| Flavius01999 a întrebat:

Am păcat de moarte am fost la spovada și preotul nu m-a iertat dar tot m-am împărtășit. Ce trebuie să fac acum? Când merg la spovada trebuie să îi spun părintelui și el îmi spune ce să fac? Nu am mai pățit asta niciodată și îmi e puțin oarecum să îi spun preotului, voiam să am o idee despre ce e de făcut, știe cineva/a fost în situația asta?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu ce te ajuta că te iartă un popa? La urma urmei e un angajat al unei instituții și cam atât.

| anonimg a răspuns:

Ai păcătuit împotriva preotului? Ai jignit preotul, i-ai făcut vreun rău? Atunci pentru ce te duci la preot ca să te ierte? Doar Dumnezeu poate să ierte păcatele. Așa că du-te direct înaintea lui Dumnezeu și cere-ți iertare, dar să te duci cu gândul că ai părăsit păcatul respectiv dar și că Dumnezeu te iartă.
Când greșești față de un om te duci la omul respectiv și îți ceri iertare de la el cu părere sinceră de rău, și omul te va ierta. Cu cât mai mult te va ierta Dumnezeu dacă ești sincer față de Acela care cunoaște toate tainele inimii.

Tu spui "păcat de moarte"; aceasta este o exprimare biblică. Să știi și să înțelegi că absolut toate păcatele duc la moarte. Orice gând, orice faptă infim de mică (chiar și furtul unui ac) orice privire nesfântă de ură sau de preacurvie, absolut orice rău am fi făcut din știință sau din neștiință -deci orice păcat duce la moarte. Dar păcatul mărturisit și părăsit nu va mai duce la moartea noastră. Când ne mărturisim păcatele, ele sunt luate asupra Domnului Isus; El a plătit prețul păcatului (moartea) în locul nostru în mod personal.
Așa cum în vechime fiecare om din poporul Israel își punea mâna pe capul mielului de jertfă și își mărturisea păcatele și apoi junghia mielul cu mâna lui, (acesta fiind un simbol al Domnului Hristos), tot așa astăzi ne întindem mâinile în rugăciune și ne mărturisim păcatele direct Mântuitorului.
Preoții din vechime, din Israel, nu ascultau păcatele oamenilor. Ei doar duceau jertfa mai departe prin arderea ei. Junghiau și preoții animalele de jertfă, dar doar în cadrul altor ritualuri.
Când era vorba de păcate personale, omul păcătos era obligat să-și pună mâinile pe capul animalului de jertfă și el îl junghia personal.

Așa că mergi personal înaintea lui Dumnezeu și mărturisește păcatul tău. Mergi cu hotărârea de a renunța la păcat, dar și cu credința că vei fi iertat. Dacă nu crezi că Dumnezeu te va ierta, prin aceasta tu Îl faci mincinos pe Dumnezeu când spune că El poate să ierte toate păcatele. Crezi că te-a iertat, fără să aștepți să simți că ești iertat. Credința înseamnă a crede pe Dumnezeu pe cuvânt.
Găsește un loc tainic unde să poți sta de vorbă cu Dumnezeu, și unde ști că nu o să fi deranjat. Pune și telefonul pe silențios și fără vibrații.
Cartea "Calea către Hristos" te va ajuta foarte mult ce să faci. O găsești în mod gratuit in tot internetul. Sau contra cost în format tipărit la toate librăriile SolaScriptura din țară (și din localitatea ta).

| KovacsB a răspuns:

Daca iti este rusine sa spui, poti sa arati prin gesturi cum ai facut si preotul intelege.

| minrest a răspuns (pentru KovacsB):

Sa nu se sperie preotul cand vede ca indrepti autoturismul spre el.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Cum adică nu te-a iertat? Nu cred că are voie să facă asta.

| minrest a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Dupa parerea ta, daca dai foc unui bloc si mor o multime de locatari, te duci sa te spovedesti si preotul e obligat sa te ierte, din partea lui Dumnezeu. Tot postezi pe site in apararea unei religii, despre care nu ai habar.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru minrest):

Preotul îți dă un Canon de pocăință în cazul ăsta, dar nu poate respinge un credincioș căruia îi pare rău și vrea să se pocăiască.

| Flavius01999 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Sunt catolic, de ex la păcatele precum ca am făcut S.x, ca trăiesc cu cineva dar nu suntem căsătoriți, preotul nu te iartă, și e păcat de moarte și n-a oricum o să îi spun ca nu am fost iertat dar m-am împărtășit dar voiam să știu ce mă așteaptă?

| suntserios a răspuns (pentru Flavius01999):

Dar de ce ai nevoia asta arzatoare sa iti povestesti viata sexuala la barbati necunoscuti in fata carora stai in genunchi?

| minrest a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Sa zicem de exenplu ca cineva omoara doua persoane si in felul asta mosteneste bunuri de 120000 de euro. Banuiesc ca nu te astepti ca preotul sa ii dea Canon sa se roage ''tatal nostru'' de sase ori pe zi si sa tina posturile fara undelemn. Preotul nici nu il va denunta, spovedania este secreta. Canonul va cuprinde cainta sincera, returnarea prejudiciului, pomana multa, adica cam tot ce poseda persoana, si multe altele. Dupa ce preotul considera ca pocainta e completa, da iertarea si credinciosul se poate impartasi. Daca se impartaseste prin frauda, scrie in epistole ce se intampla, isi mananca si bea osanda lui insusi. Ca persoanei i s-a respins iertarea, ai scos tu din burta; pur si simplu a primit canonul adecvat, care este foarte greu.

| minrest a răspuns (pentru Flavius01999):

Ce nevoie aveai sa te impartasesti nevrednic fiind, sa iti mananci osanda ta, cum spune Pavel, numai tu stii.

| ania a răspuns (pentru Flavius01999):

Să faci sex cu cineva cu care nu esti căsătorit nu e păcat de moarte, e păcatul curviei.Te căsătoresti, sau te desparți, iti ceri iertare lui Dumnezeu și mărturisesti si altui crestin si esti iertat că asa promite Dumnezeu Dacă ne marturisim păcatele El este credincios și drept ca să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire.1 Ioan 1.9
Mărturisiti-vă unii altora( nu toți la unul) păcatele și rugati-vă unii pentru altii ca să fiți vindecati.Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihanit! Iacov 5-16
Curvia duce la iad numai dacă pâna la moarte nu reparăm lucrurile* curvarii nu vor mosteni impărăția lui DUmnezeu* 1 Corinteni 6-9

| T0Teu a răspuns:

Preotul sa te ierte? Nu, doar Dumnezeu iartă, nu preoții. Lui Dumnezeu trebuie sa îți ceri iertare când greșești, nu preotului. Da, la el te poți mărturisi, dar nu sa ii ceri lui iertare dacă nu i ai greșit cu nimic.

| Constantin9704 a răspuns:

Dumnezeu oferă iertarea, nu omul!