| Lucică1998 a întrebat:

Am o mică nedumerire: este corect sa spui ca ești ateu deși singura religie pe care o condamni si despre care sti cate ceva este ortodoxismul?
In clasa mea am doi colegi care spun ca sunt atei, dar nici unul dintre ei nu știe nimic despre alte religii/confesiuni pentru a le declara greșite, de exemplu unul din ei are impresia ca pocacaitii sunt o confesiune si credea ca eu sărbătoresc Hanukkah nu Craciunul (eu sunt penticostal). Adică eu credeam ca pentru a putea susține cu adevărat ca nu exista niciun Dumnezeu trebuie sa cauți câte ceva despre fiecare din multitudinea existența la ora actuala si despre ce spun diferitele culte si confesiuni despre acesta.
P.S. Pentru a evita orice confuzie, vreau sa înțelege-ti ca nu vreau sa generalizez, nu spun ca toți ateii sunt asa sau ceva de genul acesta, deci răspunsurile voastre as dori sa se refere la cazul prezentat mai sus sau cazuri asemănătoare.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Una e sa opinezi: "Nu cred ca exista Dumnezeu." si alta sa afirmi : "Nu exista Dumnezeu."

In primul caz nu trebuie sa stii nimic despre nicio religie, ti-ai exprimat doar opinia. In al doilea caz ai facut o afirmatie nefondata.

NOname
| NOname a răspuns:

Tu ai citit basmele tuturor religii, până să deduci că toate sunt abureli şi doar cel cu care s-a întâmplat să fii îndoctrinat e adevărat?

Ateismul este absenţa credinţei în zei, starea naturală, nepoluată cu doctrine religioase a omului. Cum şi-o justifică sau nu fiecare e treaba lui.

| Lucică1998 explică (pentru NOname):

Adică susți ca poți crede ca ceva nu exista fără sa stii nimic sau foarte puțin despre acel lucru?
Si nu am căutat totul despre fiecare religie dar am căutat despre creștinism si sunt destul de sigur ca la momentul de fata penticostalii sunt printre cei mai aproape de adevăr, iar in privința altor religii, știu principalul despre cele mai importante dintre ele iudaism, islamism, budism, hinduism etc. Si nu le consider adevărate. Si apropo nu m-a îndoctrinat nimeni, pentru ca, deși majoritatea asa cred, creștinismul nu are nici o legătura cu "crede si nu cerceta", de fapt chiar ii îndeamnă pe oameni sa cerceteze tot ceea ce aud, deci am cercetat si am decis singur care sa fie religia mea.

| NOname a răspuns (pentru Lucică1998):

Ai doar impresia că nu te-a îndoctrinat nimeni. Te-ai născut, ca noi toţi, fără credinţe în zei - ateu - şi dacă nu ai fi auzit de vreun zeu, cel mai probabil, aşa şi ai fi rămas, asta dacă nu ţi-ai fi inventat singur unul.

Cam tot ce ştii sau ai impresia că ştii (ca în cazul zeului tău) preiei din afară, de la alţii. Numai unii sunt mai selectivi şi trec informaţiile prin gândirea critică, alţii mai puţin, adoptând credinţele iraţionale, pretinsele adevăruri orbeşte.

| relian a răspuns (pentru Lucică1998):

Adică susți ca poți crede ca ceva nu exista fără sa stii nimic sau foarte puțin despre acel lucru? Asa ai intrebat tu.Eu te intreb stii ce e ala un ateu? Un ateu este persoana care nu crede in chestii imaginare,nu crede in basme.Un ateu crede doar ce vede, ce exista, ce poate pipai, vedea simti si asa mai departe, adica chestii reale.Cu alte cuvinte nu ai nevoie de absolut nici o cunostinta de religie pentru a fi ateu.Omenii se nasc, traiesc in aceasta lume si vad, simt, si asa mai departe, deci stiu ce exista si ce nu exista.Acum ca unia din ei cred si in chestii ce nu exista asta este fenomenul asta numit religie.Cam asta e viata. Unia sint f naivi, se lasa f usor pacaliti de cei care ii exploateaza, de cei care vor sa traiasca mai usor doar dind din gura, iar tu sa lucri si pentru el. Daca merge de ce nu.De fapt asta este clasificarea oamenilor in 2 categorii.Naivi si realisti. Daca tu ai avut "norocu"sa fii din prima categorie asta e. Poate ti se pare ciudat tie si spui cum poate o persoana fara sa cunoasca chestii religioasa sa zica ca e ateu ca nu crede.Dar de fapt ciudatul esti tu, pentru ca scuze sper sa nu te superi dar tu esti cel care crede in ceva ce nu exista si atunci tu pari a fi cel ciudat.Nu crezi ca am dreptate? Un ateu daca ii spui povesti el va spune nu cred arata.Tu nu ai ce arata.Dar tu crezi in chestii imaginare si normal devii ciudat.Astazi religiosii nu par a fi ciudati pentru ca se pare ca ei sint mai numerosi ca restul populatiei, insa pentru atei voi sinteti dei ciudati si logic vorbind, ia-o cum vrei asta e si adevarul.

| suffarstar a răspuns (pentru Lucică1998):

Esti extrem de subiectiv,tipic. Referitor la alte religii,ai citit tu vreun text sacru de-al hinduismului sau ai citit parerile lui X si Y, care, nu-i asa, sunt tot crestini? Spui va nu esti indoctrinat, ba esti, si inca cum! Ia spune-mi te rog si mie principalul "religiei " budism. (Am pus intre ghilimele ca sa stii si tu pe viitor ca budismul nu e o religie.)

| Lucică1998 explică (pentru relian):

Da pai dex-ul te contrazice ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat. atheus. (Sursa: DEX '98 ) deci nu are nici o legătura cu simțurile si ce ai mai zis tu acolo si in plus nu cred ca poți spune tu ca, de exemplu, o balena nu exista pentru ca tu nu ai pus niciodată mâna pe ea, nu ai văzut-o niciodata sau nu ai auzit-o.

| relian a răspuns (pentru Lucică1998):

Aici nu ma referii la mine personal sau doar la o singura persoana.Si daca eu vreau sa vad o balena o pot vedea, ca urmare este reala, daca vreau sa pun mina pe ea as putea, deci nu intelege gresit ce spun. Daca atitia oameni au vazut balene cum pot eu sa vin si sa spun ca nu exista? Tu ai vazut cumva un inger? sau oricare alta persoana din lumea asta? La filmat careva? La vazut careva pe dzeu ori filmat si asa mai departe? Despre asta vorbeam nu despre o singura persoana.Normal ca sint persoane crede-ma care nu au vazut o rata in viata lor, poate la tv.Asta nu inseamna ca rata nu exista pentru acea persoana, pentru ca stie si el f bine car putea s-o vada oricind doreste, Nu acelasi lucru il poti spune despre relgie, unde totul este doar in mintea uniai sia altuia.

| Lucică1998 explică (pentru relian):

Pai pot sa te contrazic pentru ca atâția oameni au avut contact cu Dumnezeu, doar ca ei sunt catalogați de majoritatea lumii ca fanatici, schizofrenici sau doar mincinoși (nu spun ca nu erau si dintre aceștia printre ei, dar nu toți)

| relian a răspuns (pentru Lucică1998):

Serios l-a vazut careva pe dzeu? Mmai sa fie uite ca asta nu stiam, bine ca mai vine cate unul ca tine sa ne lumineze.Atunci cind vezi ceva poti arata si altora corect? Daca tu vezi o balena ce faci? O filmezi, sau strigi si pe altii sa le arati corect? Arata si mie unu care l-a vazut pe isus si la filmat, sau la pozat, ori a chemat si pe altu sal vada.Vezi ca incurci cum spunea cineva pe aici avioanele cu submarinele.Scuze sper ca nu te superi dar nebunii sint nebuni si daca vii cu exemple de astea e mai bine sa o lasam balta nu crezi? Schizofrenici, nebuni etc aia lau vazut pe dzeu? Frumos, aia vad orice doresc, dar se pare ca nimeni in lumea asta nu sa bazat sau se bazeaza pe afirmatiile lor ori pe nimic din ce reprezinta ei.Vino cu alte chestii nu cu povesti. Spui atitia oameni au avut contact cu dzeu? Unde cind? Daca unei persoane religioase i se intimpla un lucru bun stii ce spune? Ca e mina lui dzeu si ca avut un contact cu el prin ce s-a intamplat. Daca insa pateste ceva rau da vina pe Diavol ca ala e de vina, desi pina la urma si diavolul tot mina lui dzeu este, ca si diavolul tot in slujba lui dzeu este corect? Atunci nu vad cum poate o persoana sa spuna ca avut contact cu dzeu asa indirect? Pai si eu as putea sa spun orice.Nu are rost sa ne aruncam aiurea in ocean fara sa stim sa inotam.Si sa plecat de la ceva si am ajuns se pare la alte discutii.Inca odata spun ca poti sa fii ateu fara sa ai habar de absolut nici un cuvint din vreo religie.Am vazut ca cineva spunea ca una e sa spui Nu cred ca exista si alta e sa spui ca nu exista.Ba exact asa si poti spune ca nu exista odata ce nu vezi, nu auzi si asa mai departe.Multi oameni se pare ca uita pe ce lume se afla.Si asta e si adevarul pur si simplu ei nu stiu pe ce lume pe ce planeta locuiesc.Traim intr-o lume MATERIALA, deci avem nevoie de material cu asta lucram, avem nevoie si de energie dar tot din materie o luam si pe aia.Deci daca stam pe o lume materiala avem nevoie si de dovezi materiale, nu basme, iar afirmatia ca nu exista exact aia este ce spune ca nu exista.Nu tot ce concepe, gindeste cloceste mintea uma este si real. Iara aceste basme dupa parerea mea au aparut datorita unor oameni de genul amintit de tine schizofrenici, nebuni, sau care aveau astfel de tendinte si uite asa sa raspindit mai departe.Si nu cred ca o persoana normal o sa spuna vreodata ca l-a vazut pe dzeu si cineva il crede nebun.Dar sa fii catalogat nebun trebuie sa mergi la spital si doctorii iti pune diagnosticul. Daca visezi si vezi o lumina gata l-am vazut pe dzeu.Mai sa fie.Deci nu se vine cu astfel de povesti decit in lumea religiosilor, acolo la biserica intre ei merge, dar nu in lumea reala, ca daca spui asta mai stiu eu pe unde normal ca te iau de nebun.

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......061804374/ :))

| Lucică1998 explică (pentru NOname):

Da nu cred ca are vreo legătura cu ceea ce am zis eu pe aici, dar oricum nu am spus ca ateii sunt cei mai rai oameni din lume si trebuie omorâți toți, am spus doar ca nu înțeleg de ce atât de mulți se numesc atei fara nici un motiv logic pentru aceasta.

| Mădă0611 a răspuns:

Poti fi ateu fara sa cunosti ceva despre religii. Daca am intelege lumea, religiile n-ar exista, so, e nevoie de cunostinte in anumite domenii pentru a nega existenta zeilor, nu de cunosterea lor, a religiilor. Pam pam.

| Alcyon a răspuns:

Poti fi ateu, si fara sa fi citit istoria religiilor. Colegii tai nu cred in viata de dincolo, end of story.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai nene? sant filozofi cu acre in regula care au studiat o viata de om si tot nu au fost convinsi ca sant atei 100%.pai habarnautii astia de 13-15 ani de pe TPU, nici nu stiu cum ii cheama cu buletinul in mana.ma faci sa rad.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Si sa fii ateu trebuie neaparat sa studiezi ceva anume? Eu nu cred asa ceva.esti ateu pentru ca asa te nasti.Studiul religiei pentru ca la el te refereai nu arata ca cineva devine religios ca studiat si n-a aflat nimci sau a gasit stiu si eu ceva acolo.Cel putin eu asta stiu si ma refer la mine.Eu stiu ca asa ma nascui ateu de cind am primele amintiri.Un ateu nacut ateu nul poate schimba nimic, nici legea, nici altceva.Restul de atei care se duc precum bate vintul aia da probabil au nevoie de ceva studii si fctie de ce studiaza sau ce aud pe colo colo spun si ei ba ca e ateu ba ca e religios.Dci nu ai nevoie de nici o cunostinta de religie sa fii ateu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Daca ai curaj si sange in vene, studiaza biblia si vorbim dupa aia.dar asta nu o poate face decat cineva cu sange in instalatie, si cu ceva minte pe deasupra, fiindca cei cu un singur neuron nu au cum pricepe ce scrie acolo.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

De studiat nu am ce studia, eu doar am spus parerea mea, ca urmare nu ma iau cu nimeni la trinta, nu jignesc pe nimeni ca are un neuron sau mai multi.De citit am citit biblia stai linistit asa ca nu ma impresioneazxa nimic de acolo, ba poate unele chestii pe care le consider barbare, in rest absolut nimic interesant ori de luat in seama.Mai degraba sincer as citi Fat Frumos, sau harap Alb.Acum ca veni vorba pe bune ca alea sint basme mult deasupra bibliei, o carte a unui popor migrator, a unui popor barbar. Daca am ceva de spus sau studiat studiez chestii legate de poporul meu nu basmele altor popoare.Nu las stramosii mei deoparte sai venerez pea altora asa cum au ajuns cei mai multi sa faca.Si ce ar fi daca ai venera ceva real, ori daca ai aprecia pe cineva real care a facut ceva pentru omenire, problema e ca se venereaza niste personaje imaginare mai rau ca in antichitate si mai venim si spunem ca sintem f mult civilizati peste antici.da de unde se pare ca am regresat nicidecum sa avansam fata de ei. Iara instalatie nu am nu ma ocup cu distilerie de nici un fel.Am vazut pe aici ca sint unia care au instalatii,vezi la casa si gradina instalatii sanitare,altii au instalatii de distilare,altii pentru iarba, heroina etc, spun ce am vazut pe aici. Minte cum am spus nu ma laudai ca as aveau eu minte mai multa ca altii, in primul rind pentru ca nu-i cunosc personal, deci sa spui despre X sau Y ca are nu stiu cita minte citi neuroni doar asa ca nu e de aceiasi parere cu tine asta inseamna sa fii naiv ori subiectiv. Apoi unde mai pui ca nu esti neurochirurg sai fi numarat tu neuronii cuiva sa pot face astfel de afirmatii.Deci daca vii la mine cu texte din astea rasuflate de smecheras eu spun sa mergi la alta masa ca nu sint curios de asemenea discutii.Imi pare rau dar discut doar cu oameni care respecta pe ceilanti din jur, iar la rindul tau vei primi exact ce oferi.In sa nu te astepta ca o sa intru in jocul tau sa ne facem ca la piata.Numai bine si scuze daca ma bagai in discutie, ori daca te simti cumva deranjat de ce am spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ateu trebuie doar sa stie sa scrie si sa pronunte corect:Nu exista, eu cred doar in stiinta.
De aceea unii se declara atei la 7 ani altii la 13.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ca ateu consider ca in general ateii ar trebui sa cunoasca macar vreo 3 religii in afara de cea din tara lor pentru cultura generala. dar daca nu cunosc nu inseamna ca nu sunt atei. " ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat. atheus.
Sursa: DEX '98 (1998) "

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

E ca si cum ai intreba: o persoana care zice ca nu crede in mos craciun trebuie sa stie neaparat si de celelalte personaje imaginare: zana maseluta etc? raspunsul e ca nu neaparat.

| Lucică1998 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu de fapt întrebarea mea ar suna altfel transpusa in exemplul tău: nu cred in personaje imaginare dar știu câte ceva doar despre burta lui mos crăciun si nimic despre ceilalți.