| SaveTheNature a întrebat:

Exista vreo explicatie logica pentru care unii oameni sunt foarte norocosi in viata in timp ce altii sunt foarte ghinionisti?

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Nu exista noroc si nici ghinion, oricine poate fi milionar sau sa aiba succes in viata, nu e nevoie sa fi ''ales'' de soarta.
Prima cale spre ''noroc'' si o viata cu succes este sa accepti ca nu ai reusit cea ce ti-ai propus, sa intelegi ca este doar vina ta astfel sa studiezi bine cea ce ai facut, sa inlaturi partea care nu te-a determinat sa reusesti si sa incerci iarasi.

In viata nu exista esec ci doar rezultate.

Iti vei da seama de asta citind ''Putere Nemarginita'' de Anthony Robbins.

14 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Norocul ti-l faci singur.

| Kaℓi a răspuns:

"Noroc" implica... hazard, intamplare, nimereala, neasteptat, concurs de imprejurari favorabile. Daca ar exista o explicatie logica, ar fi invalidate premisele astea.
Cred ca fiecare are parte si de noroc si de ghinion, dar poate ca unii reusesc sa atraga mai mult norocul de partea lor prin optimism, atitudine. La fel, cei cu ghinionul... daca se asteapta mereu la ce e mai rau, de asta au parte.

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Din comentariile voastre pe care le-am citit, toti o trageti cu nu exista noroc, doar momente potrivite/nepotrivite, sau proverubul ala cu norocul si-l mai face omul si cu mana lui.
Nu zic ca nu e corect ce spuneti, doar ca eu nu sunt in totalitate de acord cu voi.
Eu cred in noroc si ghinion. Va pot spune tuturor din ceea ce am vazut eu nu din presupuneri ca "noroc in viata au cei care muncesc" nu este in totalitate adevarat.
Stiti cum e proverbul acele "prost sa fi noroc sa ai" adaptat la zilele noastre ar fi "lenes sa fi noroc sa ai", stiu persoane care toata viata lor au fost lenese si nu au muncit, iar pana la urma au ajuns mai bine ca zeci de alte persoane care au nu stiu cate facultati si stau pe marginea drumului fara job. In viata, pentru toata lumea este si o chestie de "sansa", sau noroc cum zic cei care cred in noroc/ghinion ca mine de exemplu, daca nu ai aceasta "sansa", o portita care sa-ti dea o oportunitate in viata, poti sa ai toate facultatile din lume si sa muncesti pana iti cad ochii din cap, e si o chestie de noroc la mijloc, intamplare, moment potrivit sau cum vreti sa-i ziceti.
Eu cred cu tarie in noroc si sustin asta tongue

| usuk a răspuns:

Nu exista noroc sau ghinion, doar momente potrivite/nepotrivite
si nu, nu exista ceva logic in ceva ce tine de intamplare, ar putea exista doar o probabilitate

| Borsko a răspuns:

Da exista, cei ghinionisti inca se roaga si asteapta ca "Dumnezeu" sa faca ceva si sa-i ajute pe cand cei norocosi muncesc si fac ceva in loc sa se roage.

| Andyᵗᵐ a răspuns:

Noroc=o zi/saptamana/luna/an norocos/asa
Ghinion=o zi/saptamana/luna/an norocos/asa
Intr-o zi de exemplu esti noros sa zicem...(castigi la loto) dar se intoarce roata... Poate maine vei da faliment.

| AndaDaniela a răspuns:

E o vorba:"Norocul ti-l faci mana ta."Asa este dar nu e vorba de "noroc" ci de MUNCA[...]

| Terente20 a răspuns:

Eu stiu unde bati tu si stai linistit ca nu Dumnezeu e explicatia logica. Maine-poimaine iti imprastie o masina creierii pe trecerea de pietoni, cu tot cu sfintenia ta.
e vorba de sansa si de nesansa iar deseori norocul si-l mai face si omul.

| SaveTheNature explică (pentru Terente20):

Chiar n-am batut in aceasta directie. De data asta ai gresit.
Dumnezeu nu arunca cu ghinioane peste oameni.

| Terente20 a răspuns (pentru SaveTheNature):

De data asta am gresit? vasazica in celelalte dati am avut mereu dreptate? big grin hai spune-o, vreau sa te aud "emanuel1999, esti super destept si mi-ar face o deosebita placere sa invat de la ingeniozitatea dumneavoastra"
astept.

| HouseHouse a răspuns (pentru SaveTheNature):

Frumosbig grin

| Iwishtoknow a răspuns:

Norocul si ghinionul vin de la felul fiecaruia de a gandi, la cum te simti in acea zi, adica depinde in mare parte de dispozitia ta. Incarca sa citesti cartile Secretul de Rhonda Bryne.

| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

Parerea mea este ca nu exista noroc doar posibilitati si sanse, cei ghinionisti traiesc cu frica cei norocosi sunt cei fermi si nu se gandesc la consecinte. Just do it functioneaza 100%.

| daaaaaaaaaaanii a răspuns:

Nu. In viata sunt momente placute si neplacute.