| anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca pe acest site sunt si atei dar si crestini,cum era de asteptat.
Insa am o intrebare pentru crestini (in special):
Ce parere aveti despre Holocaust?
In ciuda faptului ca Dumnezeu este o energia pozitiva care emana iubire si care se presupune ca face bine intr-o anumita masura, cum a permis el moartea a milioane de oameni?
Chiar as vrea sa citesc cat mai multe pareri.

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu a dorit ca acei oameni sa sufere, dar momentan aceasta lume nu e condusa de El ci Satan e cel care cauzeaza raul. Oricum toti acei oameni sunt in memoria lui Dumnezeu si la timpul potrivit, cand va fi un paradis pamantesc Dumnezeu ii va invia. Ceea ce li s-a intamplat e o tragedie.Ioan5:28,29,Psalmi37:9-11,Isaia65:20-25

Răspuns utilizator avertizat
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Apreciez intrebarea ta si cred ca e sincera. Atunci putem sa ne intrebam :de ce permite Dumnezeu rautatea si suferinta? dar gandeste-te cine se face vinovat de existenta suferintei/ oamenii au o mare parte de vina. Nu numai la holocaust au murit multimi de oameni, dar dela marile razboaie civile de 100 de ani, sau de cruciadele purtate in numele religiei de ex imi aduc aminte ca am invatat la istorie de anul 1212 cand statul papal in colaborare cu armatele fr. nu au mai avut suficienti soldati si au recrutat cipii si i-au dus la razboi, si chiar asa am retinut si anul cruciadei ca era cu rima :1-2' 1-2' - adica unu, doi, unu, doi, merg copii i la razboi. Deci cum spune-am oamenii au o mare parte de vina.Ei poarta razboaie, comit crime, polueaza mediul; in afaceri sunt calauziti de lacomie, nu de interesul fata de semeni, iar uneori cad prada unor vicii despre care nu stiu ca sunt daunatoare sanatatii.Procedand astfel ei le fac rau altora, dar si lor. Ar fi oare de asteptat ca oamenii sa nu suporte consecintele. Biblia ne spune ca ceea ce seamana omul aceea si culege. Este logic sa-l consideram pe Dumnezeu vinovat de actiunile lor? Daca ai Biblie poti sa citesti in Apocalipsa (Revelatia)12:12 si Faptele Apostolilor 12:38 si ai sa constati cine sta in spatele acestor dureroase actiuni. Suferinta pentru care multi il invinuiesc pe D-zeu nu vine de la El ci de la Satan. Cum a aparut suferinta? Examinarea cauzelor suferintei ni-i aduce in atentie pe primii nostri parinti umani Adam si Eva. Dumnezeu i-a creat perfecti si i-a asezat intr-un loc paradiziac. Daca ar fi ascultat de D-zeu n-ar fi cunoscut niciodata boala, suferinta si moartea. Ei se puteau bucura de viata perfecta pentru totdeauna. suferinta nu facea parte din scopul lui D-zeu privitor la omenire. Daca a creat prima pereche perfecta si cu iubire D-zeu a luat toate masurile ca ei sa duca o viata placuta.Cand ei i-au intors spatele in mod voit a fost D-zeu obligat sa intervina pentru ai ocroti pe copii lor de consecintele faptelor comise de parinti (deuteronom 32:4; iov 14:4 )? Putea sa-i distruga D-zeu pe rebeli (Adam, Satan si Eva)? Si nu mai erau nici ei, dar nici noi. DA, de fata la aceste actiuni au fost si miriade de ingeri. Oare ce spuneau ei? Oare daca cei ce au cauzat tragediile istorice de la Auswitz sau din alte lagare de concentrare din Siberia, aceei oameni daca erau crestini adevarati, faceau asa ceva? Iata Satan i-a atras de partea lui si dupa aceea i_a atacat. Cine a castigat rasboiul? In folosul cui a fost? adresandu-se Natiunilor Unite in 1965 Papa Paul al VI -lea a spus :,, Popoarele pamantului se indreapta spre Natiunile Unite ca spre ultima speranta de incredere si pace,. Ne permitem sa prezentam aici, impreuna cu omagiul lor de onoare si speranta, si propriul nostru omagiu."_the pope's visit, New York, 1965, raport special intocmit de Time-Life, p. 26. Papa de atunci si de azi sustin financiar razboiul. Ai cui slujitori sunt? Si-au pus increderea in O.N. u. - Pacea se realizeaza cu pusca in spate, cu morti, arsi, raniti, femei vaduve si copii orfani. Oameni ce participa la astfel de actiuni terminatoare se numesc crestini. Ai cui? Asa vrea D-zeu? Nicidecum, >El in marea sa iubire l-a oferit pe unicul sau fiu sa ne rascumpere din pacat si moarte si ca oricine v-a manifesta credinta in El sa nu fie distrus, ci sa aiba viata vesnica. D-zeu a luat masurile necesare ca la vremea hotarata sa-si salveze slujitorii din batjocura celui ce cauzeaza moartea si suferinta, cel ce l-a pus pe D-zeu intr-o imagine negativa, inaintea ingerilor si a omului. daca te-am obosit ca ti -am scris prea mult, te rog sa ma scuzi, dar este din dorinta ca semenii mei sa cunoasca adevarul ce duce la viata vesnica, pe un pamant transformat in paradis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu permite! De ce? Deoarece aceasta este doar o lume materiala, lumea spirituala fiind cea mai importanta! Lumea materiala este condusa de Lucifer!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca nu vei afla? vei sta asa ca sa mori prost? fii baiat destept nu fraier.io sant crestin ortodox si cred despre holocaust multe si cred si mai multe despre toate cele scrise. vorbite, si intamplate.trecute actuale si viitoare.da tu?

| brighteyes a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu?
Nu am pus intrebarea asta cu gandul ca sunt un ateu convis, doar eram curioasa de ce ar raspunde si altii crestini.Si eu sunt crestin ortodox.
Chestia cu Holocaustul nu-mi starneste un interes, doar o curiozitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai dupa cum ai intrebat; sant si atei, dar si crestiini, CUM ERA DE ASTEPTAT.pai chiar asa.ce or fi cautand crestinii la rubrica religie care e a ateilor? si la propriu si la figurat?

Răspuns utilizator avertizat
| Mikhtarian a răspuns:

Dumnezeu trebuie sa-si duca planul la capat, si nu poate intra in momentul actului, asta insemnand ca viata nu-si mai are rostul.
Asta a fost sa fie, Dumnezeu a avut rasplata pentru durerea lor in ceruri.

| MiculFaraon a răspuns:

Dumnezeu nu influenteaza niciodata.

| BlackSulphur a răspuns (pentru MiculFaraon):

Aduci de ce il slaviti pentru tot binele ce se intampla? Dintr-o data, dumnezeu se implica cand este bine, dar nu da socoteala cand este rau... Cam imaturi au fost evreii cand au scris vechiul testament, cam imaturi crestinii cand au continuat de scris biblia si cam imatura lumea care inca crede in astfel de basme!

| Lynnfield a răspuns:

Poate că Hitler a fost un om credincios rugandu-se Dumnezeu la ajutat să omoare păcătosi de evrei.
Nu exista energie pozitiva oameni folosesc acest termen intr-un mod mistic, daca ar fi totusi energie mistic vorbind ar fi cat mai negativa posibil, si-a sacrificat propriul fiu! De ce? Oricum putea face orice si fara sacrifici.

| 22SWAG22 a răspuns:

Ooo. Dar de ce permite Dumnezeu dezastrele naturale, violurile, torturile, razboaiele etc? Trebuie sa-l intelegi si tu, nu poate sa fie in atatea locuri deodata.

| gabriela15 a răspuns:

Dumnezeu lasa oamenilor sa aleaga calea binelui si calea raului. nu influenteaza. Cei care au ucis sufletele nevinovate fii sigur ca acum platesc. Si sa stii ca noi crestinii ar trebui sa consideram moartea o trecere, nu un sfarsit. Exact ca atunci cand ne nastem, in pantecul mamei ne simtim protejati si nu am vrea sa mai plecam, iar cand venim pe lume plangem inspaimantati, insa dragostea ce ni se ofera ne face sa uitam de teama. asa ar trebui sa consideram si moartea, doar o trecere, intr-un univers mai bun. Faptele noastre ne decid soarta. Acum sa dam si alt exemplu, stefan cel mare de exemplu cati turci a omorat, cu toate ca nimeni nu are drept de viata si de moarte asupra altuia uite ca stefan a fost trecut in randul sfinilor, fiindca a ucis pentru a se apara. ii complicat. eu fac religia cu un preot si sincer am invatat foarte multe de la el. te face sa privesti lucrurile altfel, sincer.

| marelemik a răspuns:

Nu a permis el asemenea lucruri dar cred ca acolo era mai puternica influenta satanica decat cea dumnezeiasca. din unele informatii pe care le am se pare k SS-ul facea ritualuri satanice si chiar si insemnele in forma de S sub forma de fulger e un simbol ocult. dc vrei sa afli mai multe despre aceste semne intra pe http://www.bisericasatanista.org/