| Inferno a întrebat:

Am putea inventa o secta ilogica,dar egala cu religia crestina din punct de vedere argumentativ.
Si atunci care ar fi diferenta intre cele doua?
Una crede in elefanti roz,cealalta intr-un Dumnezeu omniăotent.
Ambele ofera argumente identice din punct de vedere calitativ.
Si atunci, unde este diferenta?

12 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Atentie la taxe si la impozite, trebuie sa refaca bugetul pe 2013!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Diferenta? Simplu!
Este vorba de vechime.Hai sa inventam acum o secta, si, pe parcursul istoriei de aproximativ 3000 de ani, sa ne lipim de acele evenimente istorice, ca sa ne tina minte toti.
Vrei sa inventam o secta?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Si mai este vorba si de prostia omenirii din acele timpuri.
Acum cu greu mai poti strange adepti, fiindca tehnologia avanseaza, si tot mai multi se indreapta spre agnosticism si ateism(sau antiteism).

| Inferno explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Pastafarianismul a strans destul de multi adepti.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Inferno):

laughing

| dragos9234 a răspuns:

Una a fost inventata pe vremea cand prostia conducea lumea iar cealalta ar fi inventata intr-o vreme cand stiinta incepe sa demonstreze lucruri considerate imposibile.

| WR104 a răspuns:

Din punct de vedere argumentativ, nu, nu poti face asta.
Elefantii roz exista:
http://www.descopera.ro/......din-africa
Nu poti sa iti descriu diferentele pentru ca nu cunosc secta pe care vrei sa o inventezi.

| TheStory a răspuns:

Depinde de culoarea elefantului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta este aceea ca; daca e de la oameni.trece ca fumul.asa cum au trecut multe.dar ce e de la Dumnezeu ramane vesnic fiindca nici insusi Dumnezeu nu schimba, nu se razgandeste.el doar implineste si nu implineste goluri ci acolo unde este plin va face preaplin.

| Maomau a răspuns:

Au fost inventate religii ilogice dar totusi mai logice decat crestinismul!
De ex. religia lui Flying Spaghetty Monster, prin profetul ei BoB Henderson, da o prima de 1 milion de dolari pentru acela care reuseste sa dovedeasca ca in ceruri nu exista Dumnezeul numit Flying Spaghetty Monster

| unul1 a răspuns:

Https://www.jw.org/ro/studiu-biblic-gratuit/

Te invit pe tine, pe ray, pe cioran la un studiu biblic gratuit acasa la voi :))