si tonul tau, vezi unde merge logica, falsa logica nociva? Cand spui cuiva un adevar valabil, evident, tot tu esti executat.
Sper ca ai inteles.
Iar regii englezi care s-au incurcat cu tarfe americane sau Carol al 2-lea al Romaniei au fost obligati sa demisioneze-sa abdice adicatelea).

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Si daca te trageai din maimuta sau sobolan tot din incest esti facut ca doar uni au aparut mai inteligenti, nu sute de mi de maimute sau sobolani s-au trezit odata dastepti ca oamenii dacum. Asa ca intrebarea ta e una care dovedeste ca esti un raspuns la o asa intrebare. Daca citeai Biblia aflai si de ce nu a fost incest si cand a aparut acesta.

| LoveSleep a răspuns:

Văd că tot la vară-ta ajungem laughing

| Suck a răspuns (pentru LoveSleep):

Are vară bună? O poştălim? laughing

| LoveSleep a răspuns (pentru Suck):

Nu vrea să-mi dea adresa laughing

| Suck a răspuns (pentru LoveSleep):

Lasa ca eu ii dau trabuc si el imi da adresalaughing))

| oprescudorin11 a răspuns:

Este adevarat ca Vechiul Testament este plin de exemple incestuoase.Tot asa de adevarat este ca la egiptenii antici devenise deja o regula, si la familiile regale europene mai vechi sau mai noi.Pentru pastrarea in familie a averii.De aia si degenerarea genetica a societatii bogatilor, aristocratilor.Este si asta o prezervare a sanatatii, de vreme ce hotii si criminalii sunt eliminati mai mult sau mai discret din societate.
Nu vad insa nici o contradictie cu spiritul perfectionist dumnezeesc.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Ce copilsad,nu religia spune ca e incest,ci legea,Doamne, sa-l opreasca cineva pe asta din a mai pune intrebari stupide.
Deci concluzia e ca intrebarea ta nu-si are rostul, mai citeste o carte, nu ne bombarda pe noi, userii ce au un intelect ales cu aceste intrebari de copil derutat.

| raMLesS explică (pentru SergiuBoss11):

Bă copilule du-te şi deschide abecedaru, dacă erai aşa "Deştept" numai dădeai răspunsul ăsta care nu-şi are rost, eşti un nimic şi du-te şi deschide abecedaru, ai 12 ani.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru raMLesS):

sadIntelectul nu tine cont de varstasad.mai bine sa fiu un copil de 12 ani decat un "destept" care pune intrebari mult mai "destepte" decat el.Cum sa ai peste 12 ani si sa nu stii ca incestul nu face parte din religie, tragic

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru raMLesS):

In ultima vreme,tot mai multi oligofreni apar de nicaieri.
Unde ai vazut, in biblie, tontalaule, un fiu care sa se culce cu femeia tatalui sau si sa nu fie pedepsit.s-au culcat fratii intre ei, la inceputuri.Ce sa-i explici unui tontalau? el o tine pe a lui tot restul vietiisad

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu au fost primii oameni.Homo Sapiens existau deja de cel putin 200.000 de ani cand s-au intamplat evenimentele din gradina Eden.

| pufulescu a răspuns:

Logica nu exista deloc in ceea ce fac sau spun oamenii! Sau o fi existand, dar ca sa pui lucrurile cap la cap si sa pricepi ceva ar trebui sa traiesti vreo cateva mii de ani.

| fllu07 a răspuns:

Vreau doar sa spun ca Dumnezeu a permis pentru o perioada acest aspect. altfel nu avea cum sa i-si implineasca scopul de a umple pamantul cu urmasii lui Adam si eva.
mai mult nu te gandi ca lumea de acum s-a format din cain si abel.
Biblia spune ca Adam a avut fii si FIICE. Geneza 5:4.
de asemnea mai putem avea incredere in DUmnezeu, si modul lui de actiune, deoarece conform cu Deuteronomul 32:4, TOT ce face el este drept. Iehova Dumnezeu, este un Dumnezeu al fidelitatii in care nu exista nedreptate.
doar ca nu este obligat sa spuna tuturor anumite asptece, cu atat mai mult celor care ii neaga existenta.
tu cat de mult ai pretui o presoana care se foloseste de orice ocazie sa te invinovateasca, sa te denigreze, sa te batjocoreasca sau care iti neaga existenta?

| aabaaab3278 a răspuns:

Atunci crezi ca ei aveau de ales? Pacat este pentru oamenii care au aparut dupa ei, care au avut de ales intre a face incest si a nu face incest si au ales exact sa faca incest.
Incestul (ca interdictie) a aparut abia odata cu degradarea ADN-ului.Problema incestului este ca mareste mult riscul aparitiei malformatiilor genetice. Dar la inceputuri, omul nu suferise degradari suficient de mari ca sa justifice interdictia.
Daca te intereseaza acest subiesct, poti citi aici: http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......eva-incest