| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Imi poate spune cineva cum era pilda slabanogului din capernaum? Tot ce stiu e ca el a fost primul om iertat din lume pentru ca el nu era vinovat cu nimic.

7 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Iti dai seama ca e absurd ce zici? Pentru ce sa fie iertat daca nu a fost vinovat de nimic?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru mentholinks):

Am scris si eu ce imi aduceam aminte de la orele de religie predate la scoala.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru mentholinks):

Si totusi cum era acea pilda?

| mentholinks a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Pai era un slabanog si intr-o zi de Sabat, Isus i-a spus "Indraznes-te pacatele iti sunt iertate." atunci fariseii au spus ca Isus huleste ca cine poate ierta pacatele in afara de Dumnezeu iar apoi Isus ca sa le arate ca are putere pe Pamant ca sa ierte pacatele i-a spus slabanogului "Scoala-te, ia-ti patul si umbla" si atunci s-a insanatosit slabanogul.

| Mircea08 a răspuns:

Nu este vorba de nici o pilda - a venit un slabanog si Iisus l-a vindecat. A spus ca ii sunt iertate pacatele deoarece datorita pacatelor ajunsese slabanog

| NGheorghe a răspuns:

Tu la "întâmplări" le spui "pilde" si la "pilde" le spui "întâmplări"?
Cât despre "vinovăție" din acea vreme este ceea ce azi se numește tot vinovatie. Uite cum se pune problema, de exemplu, in întâmplarea cu orbul: "cine a păcătuit? el sau părinții lui de s-a născut orb?". Cine e devină? copilul ce se naște bolnav sau mama sa fumătoare și care, igravidă fiind, băga 3 pachete pe zi. Iar de la boală infantilă la vinovatie există un mic pas (doar in teorie... nu si in realitate). Un filozof demult zicea: "săracii trebuie eradicați, te enervezi și când le dai si când nu le dai" (semn că îl înjurau indiferent ce, adică... intotdeauna erau nemulțumiți de ceea ce primeau moca )

| crud a răspuns:

Citeste aici, este primul lucru pe care l-am gasit cautand pe "prietenul goagal"
https://ro.wikipedia.org/......_Capernaum