| anonim_4396 a întrebat:

Am pus recent o intrebare despre Hitler :
http://www.tpu.ro/......-sa-ucizi/

O sa va dau cateva raspunsuri (nu are rost sa astept si altele deoarece vor fi asemanatoare) :
1 - Este un criminal.
2 - Da, el este un criminal.Si,daca ar fi in viata ar trebui sa plateasca pentru faptele sale.
3 - E la fel de vinovat ca acela care omoara efectiv.
4 - Da din cauza lui au murit milioane de oameni.

Raspunsul 2 mi se pare cel mai interesant.

Acum inlocuiti-l pe Hitler cu dumnezeu. In VT, dumnezeu a ucis personal si a ordonat uciderea multor oameni. In NT, s-a schimbat, o arde cu "iubeste-ti aproapele, intoarce obrazul, flower power si altele de genul".
1 - Din moment ce in trecut a ucis personal foarte multi oameni, este sau nu un criminal?
2 - Luand in considerare doar crimele efectuate la "ordinul" lui, este dumnezeu un criminal sau nu?

14 răspunsuri:
| Încrucişătorul a răspuns:

Gaia imi faci pe plac dar banuiesc ca nu te superi daca-l inlocuiesc pe Hitler cu Djugașvili, nu? In acelasi context, desigur, cu D-zeu.

| anonim_4396 explică (pentru Încrucişătorul):

Nu am auzit de Djugașvili dar daca a ucis sau a ordonat uciderea unor oameni la fel ca Hitler sau dumnezeu... poti. Hitler e mai bun in exemple de genul pentru ca e mai "celebru" laughing

| Încrucişătorul a răspuns (pentru anonim_4396):

Multam. :-)

Djugașvili a fost un bolsevic care a fost al doilea secretar general sau premier al URSS-ului care s-a bazat pe foametea oamenilor ca sa industrializeze tara prin planul lui de cinci ani. Tot el a dat ordine si inca este pozat ca "eliberator", infrangandu-l pe Hitler. A dezvoltat politia secreta, recte NKVD-ul sau KGB-ul, a ucis, tot la ordinele lui, cetateni rusi, mai multi decat Hitler; nr. victimelor ridicandu-se la peste 50 de milioane din cauza lui si nu a lui Hitler.
A facut muuuulte chestii nasoale asta...

Era cunoscut de anturaj sub numele de Koşba sau, de spalatii pe creier, Stalin.

| Pufuletica98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unu la mana Dumnezeu nu a ucis daca nu era necesar sau au fost oamenii sa ucida si dupa au pus numele lui Dumnezeu pe asta si tu ca boul ai cazut in capcata(oamenii fac razboaie nu Dumnezeu.El a decis sa ne lase sa facem ce vrem, libertate).Doi la mana tu parca nu credeai in Dumnezeu.Adica cand Dumnezeu face ceva bun tu zici ca El nu exista si cand face ceva ce persoanelor li se pare rau(pentru ca El nu greseste niciodata)repede dai vina pe El ca si cum tu ai crede in el.Tu Il folosesti pe Dumnezeu ca sa dai vina pe El! Esti un ipocrit, viata ta e data piezarii! Tu esti inca viu pentru ca lui Dumnezeu i se face mila de tine nenorocitule!

| WhatheWow a răspuns (pentru Pufuletica98):

De astia de ce nu are mila Dumnezeul tau? ...http://www.youtube.com/watch?v=JMpAvhM3gdU&feature=player_detailpage

| Thunderstruck a răspuns (pentru Pufuletica98):

Citeste VT si ai sa vezi cate crime a facut bunul tau zeu.

| Pufuletica98 a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu este vina lui Dumnezeu, oamenii fac razboaie.Si daca te intrebi de ce Dumnezeu nu face nimic este pentru ca el a zis ca nu ne poate da o viata frumoasa pe pamant dar cand o sa murim o sa traim mai bine ca niciodata! Ai incredere!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pufuletica98):

Dumnezeu este doar o inventie a mintii omenesti, stiinta a dovedit clar ca nu exista.

Mai documenteaza-te si nu te mai lasa indobitocit de preoti

| Pufuletica98 a răspuns (pentru Cosmin86):

I-ar tu esti dus de nas de sistemul tau ateu si corupt.Dar oricum fa ce vrei, nimeni nu-ti poate impune nimic(doar daca te duci in Arabia Saudita).

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pufuletica98):

Uite ceva interesant pentru tine :

http://www.hotnews.ro/......cterie.htm

Cum ramane cu "doar Dumnezeu da viata"?

| Pufuletica98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tot n-ai inteles nu? Citeste macar un psalm si o sa intelegi in inima ta!

| Miauti a răspuns:

Nu este criminal! Deoarece fiindca pentru ca este Creatorul nostru laughing

Si o luam logic; world of warcraft am posibilitatea sa mi distrug oamenii deoarece sant Zeul lor. Si vor executa ordinul. Daca unul se rascoala... ghici ciuperca ce ii fac? Daca se rascoala mai multi sau chiar toti? Ii voi omora si si voi crea altii.

| anonim_4396 explică (pentru Miauti):

"Daca se rascoala mai multi sau chiar toti? Ii voi omora si si voi crea altii"... si presupun ca esti un zeu al iubirii nu? laughing

| Miauti a răspuns (pentru anonim_4396):

... de ce ai tu o idee mai buna?