| CannbalCorpse a întrebat:

Am o mare dilemă, nu înţeleg de ce majoritatea oamenilor care au avut o problemă grea medicală şi erau să moara îi mulţumesc lui Dumnezeu, mi se pare o mare prostie.
Adică in loc sa mulţumeşti dctorilor si să te bucuri că au avut aparatele necesare pentru a te ţine in viaţă uni mai au curaj sa comenteze că Dumnezeu i.a salvat.
Sincer daca aş fi in locul medicilor, aş deconecta persoana respectivă de la aparat şi i.aş zice "Dumnezeu să te salveze şi acum" ştiu că e putin exagerat ce am zis dar ăsta e adevărul.
Voi ce părere aveti?

70 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Mi-ar plăcea să fi doctor pentru că am o replică frumoasă pentru situații d-astea.
Pacient: Mulțumesc lui Dumnezeu că m-a ținut în viață.
Doctor: Cu plăcere, dar nu mă cheamă așa.

| Raniia a răspuns:

Daca aveai astfel de situatii in familie poate ca ti-ai schimba modul de gandire.Atunci cand echipa de chirurgi face tot ce-i sta in putinta sa salveze o viata si in final spune, cand tu ca apartinator intrebi, acum totul depinde de Dumnezeu.Sa nu uitam medicii trateaza si Dumnezeu vindeca.

| Zenicide a răspuns:

Ca tot e vorba de Dzeu si medici, sunt curios care e mai activ si care ajuta mai mult dic clipul de mai jos: http://www.youtube.com/watch?v=aWSOIXS5o3c

| danay72 a răspuns:

E adevarat ca medicii il ajuta pe un om, dar e frumos ca multi dintre medici spun ca Dumnezeu e cel care i-a ajutat sa-si revina si ii atribuie lui Dumnezeu meritul pentru reusita.

| Mădă0611 a răspuns:

Hai, mai, nu stii ca boala e urmare fireasca a pacatului, deci o meriti, dar dumnezeu ca e atotputernic nu te poate vindeca direct, nici dupa ce te-ai prins ca esti pacatos (1), si le da inteligenta oamenilor ca sa faca anumite aparate pe care sa le foloseasca doctorii, asta dupa ce tot dumnezeu le da inteligenta necesara?

(1) in multe cazuri, autosugestia negativa aduce boala, mustrari de constiinta ca nu esti cum te vrea doamne doamne...

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Dacă eşti asa de bine documentata, ce are Dumnezeu cu bieti copii care se nasc cu cate 2 capete la un singur corp, care nu aud, nu o sa poata vedea, au cancer*Copii nu au facut nimic.Şi să şti că nu aştept raspuns ca ai ca dumnezeu i.a pedepsit pentru relele parintilor.
happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Ce pe treaba esti ca nu observi cand cineva raspunde la misto. laughing
Pentru dumnezeu scris cu d mic, un crestin o sa aiba de facut 100 de metanii (inchinaciuni), dat 100 de lei la biserica, pupat 10 icoane, sau 100 daca gaseste, si cel putin un os sfant laughing Si daca mai spun si de autosugestie, iadul ii mananca.

Autosugestia e credinta, autoconvingere, inconstienta si involuntara, un fel de medicament placebo, doar gandul ca te vindeca o sa te vindece. Nu stiu cum sa iti explic sa intelegi. De exemplu, da-i unui crestin care se simte rau apa de la robinet si spune-i ca e sfintita, o sa se simta mai bine laughing

Copiii nu au facut nimic, dar poate au facut parintii, si nu ma refer la pacate si pedeaspsa divina, ma refer la neglijenta.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Cu un gram de ratiune realizezi ca nu ai experienta sa intelegi toate nivelurile de existenta care coexista simultan dupa cum mentionezi si tu.

In momentul de fata in Africa se moare de foame.

http://imageshack.us/photo/my-images/10/somaliaw.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/443/20819336396247368824519.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/831/91573912561509588774483.jpg/

Si mai auzi pe la televizor un ipocrit ca patriarhul Daniel care vorbeste din scaunul lui de aur cum se roaga el pentru cei saraci.

http://imageshack.us/photo/my-images/217/42092536094710398978211.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/694/20630836105598064556110.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/19/69475382289768522182132.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/16/38559636592801682502447.jpg/

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

În primul rând eu n+am chef de miştouri, mi-am dat seama că nu eşti in stare să răspunsuri a o intrebare şi că acoleşti cat mai posibil, auzi la tine pedeapsa divina, neglijarea pai daca l.au neglijat pana la urma Gizăz trebuie să le facă ceva parintilor nu copiiilor!
Nu-mi pasă mie ce cred oamenii indoctrinati.

| CannbalCorpse explică (pentru mihaitaLGP):

Adevărat de ce Dumnezeu ne.ar ajuta pe noi si nu pe copii din Africa.
In legatură cu Daniel, ala care vroia sa construiasca nu stiu ce Biserica de 400 milioane de euro, mi se pare o prostie, in loc sa faci spitale, scoli, azile de batrani etc, noi facem biserici. Plus ca astia de la biserica romana vor sa ajute enoriasi, da cand ii suna au taxa la apel un euro sau ceva de genu minutu.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Era doar ironic. Ce incearca sa-ti explice este ca credinta in zei e procesul cauzat de subconstient.

Idei bine plantate la varste fragede cand nu exista discernamant si capacitate de intelegere de catre persoanele din jur sau diverse teorii religioase.
Atunci zeii ajung sa existe intr-o mai mare sau mai mica masura.
Depinde cat de prielnic este mediul de viata sau mesajul plantat in subconstient.

Absenta inteligentei si ratiunii face ca mesajul sa fie si mai bine asimilat.
Cu cat esti mai prost cu atat crezi mai bine si mai intens in morti inviati si zei creatori.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

O sa ma leg doar de ultima parte, ca vad ca n-am cu cine. Pai daca parintii beau, fumeaza, sau mai stiu eu ce, sunt sanse sa fie copilul bolnav.
Cand ie grele, ie grele, n-am pretentii.

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Da de ce a inventat Dumnezeu planta de tutun si daca e vorba asa de ce a inventat strugurii, prunele si zarzarele daca el ştia ce or sa facă o mare mparte din populatia lumii?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

CannibalCorpse explică (pentru FreakyChucky):
Nu am nevoie de raspunsuri de la oamenii indoctrinati...
Asta nu e indoctrinare, sa crezi ca un zeu a creat totul? Ei, afla ca oamenii l-au creat pe el si ca plantele s-au creat singure, sau mediul le-a creat.

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Draga cum a zis si Cheloo eu nu cred in Dumnezeu si nici in satan si nu imi place sa fiu ateu pentru ca nu imi place cuvantu asa sunt si eu. Daca nu stiai eu nu cred in nimic, asa ca tu comenteaza doar dupa ce ma cunosti!

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Ce idol ti-ai ales si tu. Nu e ateu, nu crede in zei, dar isi boteaza copilul/copii. thumbs up
Tu daca nu crezi in dumnezeu, de ce zici "Da de ce a inventat Dumnezeu planta de tutun"? Asta e semn de indoctrinare. Ma rog, nu e problema mea. N-ai prins gluma de la inceput? A trecut.

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Ai vreo problema cu tipu? Pana la urma e treaba lui si viata lui In primul rand tu ai inceput de la chestia cu tututu si alcool.ul.
Nu cred in Gizăz ăsta al vostru big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Cam am, ca unii il iau de idol, si e cam ipocrit, am zis mai sus de ce.

Nu e al meu, eu sunt atee "Before you say something is out of this world, first make sure that it is not in this world.", dar tu zici ca nu crezi in el si apoi zici ca el a creat nu stiu ce. Cred ca ai sub 15 ani, "ateism adolescentin" thinking sincer, imi mirosi a 12 thinking Daca nu esti sigura ca nu exista Gizăz ăsta al nostru, negandu-l, iti faci rau, habar n-ai cate poate sa faca mintea.

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

In primul rad l-ai cunoscut vreodata sau ce vezi la televizor ce zice lumea despre ei si ii pupi in c*r pe ziaristi? Asa cum comentezi despre el neavand habar comentezi si despre mine fetito 12 ani? Daca vrei pot fi si nesimtita. Cand aveam eu 12 ani tu cam erai mic copil big grin.Atunci daca esti atee de ce te-au botezat ai tai?
Inainte sa comentezi despre alti ar trebui sa cunosti persoana respectiva cum ti-am mai zis. Daca pui semnul asta : -? nu pari mai inteligenta.Imi plac copiii care se cred smecherii intre 4 pereti neistind ca lumea e mai mare de atat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

laughing
Hai sa continui, ca tot n-am altceva de facut.
In primul rand, sa vezi imagini si filmare de la botez, nu inseamna sa pupi in fund ziaristii.
In al 2-lea rand, tot n-ai mai mult de 15, hai 17, cu indulgenta, daca da, condoleante! Eu am 25.
In al 3-lea rand, n-am zis ca parintii mei sunt atei, eu n-o sa imi botez copii, se pare ca esti cam grea de cap.
In al 4-lea rand, nu vorbeam despre tine ca nu stiu ce, te-am citat si apoi ti-am demonstrat ca esti cum ziceai de altii, vorbele tale vs vorbele tale, nu imi pune in carca ce ai zis tu.
In al 5-lea rand, cat de mare e lumea?

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Cred ca e trist sa ai 25 de ani si sa stai in casa certandu.te cu copii in loc sa stai cu iubitu sotu sau cu copiii tai, ori sa fi la servici.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Recunosti ca ai 12 ani laughing, acum observi ca tu esti cea despre care vorbeai "Imi plac copiii care se cred smecherii intre 4 pereti neistind ca lumea e mai mare de atat."
Da' eu nu ma cert, nici in realitate nu ma cert, pe net nici atat. Categoria asta e cea mai funny. E trist sa fii casatorita la 25 de ani si sa ai copii. Tristetea e relativa.
Mai ai "argumente"? Inca rad la raspunsul cu Cheloo thumbs up cel de la 20:02. Zic s-o lasi asa. Daca intelegeai primul raspuns, era minunat.

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

In primul rand 12 ani aveam acu 5 ani, deci imi cam pare rau..Nu e trist sa ai copiii, e trist sa fii de varsta ta sa nu ai prieteni si sa o arzi pe net.
In legatura cu comentariu de la 20:02 la care zici ca razi, de prostu rade de ce vede.Nu te simti.
O seara buna.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

sad Pleci? Ce naspa broken heart
O fi trist pentru tine, pentru mine e trista si aia si si sa-l ai pe Cheloo ca idol laughing, si sa faci pe ateul cand crezi in dumnezeu si ti-e frica de el, si multe alte lucruri pe care observ ca le faci. In fine, seara misto!

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Draga mea, eu nu plec nicaeri, nu imi e frica de dumnezeu poentru ca nu cred in el dar tu nu esti in stare sa te autoaperi si mereu sari cu chestia ata decat sa am idoli ca si Inna, Antonia si alte persoane pe care le detest mai bine pe Cheloo. Tu 25 de ani.,, ce facultate ai terminat draga? sad De cautat in gunoaie?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Din moment ce spui ca el a creat una si alta, crezi ca el a creat tot => crezi in el.
Se poate trai si fara idoli, chiar foarte bine.
Te-ai informat despre facultatea aia? La mine in zona nu este, din cate stiu, asa ca a trebuit sa fac ceva cu economie, buna si asta, insa cea de cautat in gunoaie ar fi fost misto, n-a fost sa fie, asta este sad Oricum, daca vrei neaparat acolo, eu iti urez bafta, sa intri la buget chiar. smug

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Eu am zis la misto ca el a creat tot, dar se vede ca tu nu ai creier in cap ci pietre.
Si da te-am gasit pe lista de asteptare la facultatea aceea.
La 25 de ani nu as sta pe site-uri sa ma cert cu lumea, dar asta e fiecare cu cat il duce "bibilica".

| vrelian a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce va mai place sa va luati de par.mai taci si tu daca vezi ca omu nu cauta glume.si citeodata este bine sa ne mai si abtinem.se pare ca tu orice intgrebare o iei ca pe o gluma.e adevarat ca poate vrei sa fii distractiva, dar cind omul spune gata ar fi cazul sa te opresti.viata nu este o gluma tot timpul.scuze ca am intervenit dar se pare ca o tineti asa aiurea fara vreun motiv si nu vad pe cine ajuta.ce vreti sa arata-i cine este mai destept sau ce? naspa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Mai omule, tu tot zici de cearta, deci presupun ca la tine e cearta, eu ma distrez doar, asa ca nu te mai descrie punand "tu" in loc de "eu".
Eu la 17 ani nu as asculta rock, nu l-as avea pe Cheloo ca idol, nu as spune chestii doar ca le spun altii si asa sa imi demonstrez prostia, si cine stie ce mai faci tu. + ca daca tot zici de cearta, parca vad ca esti o pipiţă care doar cearta vede, vrea si cauta, eu ma distrez cu astia ca voi laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru vrelian):

Pai daca unii vor joaca, da-le joaca! laughing

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Draga mea eu nu ma cert cu tine happy daca asta crezi este treaba ta. Oricum o zi frumoasa.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Doctorul are ustensilele si Dumnezeu are zilele

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Pai sunt unii doctori indoctrinati care cred ca Dumnezeu le-a dat puterea de a-i vindeca pe bolnavi.Neah,asta cum ti se mai pare?

| CannbalCorpse explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu toti doctorii sunt indoctrinati si nu Dumnezeu le.a dat puterea de ai vindeca pe oamenii si scoala si ambitia lor de a invata.

| Nickname1890 a răspuns:

Ai auzit de acele cazuri in care doctorul i-a spus unui pacient ca nu se mai poate face nimic si ca mai are 1 saptamana de trait apoi acesta ca prin minune s-a vindecat sfidand orice explicatie stiintifica si lasand doctorii cu gura cascata? Au fost nenumerate cazurile de genul asta.

Si chiar daca o persoana nu este in situatia de mai sus, multumesti si doctorilor nu cred ca a fost cineva care sa nu-i multumeasca doctorului, dar nu vad care e problema daca vrea sa-i multumeasca si lui Dumnezeu ca l-a ajutat sa treaca peste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e exagerat deloc. Acei oameni nu au logica si prefera sa creada in zei neexistenti pentru a scapa de probleme. Poate ca intr-o buna zi se vor trezi odata la realitate si vor realiza ca nu exista minuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pei...
1) Nu mai ai credinta, devin-o ateu.
Lumea ii multumeste lui Dumnezei pentru ca nu i-a lasat. Chia rdaca doctorii sunt "Minunea 2" asta nu inseamna ca au puteri supra naturale.
2) Dumnezeu te ajuta fara sa stii:
De obicei, cand esti agatat de ultimul fir de par, Dumnezeu vine cu cele mai mari bucurii la tine. Eu stiu, pentru ca asa am patit si eu.
Acum nu o lua in serios faza cu "ateu" laughing (gluma laughing )
Ci doa zic sa nu te superi cand nu te ajuta. Asat este ca un fel de " mini pedeapsa" pentru ca uiti in credinta sa.
Hai pa tongue

| 3xfemeie a răspuns:

Ai intalnit vreun medic suparat din cauza asta?

| CannbalCorpse explică (pentru 3xfemeie):

Da.

| 3xfemeie a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Eeee! O fi fost nemultumit de "bonusul" primit.

| mihaitaLGP a răspuns:

Corect.

Foarte adevarat.

In concluzie credinciosilor, data viitoare cand o sa aveti probleme de sanatate mergeti la biserica si nu la spital.

| FreakyChucky a răspuns:

Pai medicii nu au inteligenta prin propriile lor puteri, Dumnezeu le-o da.esti un nenorocit daca crezi ca Dumnezeu nu exista sau nu El ne ajuta pe toti in toate lucrurile.in fine...
daca aproape toata populatia pamantului crede in Dumnezeu [sau altii:Mohamed, Buda etc] tu esti mai diferit si crezi ca nu exista nu?
e ca si cum ceasul tau ar fi dereglat, ai intra intr-o camera cu 100 de ceasuri pe perete, toate ar arata ora 12:00 si unul singur ar arata 13:00, tu dupa care ti-ai fixa ceasul?
intrebarea asta mi se pare aberanta.

| CannbalCorpse explică (pentru FreakyChucky):

Nu am nevoie de raspunsuri de la oamenii indoctrinati şi nu nu sunt atee.In primul rand sunt fata. :d

| CannbalCorpse explică (pentru FreakyChucky):

Data viitoare cand o sa iti vina rau tie sau familiei tale du.te la biserica sa nu te duci la spital.
Si faza cu ceasurile e bine sa fii diferit! big grin

| FreakyChucky a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Treaba ta, parerea ta big grin
eu doar ti-am zis opinia mea.
poonct
An nou fericit

| CannbalCorpse explică (pentru FreakyChucky):

An nou fericit sanatate si tot ce iti doresti!
Apropo se scrie punct...

| C0nstantin a răspuns (pentru FreakyChucky):

"esti un nenorocit daca crezi ca Dumnezeu nu exista sau nu El ne ajuta pe toti in toate lucrurile" Si cu asta ai demonstrat cat de "open-minded" esti. Traiasca indoctrinarea!

| mihaitaLGP a răspuns (pentru FreakyChucky):

Toata populatia pamantului crede in zei?

http://imageshack.us/photo/my-images/543/32383369688123115680442.jpg/

Dupa cum vezi toate tarile dezvoltate nu prea cred in zei.
Iar numarul ateilor creste pe zi ce trece.
Pentru ca dovezile ca anumite divinitati exista sunt insuficente.
Iar cele care exista sunt penibile.

Iar partea cu toata populatia are o religie in zei ma amuza teribil.

Tocmai ti-ai demonstrat singur ca religia e strict geografie si nu exista zei.

| Alphawolf a răspuns (pentru FreakyChucky):

Tu esti cea pentru care gandeste turma in locul tau. Daca majoritatea ceasurilor indica ora 12.00, dupa logica ta ora 12.00 este ora corecta!? Logica ta este jalnica.

| FreakyChucky a răspuns (pentru Alphawolf):

A fost un exemplu banal care mi-a venit in 5 secunde de gandire.si lasa tu logica mea si vezi-ti de a ta.

| tasmania a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Asta nu inseamna ca tarile dezvoltate nu simt lipsa divinului in viata lor. Oricum, multi dintre ei sunt doar niste robotei care alearga sa implineasca target-ul si sa-si ia salariul, iar de viata isi mai aduc aminte doar la vreo fiesta, la vreun Oktoberfest sau in concediul din august. Asta in cazul in care nu ajung, sarmanii, la suicid.
Crezi ca aceea se numeste viata? Nu e decat un "Carpe diem!" bazat pe umplerea burtii. Si pe imbogatirea bancherilor (dar asta este o alta poveste).

| Calininio a răspuns (pentru FreakyChucky):

Nenorocita esti tu pentru ca spui despre noi ca suntem nenorociti! Sa-ti fie rusine. Majoritatea pamantului este in general needucata, iar cu Buda te-ai cam "fript" pentru ca daca aveai macar putina cultura generala stiai ca Buda nu reprezinta un Dumnezeu omnistient, omnipotent, omniprezent si atotcreator la care se inchina, ci se refera la oameni ce capata o asa-zisa iluminare. Analogia cu ceasurile ce sa vezi, e proasta. Pentru ca nu sunt toate"setate" la ora 12. Unul e setat la 11:25, altul la 3:50, altul la 2:08. Si mi-as fixa ceasul dupa cel care vad ca e mai calitativ, si stiu ca functioneaza mai bine.

| Calininio a răspuns (pentru FreakyChucky):

Sunt de acord cu parerea ta. Daca as fi doctor probabil ca nu l-as scoate de la aparate doar cat sa-l sperii si sa-l fac sa-si dea seama ca nu e totul asa cum crede. Dar ca presupus doctor, as fi destul de intelept cat sa-l las pe om sa multumeasca cui vrea, mai ales ca a trecut prin momente grele ( din moment ce a ajuns la mine, iar eu i-am salvat viata ).

| Zenicide a răspuns (pentru FreakyChucky):

Mi se pare ca ai raspuns in timp ce ai un tab deschis cu Vampire Diaries. Zic asta pentru ca l-ai pus pe Buda in aceeasi oala cu Dumnezeu. Buda nu a fost un zeu, si nici nu a promovat existenta unei divinitati ca profetii.

| CryChristiAN a răspuns (pentru FreakyChucky):

Stii, situatia asta este ceva de genul: daca stiinta progreseaza mult inseamna ca nu a avut deloc nici un ajutor divin, dar daca decade mult, Dumnezeu o restabileste la loc.
Omul fara Dumnezeu, este la fel ca toate celelalte animale.
Medicii nu lucreaza decat prin puterea care le-a fost data de catre DUmnezeu. Dumnezeu lucreaza prin mainile lor.

Stii, avem inca din Genesa ca, dupa ce au pacatuit Adam si Eva, acestia si-au luat frunze de smochin si si-au acoperit goliciunea. Ei bine, asta este munca oamenilor fara DUmnezeu. Dar, stim ca trebuie sa stai ascuns NUMAI IN INTUNERIC pentru ca smochinul sa nu li se usuce, asa ca DUmnezeu i-a scos la lumina, daruindu-le haine din piele. Ei bine, aici clar ca este ajutorul divin.
Exemplu, vedem si in cartea Judecatorilor, capitolele 6 si 7, cum Israelul era in razboi cu madianitii. O sa sar acum peste cateva detalii, dar israelitii au biruit pana la urma. Ceea ce voiam sa subliniez in aceasta intamplare este ca DUmnezeu a zis: '' Poporul tau este prea numerios si nu-i pot da pe madianiti in mainile lui, ca sa nu se laude cumva impotriva Mea si sa zica :'' mana mea m-a mantuit'' ( Ei bine, cam asa si-n cazul unora care nu se incred in Dumnezeu, si de multe ori al stiintei )

| GRs a răspuns (pentru FreakyChucky):

"Pai medicii nu au inteligenta prin propriile lor puteri, Dumnezeu le-o da.esti un nenorocit daca crezi ca Dumnezeu nu exista sau nu El ne ajuta pe toti in toate lucrurile."
Atunci la ce mama dracului si-au mai pierdut si medicii 6-8 ani din viata la facultate daca Dumnezeu le-a dat cunostintele? Acei oameni isi pierd ani din viata pentru a invata medicina si sa salveze viata unui om nerecunoscator ca tine. Daca Dumnezeu ti-a salvat viata nu era mai simplu sa opreasca accidentul? Nu mai ajungeai in spital si nu mai dadeai bani pe operatii si internare.

"e ca si cum ceasul tau ar fi dereglat, ai intra intr-o camera cu 100 de ceasuri pe perete, toate ar arata ora 12:00 si unul singur ar arata 13:00, tu dupa care ti-ai fixa ceasul?"
Nu stii ca majoritatea oameniilor sunt prosti? Se i-au unul dupa celalalt ca oile ca asa-i la moda sau majoritatea fac aia. Dintre toti acei oameni doar "liderul turmei", sa-i zic asa, este original si/sau gandeste. Restul doar l-au urmat.

| vrelian a răspuns (pentru FreakyChucky):

Serios? esti un nenorocit daca crezi bla bla.de unde ai mai scos-o si pe asta? inseamna ca daca dzeu ne ajuta pe toti ii ajuta si pe cei care ucid nu? asa reiese din ce tu afirmi.deci eu daca nu cred in dzeu tto el imi da acest gind normal.si daca toata lumea ar fi crezut in dzeu fi sigura ca tu acum nu ai mai fi scris nimic pe aici.ba mai mult ai fi fost "africana"daca intelegi ce vreau sa spun.ai fi trait si acum in pestera cu frunze in jurul mijlocului.iar exemplul tau cu ceasul este nul.toate ceasurile alea de care spui poate sa arate o ora gresita.de unde stii tu ca alea arata ora buna si altu care arata altceva e gresit? este doar relativ, asa crezi tu ca ar fi bine dar nu stii sigur daca asa este si adevarat. apoi cineva a spus ca pamintul nu este plat ca este rotund ca o sfera sau approape, pe cind toti spuineau ca este plat da? si aveau acei majoritari dreptate? doar un singur om a zis ca e rotund.deci eu zic ca trebuie sa mai reflectezi ceva inainte dea face pe careva nenorocit daca nu crede in dzeu.mai vrei exemple? se pare ca nu.mai pune capu ala si sa gandeasca nu doar sa accepte ce ii spun alti, ca de aia ti la pus dzeu pe umeri sa il folosesti. daca era sa te faca robot atunci nu-ti mai facea cap te lasa asa fara sau punea altceva acolo.numai bine.

| FucktheSystem a răspuns (pentru FreakyChucky):

Nu, nu toată lumea crede în Dumnezeu, ateismul este a3a „credință" ca număr de adepți din lume, 1, 1 miliarde de oameni. Și restul credințelor nu împart Dumnezeul tău mult iubit pentru că așa ți-a zis mami că e bine, fiecare are regulile lui, Buddha (căruia tu i-ai dat nume de wc) nici măcar nu este un zeu și nici nu s-a pretins vreodată ci este fondatorul unei religii, dacă poți să îi spui așa(că este mai mult o filozofie de viață), numită Budism, iar Muhammad, că și lui i-ai pocit numele este un profet nu un zeu trimis de Allah care este zeul. Lasă pozele în oglindă și mai treci și măcar interesează-te înainte să zici tâmpenii mai mari decât tine, te faci de râs. Înțeleg că ți-a zis mami că e bine să te rogi și să crezi bla bla bla dar tu oricum nu ai nicio legătură cu Biserica sau cu credința, probabil nici n-ai deschis Biblia sau alte cărți sfinte, ești căzută în cap.

| FreakyChucky a răspuns (pentru FucktheSystem):

Te rog continua...nici la Jim Carrey nu am ras atat cat am ras la raspunsurile care mi le-ati dat toti...
atunci de ce toti copiii se duc la orele de religie si isi fac cruce si se roaga daca de fapt ei nu cred in acela cui se roaga?
si cred ca am citit Biblia de mai multe ori ca tine tongue
hai lasati-ma ca am trecut de intrebarea asta demult.An nou fericit :*

| FucktheSystem a răspuns (pentru FreakyChucky):

Toți copii de la orele de religie să închină că așa le-a zis doamna profesoară de religie încă din clasa a1a că e bine și eventual le-a zis că o să ajungă în iad dacă nu. Și da, în România, o țară care e practic coșul de gunoi al Europei, populația e majoritar creștină, că omul sărac și care o duce prost trebuie să se agățe de ceva. Dacă ai sistem sanitar prost trebuie să ai speranță că măcar Dumnezeu te ajută, dacă nu ai ce mânca, trebuie să ai speranță că Dumnezeu îți dă ca prin minune și tot așa, ești leneș speri că îți dă Dumnezeu loc de muncă sau cu cartea în față. De asta suntem unde suntem, în restul țărilor civilizate din Europa sunt majoritari ateii, de asta o duc și bine. Una e când omul nu muncește și se roagă și alta e când nu se roagă și muncește, diferențele sunt sesizabile. Lumea crede de frică, de frică că nu sunt în stare să se descurce fără o divinitate, de frică că o să ardă în iad, de frică că sunt incompetenți.
Și fustița scurtă, pozele în oglindă, vocabularul și lipsa ta de cunoștințe în domeniul religiei și ignoranța mă fac sigură că în cel mai bun caz ai deschis Biblia de curiozitate.

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Religia este singurul element socio-politic ce inca mentine omenirea intreaga in frauthinking daca nu s-ar mai ruga lumea lui Dumnezeu, atunci in fiecare comuna cred ca am avea cate un criminal in serielaughing nu cred ca ar trebui sa te framante faptul ca unii cred ca viata le-a fost salvata de un Zeu Razbunator si nu de cel ce a avut bisturiul in mana, deoarece si acea opinie(partial) eronata este constructiva. Si in plus, nu pot medicii sa aiba chiar toate meritele, nu-i asa?laughing
In orice caz, unele persoane au primit acasa mai multa educatie religioasa decat sociala, ceea ce este, pe de o parte, scandalos, pe de alta hilar. Rostesc rugaciune la sculare, rugaciune la culcare, rugaciune inainte de masa(X3), rugaciune la Biserica, mai zic un,, Doamne-ajuta!'' cand se ivesc problemele si in rest scot niste sunete atat de frumoase incat daca nu ai vorbi romana nativ si nu ai intelege sensul unr injuraturi ai trai cu impresia ca mama ta e super-star si ca toti ar vrea sa ia cina cu ea, iar neamul tau a fost atat de important incat este evocat verbal din 5 in 6 secundelaughing
Traiesc cu parerea ca trebuie sa multumim circumstantei care ne-a ajutat sa depasim anumite momente grele inaintea zeitatilor la care ne inchinam(sau nu). Si sincer, daca exista intr-adevar un Dumnezeu,, Atotputernic'', nu cred ca ar trimite vreun suflet in Infern pentru ca nu s-a inchinat inainte de a se aseza la masa sau pentru ca nu i-a multumit ca l-a ajutat sa se trezeasca din somn si in dimineata astalaughing

| diaadb a răspuns:

Aloooo... ai auzit de Sfantul Maslu? daca nu cauta pe net :p. normal ca-i multumesti lui Dumnezeu,winking. Cunosc cazuri in care un om era bolnav, adica neajutorat nu mai aveea sanse de supravietuire. Era conectat la aparate, degeaba. Familia lui a chemat preotul sa faca sfantul maslu, sa sfinteasca, si minune. dupa cateva zile, omul si-a revenit. Cunosc eu :p deci nimeni nu poate sa zica ca am mintit. talk to the hand Dumnezeu e singurul care ne tine in viata asa ca... happy D-zeu e doctorul sufletelor, doctorii crezi ca ar exista daca n-ar fi Dumnezeu? oh go on

| CannbalCorpse explică (pentru diaadb):

Logic ca ar exista si fara D.zeu

| andreismiley1983 a răspuns:

Unii cred ca dzeu e perfect si ca nu face greseli dar ei nu isi dau seama ca deja o facut f multe greseli de exemplu cand i-o creat pe adam si eva el deja stia ca o sa-i greseasca si ca nu o sa-l asculta atunci de ce i-o mai pus la incercare daca el stia deja ce se va intampla si inca o greseala grava a facut-o cand e creat ingerii pentru ca se spune ca ingerii sunt puri si ca is perfect atunci de ce lucifer s-a intors impotriva lui dzeu daca dzeu nu face greseli? ......si sa-ti raspund si la intrebarea ta. Oamenii adica unii cred ca exista dzeu pentru ca cred in el nu stiu cum sa explic mai bine dar ei au ideea aia tampita in cap ca dzeu exista si ei cred ca el face miracole. Daca ar exista dzeu si daca ne iubea cum spune biblia nu mai lasa copii sa se nasca cu cancer pentru ca noi suntem fii lui si ne iubestelaughing daca ne iubeste de ce mai lasa sa se nasca copii cu cancer si ar putea sa ia tot rauu de pe pamant si toata ura pentru ca asa cum spune si biblia este a tot puterniculhappy si iata cum dzeu nu exista

| CannbalCorpse explică (pentru andreismiley1983):

Adevărat. Mă bucur că sunt oamenii care mai gandesc in zilele de azi.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru andreismiley1983):

De altă parte, ştim că toate lucrurile lucrează împreună spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, şi anume spre binele celor ce sunt chemaţi după planul Său.
Romani 8:28

| Gwen_4080 a răspuns:

Esti cumva evreu? Ar trebui sa-i multumesti Lui Dumnezeu ca acum esti in viata, d eoarece daca nu era el tu acum nu mai existai si nu mai scriai intrebari stupide pe TPU! Chiar asa fratilor ati ajuns? Ce face netu din om! Dumnezeu este cel care a creat aceasta lume! Daca nu crezi, e problema ta. Si apropo, esti un mare bou daca nu crezi in DUmnezeu. ( iarta-ma pentru jicnire ). Mare ti-e gradina Doamne! Eu sper doar sa-ti deschizi ochii pana nu e prea tarziu, si sa afli cine este Dumnezeu. Incearca sa comunici cu el prin rugaciuni, si o sa vezi, ca el te va proteja de rau.
P>S : scuze pentru greselile gramaticale

| CannbalCorpse explică (pentru Gwen_4080):

"Esti cumva evreu"? Gandesti? Ai citit biblia?! Inainte sa comentezi citeste biblia! Si nu sunt evreu sunt atee!
Documenteaza-te inainte sa scrii comentari de pomana!

| AdrianS a răspuns:

Pai poate multumesc si la doctor; a multumii la Dumnezeu pentru toate lucrurile bune din viata nu cred ca constitue o problema.