| anonim_4396 a întrebat:

Stau si ma intreb daca mai exista moralitate pe site-ul asta. Incepand de sus de la administratorii TPU care din dorinta de trafic mai mare si implicit bani mai multi au introdus aceasta "categorie" si terminand cu cei care se cred atoatestiutori si ne "onoreaza" apeland la vastele lor cunostinte si experiente personale, postand intrebari si raspunsuri aici care in cel mai bun caz sunt paralele cu domeniul. Oameni buni, voi nu va dati seama ca prin toate debitarile voastre care nu corespund dogmei sau crezului nici unei confesiuni din care majoritatea facem parte, nu faceti altceva decat sa dezinformati si sa indobitociti pe cei mai influentabili dintre cei care viziteaza aceasta sectiune si anume COPIII!? Ei sunt cei mai vulnerabili in fata acesui exod de pareri cretine si necomforme oricaror confesiuni religioase. Isi vor crea niste notiuni profund gresite in raport cu religia de care apartin datorita voua in primul rand si datorita "stimabililor" cu creiere neluminate care nu s-au gandit de doua ori atunci cand au atasat acest domeniu. Din pacate, prin introducerea acestei "categorii" site-ul acesta a devenit Toti Impotriva Tuturor! Este cunoscut faptul ca (administratorii o stiu prea bine) nimic nu dezbina mai mult oamenii decat disputele in materie de religie. Priviti putin prin postarile de la aceasta "categorie" si veti vedea ca 98 % dintre acestea sunt provocari indreptate spre membrii ai diverselor confesiuni, veti vedea dispute inutile si neconstructive intre evolutionisti si creationisti, atei vs teisti, practicanti ai diverselor culte contra altora si multe alte exemple, si va veti da seama cat de grav au gresit administratorii TPU prin introducerea Religiei ca si domeniu de discutie aici! Personal nu am absolut nimic cu orientarea religioasa a nimanui, nu am nimic cu cei de alta confesiune asa cum nu am nici o problema cu ateii sau agnosticii. Ma deranjeaza insa si mi se pare o problema serioasa atunci cand este creata o astfel de sectiune pe un site social public si NU este moderata de nici un reprezentant al vreunui cult (ideal ar fi fost sa existe reprezentanti ai tuturor cultelor existente in tara noastra)! In principiu, nu sunt de acord cu introducerea Religiei ca si categorie nici in conditiile astea fiindca, consider ca cei ce vor sa cunoasca mai multe despre religia de care apartin o pot face adresandu-se unui reprezentant al acelei confesiuni. Insa ar fi mult mai bine decat in situatia din prezent! Este pentru prima data cand postez aici de cand a fost adaugata aceasta categorie si sper sa fie si pentru ultima data. Va rog pe VOI utilizatori TPU sa cereti impreuna cu mine scoaterea acestei categorii din grila acestui site si astfel sa scutim pe cei mai naivi si influentabili dintre noi (copii si pe cei ce nu au o notiune clara asupra conceptului de religie) de inocularea de catre cei rau intentionati, a celor mai gresite idei si conceptii despre situatia lor in raport cu Dumnezeu sau in puterea suprema in care cred!

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Sunt in mare parte de acord cu tine. Am intrat şi eu de cateva ori la acestă categorie si lipsa de înţelegere, brutalitatea răspunsurilor contra, intoleranţa, porcăiala dincolo de orice limită a bunului simţ,m-au facut să consider această categorie ca pe o carantină de leprosi! Nu ai ce căuta acolo! Punct!
Partea proastă este ca,şi inainte şi (sunt sigură) că si dupa ce această categorie nu va mai exista(dacă!),aceşti postaci care-şi fac un titlu de glorie de a batjocori si de a blama pe oricine nu seamănă cu ei,pentru care umilirea altora este un titlu de glorie, vor exista si vor infesta toate celelalte categorii,care de bine de rău acum s-au curaţat de intoleranta adusă la absurd a extremistilor religiosi sau nereligiosi. Pană la urmă,cred ca acesta a şi fost scopul creării acestei categorii. Să-i pună pe combatanţi să-şi deie în cap sau la ţurloaie pe un camp separat,fără victime colaterale.
Dar,aşa cum bine ai constatat tu,aceste victime sunt copiii care imită tot ceea ce văd aici,şi mai şi supralicitează,ca să fie mai grozavi!
Ai sa vezi ce o sa-ti vada ochii(era sa zic "ce o sa-ti auda urechile") postat aici, ca şi in groapa de gunoi este mai curat ca aici!
Intr-un fel,ar trebui ca acesta categorie sa fie cu parola, sau accesata numai de useri care au o anumita vechime aici pe site, sau altceva.nu ştiu ce,dar aşa cum este nu este bine. Pacat ca nu modereaza nimeni aici. Si in trecut au fost razboaie pe teme religioase,dar parca nimeni nu sarea calul ca acum!
In concluzie, sunt de acord ca dministratia să intervină şă asaneze această mocirlă, care este categoria "religie".

| Filip23 a răspuns (pentru Elianna):

Elianna, nu as fi putut sa redau mai bine ca tine "status-ul" categoriei. Totusi pentru unele confesiuni, pentru care prozelitismul e lege, se pare ca bataia de joc e minora in comparatie cu beneficiul unui mediu de purjare a "chemarilor la calea adevarata"

12 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Cred că am mai zis de cel puțin o sută de ori cât de mult mă enervează când cineva începe să se plângă pe un anumit motiv știind de la început că oricum nu o să se schimbe nimic, dar se plânge de dragul se a se plânge.
Și ce nu înțelegi tu este că tu consideri anumite noțiuni neconforme dar în ochii altora sunt conforme, religia nu este un lucru fix, nu se știe exact ec este bine și ce nu este, se speculează, ce tu consideri că este adecvat eu probabil consider că este o mare tâmpenie. Copiii o să creadă oricum ce le zic părinții, mai degrabă ar trebui să-ți faci girji de părinți că înțeleg grești și le zic copiiilor. Poate n-ai observat dar copiii de pe TPU au alte treburi, nu religia, ei întreabă dacă e bine să faci sex la 10 ani, dacă e bine să te machezi la 11 ani, cum să treacă peste o despărțire cumplită la 12 ani după ce a stat cu tipul 6 ani și alte aberații. Eu nu cred că ce rețin de la categoria religie este problema ci că sunt altele mult mai importante.
Dar totuși, decât să-ți faci griji de copiii altora nu mai bine îți vezi de treaba ta, de copiii tăi dacă ai dacă nu de frați, surori habar n-am.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

De acord cu @aliceinchains

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

Categoria e foarte utilă, mă plictisisem să văd la 'Ştiinţă şi Filosofie' numai dispute despre religii.
Un lucru pe care majoritatea nu-l înţelegeţi, sau nu vreţi să-l înţelegeţi, este că această categorie nu este numai pentru o anumită religie. Este o categorie atât pentru creştini, cât şi pentru musulmani, satanişti(da, ştiu că unii îi consideră o sectă, dar eu prefer să-i iau ca pe o religie, pentru simplul fapt că sunt mai multe tipuri.), budişti, hinduişti şi lista de religii continuă(n-am să stau să le enumăr pe toate, că nu termin nici dimineaţă) şi pentru oricine vrea să pună o întrebare legată de religie!

Răspuns utilizator avertizat
| aliceinchains a răspuns:

Copiii sunt influentati de ce spun majoritatea la "Religie"? Pe bune?! Ia du-te pe la "Dragoste & Sex", sa vezi ce e acolo. Chiar si pe la "Adolescenti". Copiii nu-si strica gandirea din cauza TPU-ului sau a categoriei "Religie", deoarece cu un simplu click pe Google poti sa gasesti o multime de site-uri la care au acces copiii si-s nepotrivite pentru ei. Daca vrei, iti dau si exemple...
Daca se desfiinteaza categoria asta (ceea ce nu se va intampla oricum), discutiile se vor muta la "Stiinta si Filosofie", acolo unde se gaseau mai demult.

| Varahil a răspuns:

A sta si a te intreba nu e nici practic, nici constructiv.Capacitate este, ce te impiedica sa ti-o folosesti? Oricum vei crede de cuviinta...

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Salut, sunt de aproape 2 ani pe-aici și-ți spun că înainte de această categorie, dilemele despre religie (oricare ar fi ea) precum și atacurile non-teiștilor sau asupra non-teiștilor se găseau în toate categoriile - de la Legislație, la dragoste și sex și mai ales la Știință și Filosofie.
Acest aspect era de porc pentru că site-ul era invadat.
Această categorie nu a făcut decât să răspundă unei nevoi a comunității - fie că-ți place ție (sau mie) fie că nu.
Pe de altă parte, marele dezavantaj al creării acestei categorii este că moderatorii obișnuiți (cei care depuneau cel mai mult efort cu raportările) sunt fie atei fie neinsteresați de dezbaterile pe religie.
Așadar, foarte puțini (nimeni?) din cei care stau și raportează nu mai intră pe aici ceea ce a dus la o escaladare și o radicalizare a discursurilor fanatice.
Sunt de acord cu Eliana (uau! asta e o premieră!) că și în trecut existau ciocniri între teiști și non-teiști (am fost în centrul câtorva) dar parcă se menținea statutul de dezbatere și atacurile la persoană și batjocoriturile se amânau destul de mult și deseori nici nu existau.

Pe de altă parte, hai să fim serioși, copiii sunt supuși 12 ani la ore de îndoctrinare/spălare pe creier ortodoxă confesional-dogmatică pe bani publici. Asta nu ți se pare o problemă? Mie unul da, și încă una mare.
În orice caz, spălarea pe creier 12 ani la școală pe bani publici e o problemă MULT mai mare decât această categorie unde, de bine de rău, chiar și sub forme "neortodoxe", măcar au ocazia să citească mai multe opinii spre deosebire de școală unde doar dogma ortoprostiei este notată ca fiind "corectă".

Hai salut.

| sinx a răspuns:

Total de acord cu tine! Propun sa se scoata si religia de la ore, sa se inchida biserica si mai ales sa se sterga de pe fata pamantului orice urma de cult. Numai asa, copiii nu vor mai fi influentati negativ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dramatic ma apucat plansul cat dramtisim / suferinta pe capul tau ala mic mai poti cara nu te doare prostia ma? religia e o porcarie care trebuie desfintata si pastrata doar filozofiile bune din ea / unde pot face eu plangere sa se desfinteze religia?