| Atim a întrebat:

În religia creștină ortodoxă ce anume este si ce anume nu este "acceptat" din punct de vedere al modificărilor corporale? Unii preoți spun că orice modificare este "o alterare a corpului dat de dumnezeu" dar totusi vad ca nu au nicio problemă cu cerceii in urechi si vopsitul parului, insa au cu cerceii oriunde altundeva decât in urechi si cu "vopsitul pielii" (tatuaje).

De ce se face diferența asta?

23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Religia ortodoxa condamna orice. De la epilat la subrat pana la spalat in anumite zile... atat poate religia asta, atata face. Se putea mai rau

| Celcestietot a răspuns:

Ce spune în Biblie :

★„Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort, şi să nu vă faceţi slove săpate pe voi. Eu sunt Domnul"

★„Tot ce nu vine din încredinţare, e păcat"

★„Nu ştiţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt, care locuieşte în voi, şi pe care L-aţi primit de la Dumnezeu? Şi că voi nu sunteţi ai voştri? Căci aţi fost cumpăraţi cu un preţ. Proslăviţi dar pe Dumnezeu în trupul şi în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu"

★Biblia ne mai învață că trebuie să fim modești, nu să atragem privirile altora deci. Numai Dumnezeu trebuie să fie slăvit. Eu te-am informat, tu faci ce vrei.

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai dat niste citate si nu ai spus de unde sunt. Eu de ex. nu cred ca exista in Evanghelie urmatorul citat dat de tine :
★„Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort, şi să nu vă faceţi slove săpate pe voi. Eu sunt Domnul"
E bine sa scrii de unde dai citatele pentru ca lumea sa stie daca ele sunt din Biblie sau nu, si sa le poata introduce in context pentru a vedea daca isi pastreaza intelesul

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Primul nu este din evanghelie, este de aici : Levitic 19:28. Celelalte nu trebuie date de unde sunt, că se vede clar că face referire la om.

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si moda face referire la om, si tehnicile de razboi, si vrajile, si biblia satanica, etc. Dar daca toate fac referire la om nu inseamna ca se pot amesteca. Eu cred ca cei care citesc isi doresc sa stie exact de unde sunt informatiile. In rest totul este ok.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Așa este. Uite și sursele totuși, sunt în ordine : Romani 14:23; Corinteni 6:19-20.

| AG777 a răspuns (pentru Celcestietot):

Celcestietot Deci sa inteleg ca daca imi aranjez barba, imi fac o frizura, o sa intru iad, corect?

| Celcestietot a răspuns (pentru AG777):

Esti ironic. Biblia se refera practic la mutilarea trupului si la lipsa de modestie, la ceea ce am scris eu. Vezi cum de nu esti atent la ce scrie in Biblie? Nu este de mirare ca te-ai lasat de ortodoxism sau crestinism. Cauza este nepriceperea ta. Nu este altul de vina ca nu pricepi tu ce scrie in Biblie.

| AG777 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca ar fi sa ma iau dupa cele scrise acolo si dupa cele ce spun popii, barba lunga, nespalat, nepieptanat, de unde pnm sa se mai puna problema sa-mi fac o barba si o frizura dupa un model anume, e pacat mare il jignesc pe Dumnezeu, ce nu e real vrei sa zici?

| Celcestietot a răspuns (pentru AG777):

Iti poti tunde parul, intr-un cuvant, nu te m-ai ataca asa, calma.

| AG777 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si apropo cu slava lui peste, Dumnezeu cand creaza unii oameni extrem de frumosi nu se gandeste ca lumea le va da lor mai multa slava decat lui, daca chiar ne da noua lectii?

| Celcestietot a răspuns (pentru AG777):

Se spune ca oamenii frumosi sunt credinciosi, sau cel putin asa ar trebui sa fie, in fine, nu asta conteaza. Daca asa au iesit oamenii din mamele lor, ce sa faci? Daca un om se naste bolnav, este vina lui Dumnezeu? Daca un om se naste cu puteri, este vina Sa? Omul creaza lumea inconjuratoare, omul o face asa cum este acum, Dumnezeu nu are nicio vina. Si oricum, orice om are darul sau la nastere : frumusete, inteligenta etc.

| AC4S4 a răspuns:

Depinde foarte mult de gradul de decenta. De cat de mult sare in ochi respectiva modificare corporala.

Iti sare in ochi o persoana cu parul roscat vopsit? Mie nu. Iti sare in ochi o persoana cu parul verde vopsit? Mie da.
In Biserica lui Hristos trebuie sa se pastreze decenta. Un credincios al lui Hristos nu trebuie sa caute sa iasa in evidenta prin bijuterii, accesorii, machiaje excesive. Una e sa fii ingrijit, alta e sa exagerezi.

Trebuie vazuta si motivatia pentru purtarea diferitelor bijuterii, accesorii, tatuaje. Sunt in limita decentei? Atrag atentia? Te preocupa prea mult?

Biserica nu accepta ca un credincios sa isi puna tatuaje si cercei in nas (de exemplu) pentru simplul fapt ca depasesc limitele decentei. Aceste lucruri au ca scop atragerea atentiei.

| Mircea08 a răspuns (pentru AC4S4):

Cine stabileste care este limita? Daca fiecare in parte stabileste care este limita pentru el insusi inseamna ca e bine asa cum este acum

| Panamax a răspuns:

Exista destui imbecili care cred ca stiu tot, inclusiv ce-i place lui Dumnezeu si ce nu-i place.Ce o sa faca Dumnezeu si ce nu o sa faca, pe cine trimite in Rai si pe cine nu.

| Mircea08 a răspuns:

Din necunoastere. Conteaza ce spune Iisus cu privire la astfel de aspecte, iar Iisus spune crestinilor, numai adevaratilor crestini, ca trupul este casa Duhului Sfant, si ca cine are respect pentru Duhul Sfant, va avea si pentru casa Acestuia, adica trupul acestor crestini. Cei care nu sunt crestini, cred va trebui sa se informeze de la cel caruia ii slujesc, iar potrivit invataturii crestine nu poti sluji decat lui Dumnezeu sau diavolului.

| slayer09 a răspuns:

Eu zic in felul urmator: tot ce este denaturat de la normal este gresit. (depinde si de normal, ca acum normalul este la un nou nivel) eu ma gandesc la normalul omului, poate de acum 2000 de ani. Intorcandu-ma la vremurile noastre: noi vrem sa fim cat mai placuti lumii, cat mai "smekeri" cat mai "frumosi" cat mai talentati, vrem iubirea de sine sa fie la cote maxime, asta naste mandrie, care mandria este foarte nociva credintei. Ca sa iti zic mai pe indelete: tu vrei sa iti faci un tatuaj, dar de ce vrei sa iti faci tatuajul acela? aici e cheia? de ce? daca il faci pentru ati aduce aminte de copii din Siria care te motiveaza sa fii bun si milostiv si altfel de chestii de genul asta, eu cred ca nu este pacat, dar daca tu iti faci un tatuaj pentru gandul ca: mama ce tatuaj smecher am si ca cu tuajul asta ma voi agata toate fetele aici e greseala. Tot ce tine de denaturarea psihicului si sufletului tau catre bine, este gresit, tot ce te zideste si iti ofera un suflet curat si bun este permis. Asa ca trebuie sa te gandesti mereu ca ceea ce vrei, iti este de folos pe plan psihic sau fizic si te zideste spre bine.

| Helper07 a răspuns:

Pentru ca majoritatea persoanelor au cercei si par vopsit (mai ales femeile) si nu vrea sa-i supere pe oameni cu aceste reguli.

| MPersephone a răspuns:

Pentru ca oamenii judeca tot e ce e diferit. Crestinii ar trebui sa fie cei care accepta si iarta cel mai mult, in schimb, ei critica la fiecare pas. Sunt dependenti de implinirea asta spirituala pe care o cauta toata viata, dar nu o gasesc. Daca observi, sunt multe lipsuri in crestinism, crestinii asculta doar ce le convine din Biblie si evita ce nu le convine.
Daca adopti o religie, supune-te tuturor normelor, nu doar celor care iti plac.

| Mircea08 a răspuns (pentru MPersephone):

"Normele" crestinismului sunt cuprinse in Evanghelie. Adevaratii crestini nu aleg nimic ci ei traiesc potrivit acestor norme (cum le zici tu). Cei care asculta numai ce vor ei NU SUNT CRESTINI chiar daca ei spun ca sunt. E ca si cum eu as spune ca sunt doctor deoarece stiu sa pun o compresa cu apa rece.

| MPersephone a răspuns (pentru Mircea08):

Exact. Dar ei tot pretind ca sunt crestini. Nu le inteleg motivele totusi.

| Mircea08 a răspuns (pentru MPersephone):

Motivul este ca nu se tine cont de ce spune Evanghelia ca inseamna sa fii crestin, ci se tine cont de apartenenta la o biserica, care afirma ca este crestina. Am mai spus ca si PNTCD este o grupare crestina (partid national taranesc CRESTIN si democrat), dar asta nu inseamna ca toti mebrii de partid sunt crestini