| AnnaBebitza a întrebat:

de ce se tot spune ca religia ortodoxa este cea adevarata? si de ce sustine cu atata hotarare oarba lucrul asta, incat s-au ajuns la atatea victime de-a lungul timpului? cum pana mea pot sa te mantuiasca niste ritualuri, si nu iubirea? La asta se rezuma omul? off

Răspuns Câştigător
| NutellaFinettiHomeAlone a răspuns:

Pentru ca aceasta religie esste cea mai raspandita in Europa cel putin. Si e normal oarecum ca un ortodox sa isi apere religia si sa sustina ca acesta este adevarul. Asa e de obicei, eu nu am auzit niciodata un ortodox sa spuna ca de fapt cultul catolic este cel adevarat sau cel musulman sau cel protestant.
Este adevarat ca nu ritualurile mantuiesc un om, ci iubirea, dar din pacate putin oameni mai stiu ce inseamna iubirea.Multi sunt orbiti de ideea aceasta:"adevarul e la noi! Dumnezeul vostru nu exista,al nostru e cel adevarat!" Consider ca daca un om ar cunoaste iubirea cu adevarat,ma refer la iubirea fata de Dumnezeu, nu ar mai fi adeptul nici unei religii deoarece studiindu-le isi va da seama ca probabil toate mint cu ceva, ca nici una nu se aseamana cu legatura pe care o are el cu Dumnezeu, si-ar da seama ca aceasta relatie, aceste sentimente nu pot fi explicate in cuvinte, ele se simt, se traiesc!
Fiecare are propria conceptie despre Dumnezeu in functie de educatia primita si de experientele traite...

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia ii ajuta pe oameni sa identifice pe adevaratii crestini si ai dreptate, iubirea este principalul semn al religiei adevarate.Ioan13:34,35

| milan9 a răspuns:

"Religia ortodoxa" de car espui tu nu este altceva decat Biserica lasata de Fiul lui Dumnezeu.
Spui de iubire? Nu vei gasi exemple de iubire mai "jertfelnica" decat la sfintii Bisericii...

Ritualuri? A lasat Dumnezeu in Vechiul Testament cu sutele, a respectat Fiul lui Dumnezeu cu zecile... iar preotul, cel care imbina rugaciunea cu actele simbolice (cu valoare pedagogica) a fost lasat in mod direct de Dumnezeu:

-Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
- Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
- I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."etc.

| AnnaBebitza explică (pentru milan9):

Ce vorbesti..stiu mame care si au dat viata pentru copiii lor. ca tot veni vorba de iubire jertfelnica...

| AnnaBebitza explică (pentru milan9):

Si daca vrei sa stii..chiar un preot ortodox a recunoscut ca au schimbat cuvantul "prezbiter" cum era inainte cu cuvantul "preot" asa au hotarat preotii pana mea si parca nu era voie sa schimbam o iota din ce a lasat Iisus... Cred in divinitate, nu in religii! Doar ca vreau sa imi fie respectata alegerea si sa nu mi se bage pe gat toate prostiile, asta ma irita.e plin facebook ul si tv ul numai de astea...in loc sa ne mai uitam in jur, in stanga si n dreapta, mergem ca chiorii.

| milan9 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Nimeni nu a schimbat cuvantul "preot". Zi-mi si mie cine te-a indus in eroare...
"Prezbiter" este o altă versiune de traducere a gr. Πρεσβύτερος, una de dată recentă. Dacă strămoşii noştri (de acum 2000 de ani) au tradus "preot", îi poţi acuza cel mult de lenea de a scurta cuvântul, dar nicidecum de vreo rea intenţie, pentru că acum 2000 nu exista microbul fragmentării sectante ca să se ferească cineva de similitudini de nume. Tot ce au sectele au împrumutat din Biserică, păcat că au luat doar după ureche, ce le-a convenit…

Ce crezi că are prioritate, semnificantul sau semnificatul? Este cineva oare vrăjitor incat sa fie pentru el importante cuvintele exact în forma unor "formule magice"? Atunci dacă ţine la asta, sa respecte nene cu ipocrizie fidelitatea preluării exacte a termenului şi sa-i zi "prezbiteros" sau "Πρεσβύτερος" (obligatoriu cu litere greceşti, ca-n original, că altfel nu mai suntem "farisei"). sad

| milan9 a răspuns:

* germană: preot - Priester, Geistliche, Vikar, Reverend, Pfarrer (seamănă nu? dar cam puţine litere din lat. presbiterum, fiecare limbă nu a făcut altceva decât să adapteze cuvintele în funcţie de o multitudine de factori...)
* franceză: preot - pretre, ecclésiastique, pretre, vicaire, révérend, pretre, curé, sacerdoce
* engleză: preot - priest, reverend, pastor, clergyman, divine
vicar, priesthood, clergy. Şi lista poate continua cu câte limbi ale popoarelor există! happy

| sublime89 a răspuns:

Bineinteles ca doar pe ortodocsi ii vei auzi spunand ca religia ortodoxa e cea adevarata. Asta e complet nesurprinzator, tinand cont de subiectivismul de care dau dovada toate religiile. Fiecare se crede cea adevarata, pentru ca altfel n-ar mai putea exista. Cum ar fi sa ne spuna papa ca religia catolica s-ar putea sa nu fie cea adevarata? Si-ar pierde din adepti imediat. Religiile nu pot supravietui daca nu raspandesc acest mit cum ca ar fi cele adevarate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Off ce? mai gardule? bai nepotul lui ion mutelca,nici o religie nu are un profet care sa fi spus ca este fiul lui Dumnezeu,cum avem noi ortodocsiicrestinii in jeneral.e demonstrat istoric, toti ceilalti au fost simpli oameni care mai luminati fiind au fondat religii pe niste principii cunoscute ori elaborate de mintea lor care nu sant rele si nici de lepadat.dar noi avem decalogul ce a fost scris de insusi bunul dumnezeu iar cuvantul insusi s-a intrupat si s-a facut om.iar daca practicile slujbelor, ierurgiilor si altor chestii pentru tine sant doar simple ritualuri, atunci ma bucur ca nu participi la ele, dar nu la fel vei spune si tu candva.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Hotarare oarba?
victime de-a lungul timpului?
sa te mantuiasca niste ritualuri?

Acesti termeni nu sunt sinonimi crestinismului. Expunerea lor in contextul tau, fara o dezvoltare si argumentare extrem de necesara, lasa loc interpretarilor.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun