| RAY a întrebat:

De ce sa multumesti lui Dumnezeu ca cica te-a salvat de la moarte daca tu ai fost datorita unui antibiotic penicilina salvat? De ce nu apreciem savantii care au descoperit aceste lucruri?

În mai puțin de un secol de când penicilina fost descoperită, antibioticele au salvat peste 200 de milioane de vieți

Răspuns Câştigător
| ExEquTeR123 a răspuns:

Simplu,dumnezeu nu exista si nu a existat niciodata.Religia a fost o creatie din antichitate a omului pentru a crea omul moral si pentru a le da speranta ca ar exista ceva dupa moarte, numa ca acum s-au decis niste smecheri sa se foloseasca de ea ca sa manipuleze lumea.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru ExEquTeR123):

32. Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi şi Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri.
33. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor şi Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri.

Cand te uiti la creatia lui Dumnezeu, ce vezi? Vezi un nimic? Nu iti pierde sufletul, nu cunosti nimic. Toti ne-am gandit ca Dumnezeu este inventat, probelma este ca el ne-a facut pe noi, nu noi pe el.
Citeste Noul Testament si iti vei da seama daca exista, nu ai nimic de pierdut. Şi ce ar folosi unui om să câştige toată lumea, dacă şi-ar pierde sufletul? Sau ce ar da un om în schimb pentru sufletul său?
Dumnezeu ti-a dat libera alegere, te-a lasat sa-l respingi si sa te gandesti la ce vrei tu. Dumnezeu este vesnic, nu are nevoie de un creator.

| RAY explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Cand te uiti la creatia lui Dumnezeu, ce vezi? Vezi un nimic? Nu iti pierde sufletul, nu cunosti nimic. Toti ne-am gandit ca Dumnezeu este inventat, probelma este ca el ne-a facut pe noi, nu noi pe el.

da cand ma uit la creatia lui iahve ma apuca greata si lui in fapt si el a recunoscut ca i pare rau ca a creat omul,trist apoi a omorat tot,absolut tot,dar a salvat o familie evreiasca,faza cu sufletul e o inventie pagana, iahve nu a creat suflete, iahve a fost inventat de evrei, iahve era un zeu razboinic,iahve nu a creat nimic, omul mereu a creat zeii, si zeus a existat dintotdeauna, trebuie doar sa crezi, bogdane pe TPU propaganda religioasa e interzisa

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Cand o sa citesti Biblia, vei cunoaste adevarul si puterea lui Dumnezeu. Imi dau seama ca nu cunosti nimic si nici nu ai citit nimic.
Drept raspuns, Iisus le-a zis: "Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu. (Mat.22:29)

| RAY explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Bodgane eu am citit biblia lui iahve fi calm

| ExEquTeR123 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Ceea ce incercam eu sa spun e ca religia a fost creata ca sa poata fi mentinuta o societate morala, sa faca oamenii sa le fie frica sa fure, ucida si sa minta crezand ca facand asta vor suferi o eternitate in asa zisul iad.A fost dovedit stiintific cum a fost creat universul si cum am evoluat pe parcursul secolelor.Tu negi aceste lucruri deoarece nu te poti impaca cu faptul ca dupa ce mori pur si simplu incetezi sa existi si nu vei mai trai niciodata.Nu exista un asa zis suflet in interiorul nostru ci doar constiinta pe care o pierdem dupa moarte impreuna cu tot ce am fost vreodata.In concluzie cum am enumerat mai sus, cu totii suntem aceleasi fiinte organice care se descompun si inceteaza sa existe dupa moarte.

| RAY explică (pentru ExEquTeR123):

Efectul de întoarcere apare atunci când, în fața dovezilor contradictorii, credințele stabilite nu se schimbă, ci devin mai puternice. Efectul a fost demonstrat experimental în testele psihologice, unde subiecții primesc date care întăresc sau contravin prejudecăților lor existente - și în majoritatea cazurilor se poate demonstra că oamenii își sporesc încrederea în poziția lor anterioară, indiferent de dovezile cu care se confruntau.

38 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pentru ca si accesul la penicilina poate fi restrictionat. Zici tu ca te duci la farmacie sa ti-o iei, dar daca o masina da peste tine, mai apuci sa o iei? Si ajungi in spital si ramii cu infectia ta, esti tratat pentru accident, si mergi acasa si mori din cauza infectiei. happy Asa ca, de aia ai nevoie de ajutorul lui Dumnezeu. Si de aceea ar trebui sa ii multumesti.

| RAY explică (pentru cristi202):

)))))))))))))) cristi cred ca ai inchis ochii ratiuni cand ai scris

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Nu cred. Bunicul meu, bolnav de Parkinson, depindea de medicamente, cit a avut, a intretinut o gradina frumusica, cand nu a mai avut (si cit de mult am cautat in acel timp pastilele cele lua!), dupa doua saptamini s-a dus. Deci poate tratamentul te vindeca, insa exista o multitudine de circumstante care pot face ca sa nu mai ajungi sa iei tratamentul, si sa mori cu zile, si de aceea e bine sa recunosti ca Cel ce tine in mina toate lucrurile te poate ajuta sa scapi cu viata.

| RAY explică (pentru cristi202):

Cristi dumnezeu da bolile apoi prin alti te salveaza misto

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

De unde sti, cine ti-a zis ca Dumnezeu da bolile? El doar le ingaduie. Ar putea sa le opreasca pe toate? Cu siguranta. De aceea se spune in Biblie intr-un sens ca El da boala. Daca El doar ar da, de ce Isus, proclamindu-se Dumnezeu, a vindecat oamenii? De ce, citind Biblia, observi ca vorbeste foarte mult despre vindecare, atit de mult, incit ai indicatii clare cum poti fi vindecat, atit de mult incit poti scrie un tratat despre vindecarea divina?
Exista oameni care, atunci cand boala a venit la ei, au avut de invatat de pe urma bolii. Noi zicem ca o boala e rea. Dar nu e chiar asa. Dincolo de raul pe care il pricinuieste, exista altceva pe care orice muritor il are de invatat, si cine invata acea lectie, altfel vede viata, si devine mult mai realist, se schimba mult in bine. Deci se poate spune ca boala, deis e rea, aduce ceva bun uneori in viata oamenilor. De aceea Dumnezeu o ingaduie.

| RAY explică (pentru cristi202):

Dumnezeu da totul potrivit bibliei dar stai imediat il bagi pe satanel ca fiind cel rau

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Da, si sotia mea da galagia din clasa atunci cand, ca invatatoare, le da libertate copiilor sa se exprime. Ar putea face ca si colega ei de la clasa paralela, sa conduca ora cu mina de fier, si sa lase pe cine vrea ea sa vorbeasca, si atunci ar fi ordine si disciplina, insa asa considera ca ar mutila personalitatea copiilor. La orele ei, copii au dreptul sa intervina, sa spuna ceva cand au de spus. Insa libertatea asta, care ii si formeaza ca oameni, pentru ca le da posibilitatea de mici sa invete sa vorbeasca in public, sa isi exprime ideile, sa conlucreze si sa colaboreze, lucruri esentiale pentru formarea personalitatii, costa. Uneori copiii sar calul si mai zic prostii, se mai iau unii de altii, deci exista si ceva rau acolo. De multe ori cand m-am dus la scoala la sotia mea, chiar de era ora, parea a fi pauza, era o galagie de parca nimeni nu conducea acolo. Dar nu e asa, sotia mea stie ce face si controleaza totul. In sensul asta, ea da totul, si ordinea in care se fac lucrurile, dar si galagia, raul care mai apare uneori, cand copiii se iau unii de altii. Nu e dorinta ei, era insa efectul a ceea ce a vrut, si e o ingaduinta, care ea crede ca merita, pentru ca valoarea a ceea ce se intampla e nespus mai mare decat raul aparut.
La fel e si cu Dumnezeu. Raul aparut nu e ce a vrut initial, insa libertatea noastra de exprimare a facut posibila aparitia raului. Putea face sa nu fie rau, dar atunci faceam exact ce voia El, si eram niste robotei, si adio personalitate individuala. Insa El a considerat ca a fi o persoana unica fiecare din noi merita riscul aparitiei raului, si de aceea il ingaduie.

| cristi202 a răspuns (pentru cristi202):

Mai, RAY, ce e eronat aici? Cind e vorba de ceva de facut, care nu prea place, daca obligi, obtii ce vrei, pierzi insa vointa libera a celor implicati, daca faci ca chestia sa fie voluntara, lasi la alegere sa fie, apare raul, unii vor vrea sa nu faca ce vrei tu. Ce e atit de complicat in a intelege cum stau lucrurile cu permisivitatea, cu a "da" raul, a ii da voie sa apara cu pretul vointei libere?

| RAY explică (pentru cristi202):

Ca faci propaganda religioasa, ca nu accepti gandirea altora, ca consideri ca tu stii totul, ca ma trimiti in iadul crestin, ca ma consideri imoral etc
nici nu inteleg de ce imi raspunzi

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Eu fac propaganda religioasa?
Eu nu accept gindirea altora?
Eu consider ca stiu totul?
Eu te trimit in iadul crestin?
Eu te consider imoral?
Hai, doar la asta, la ultima, ca ai fi imoral, cand am zis eu asa ceva? De sa poti spune ca te consider imoral?

| Donsavas a răspuns:

Ai primit un raspuns corect,însă tu nu ai ales sa te naști si daca exista o forță superioara noua,atunci tot aceasta manevrează lumea fără să ne dăm vreodata seama. Nu stim si poate ca nu vom stii niciodata ce se intampla si mai ales de ce.
Le mulțumim doctorilor si chimistilor pentru efortul lor,pentru ca au contribuit,prin ei ne am salvat. Totusi,fără acea forță superioara, energia, oamenii, substanțele, viata...Nu ar exista.

| RAY explică (pentru Donsavas):

Nu am nevoie de propaganda religioasa

| Donsavas a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt adeptul religiei. Vorbesc de posibilitati.

| RAY explică (pentru Donsavas):

Cand afirmi ceva clar gen fara forta x atunci nu lasi nici o posibilitate ca varianta care nu include forta sa existe

| AC4S4 a răspuns:

De ce să nu mulţumim lui Dumnezeu în primul rând, iar apoi savanţilor?

| RAY explică (pentru AC4S4):

Pentru ca savantul ala a descoperit, apropo dumnezeu a creat virusi si microbi desi sai multumim ca ia creat misto

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Iisus Hristos te-a salvat de la moartea vesnica, nu sa mai traiesti o suta de ani, pentru ce vrei sa-ti mai traiesti viata, daca o pierzi pe cea viitoare?
Nu trebuie sa-i multumesti lui Dumnezeu, nu esti obligat sa o faci, esti liber sa-l respingi si sa te duci unde vrei tu, sa faci cate pacate vrei tu.
Şi ce ar folosi unui om să câştige toată lumea, dacă şi-ar pierde sufletul? Sau ce ar da un om în schimb pentru sufletul său?
Cauti raspunsurile care iti plac tie, eu stiu ca tu cunosti adevarul te razvratesti si cauti cat mai multe raspunsuri.
Raspunsul pe care il cauti, il gasesti in inima ta, iti inchizi inima si te duci unde vrei tu cu gandul.

| RAY explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Aloooooooooooooooo acel medicament m-a salvat nu zeii inventati de om, pai dumnezeu a creat microbi, virusi si apoi tot el te salveaza dar nu poate singur asa ca se foloseste de alti ))))))))))00 e comic iahve asta zau, are simtul umorului zeul asta, e nebun el asa de fel, iahve salveaza doar evreu si iisus spunea ca a venit doar pentru oile lui israel

„Nu sunt trimis decât la oile cele pierdute ale casei lui Israel"

| RAY explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Bogdane fi sincer cu tine insati, tocmai te ai descris, repingi ceea ce nu isi convine, cauti doar ceea ce isi convine si consideri ca cunosti adevarul absolut

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Resping ceea ce nu este adevarat.

| RAY explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Respingi absolut tot din ceea ce nu isi convine tie, scopul tau fiind doar propaganda religioasa atat, bine nu doar a ta si a tututror fanaticilor de pe TPU care nu inteleg ca TPU e o comunitate de ajutor resiproc nu de propaganda religioasa, tu devi tot mai fanatic, posibil ca mergi la vreo secta de ceva timp

| RAY explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Efectul de întoarcere apare atunci când, în fața dovezilor contradictorii, credințele stabilite nu se schimbă, ci devin mai puternice. Efectul a fost demonstrat experimental în testele psihologice, unde subiecții primesc date care întăresc sau contravin prejudecăților lor existente - și în majoritatea cazurilor se poate demonstra că oamenii își sporesc încrederea în poziția lor anterioară, indiferent de dovezile cu care se confruntau.

citeste cu atentie asta, respingi tot din ceea ce nu isi convine, degeaba vezi dovezi ca mai fanatic devi

Răspuns utilizator avertizat
| Denysela a răspuns:

Ok. Savanții au descoperit toate ăstea. Dar cine a creiat omul, savanții? Cine i-a dat omului gândire ca sa poata invita antibioticile? Mai mult de atât...nu pastilele ajuta cel mai mult. Iti dau un ex din viata mea, in care muream si nici o pastila nu ma ajuta, medicii nu mai stiau ce sa faca. Am scapat total multumita la altceva...Multumita lui D-zeu!

| RAY explică (pentru Denysela):

Am mai auzit de astea nu ma intereseaza propaganda sectanta sa stii, 200 de milioane de persoane a salvat acel om prin descoperirea lui si tu spui ca pastilele nu ajuta

| Denysela a răspuns (pentru RAY):

Poți crede ce dorești, însă crezi greșit din pctul meu de vedere. Nu ești atotștiutor/are

| RAY explică (pentru Denysela):

Nici tu sectantule care ai cont pe TPU

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru OctavianDanielMaria):

Corect,asa e, dar de ce merg la doctori daca sunt convinsi de credinta lor?

Răspuns utilizator avertizat