| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Imi poate spune cineva pilda vindecarii slăbănogului de la Vitezda? Si mai important de ce era slabanog? Era el mai prostanac sau asa i-a fost scris de la Dumnezeu?

4 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Se numeste Betasda, nu Vitezda.
Ioan 5, 2. În Ierusalim, lângã Poarta Oilor este o scãldãtoare, numitã în evreieste Betesda, care are cinci pridvoare.
3. În pridvoarele acestea zãceau o multime de bolnavi, orbi, schiopi, uscati, care asteptau miscarea apei.
4. Cãci un înger al Domnului se cobora din când în când în scãldãtoare si tulbura apa. Si cel dintâi, care se cobora în ea, dupã tulburarea apei, se fãcea sãnãtos, orice boalã ar fi avut.
5. Acolo se afla un om bolnav de treizeci si opt de ani.
6. Isus, când l-a vãzut zãcând, si, fiindcã stia cã este bolnav de multã vreme, i-a zis: "Vrei sã te faci sãnãtos?"
7. "Doamne", I-a rãspuns bolnavul, "n-am pe nimeni sã mã bage în scãldãtoare când se tulburã apa; si, pânã sã mã duc eu, se coboarã altul înaintea mea.
8. "Scoalã-te ", i-a zis Isus, "ridicã-ti patul si umblã."
9. Îndatã omul acela s-a fãcut sãnãtos, si-a luat patul, si umbla. Ziua aceea era o zi de Sabat.
Uite-ti istorisirea.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Pai asta nu seamna cu pilda slabanogului din capernaum adica ea ceiasi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sedenarismul face ca să nu te poți mișca. Atunci devii slăbănog, mușchii nu te mai ascultă când vrei să te miști, încheieturile îți sunt anchilozate, te dor. Te simți slab, lipsit de vigoare, slăbănog.

| anonimg a răspuns:

Nu este nici o pildă aici. A fost vindecarea unui om bolnav.
Nu știm cauza bolii lui, pentru că Scriptura nu ne spune. Știm doar că putem să facem bine chiar și în Sabat. Și de asemenea Dumnezeu nu ne vindecă fără consimțământul nostru.