| Poesis23 a întrebat:

Am si eu o intrebare,eu si partenerul meu am fost invitati de o cunostinta la Biserica Penticostala,m-am interesat si sunt de acord cu ideile lor, imi plac predicile si muzica si el e foarte incantat.Ma gandesc daca am ajunge la un moment dat sa ne dorim sa ne botezam,am putea? ar trebui sa ne casatorim, e ok dar eu sunt divortata si am inteles ca la ei nu e voie ca persoanele divortate sa se recasatoreasca.As vrea raspunsuri de la persoane penticostale daca se poate.

34 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ib Biblie scrie să nu te despatți de soț inafară de pricină de curvie, adică dacă ai fost înselată.La penticostali se căsătoresc in general persoanele divorțate care au ajuns la divorț pentru că au fost înșelate, părăsite de partenerul d căsătorie.
Si un văr de-al meu a fost părăsit de soția lui care si=a gasit pe altcineva și a întalnit o doamnă care era divorțaă pentru ca nu a acceptat ca fostul sot să aibă si amantă și biserica penticostală i-a căsătorit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai vrea sa te bagi in morcila aia?
S-ar putea sa nu mai poti iesi.
Fugi cat inca mai poti.

| Anonim027 a răspuns (pentru suntserios):

Isus te iubește si te așteaptă sa vii la El

| suntserios a răspuns (pentru Anonim027):

Nu ai nimerit omul la care sa faci propaganda religioasă ieftina.

| anonimg a răspuns:

Cine vrea să facă voia lui Dumnezeu va ajunge să cunoască dacă învățătura este de la Dumnezeu.
Și este imposibil ca un om care vrea să facă voia lui Dumnezeu să nu ajungă membru în biserica adventista de ziua a șaptea.
Doar pentru muzică sau alte lucruri frumoase, omul sare din lac în puț, sau invers. Ceea ce cere Dumnezeu de la fiecare om în parte este sa-L cunoaștem pe El, fiecare personal. "Mai am și alte oi care nu sunt din staulul acesta; și pe acestea le voi aduce în acest staul și vor fi o turmă și un păstor" spunea Domnul Isus. Și la timpul potrivit, cei sinceri vor ajunge să iubească Legea lui Dumnezeu.
Eu am ajuns în biserica adventista citind o carte de la evangheliști sau penticostali "Genoveva" de Maria Buckingham. După ce am citit-o, m-am pus pe genunchi și I-am cerut lui Dumnezeu să mă ducă în biserica Lui. Cartea de mai sus nu se găsește pe niciuna din rafturile librăriilor bisericii adventiste.

Așează-ți prioritățile. Mai întâi cunoaște pe Dumnezeu și apoi el îți va deschide orizontul către căsătorie. Una este să cunoști inimile oamenilor prin ochii lumii, și alta este să le vezi prin ochii lui Dumnezeu.
Că ne place sau nu, singura soluție sigură de a nu cădea în eșec și descurajare este să urmăm prioritățile așa cum le-a lăsat Dumnezeu. Mai întâi relația cu Dumnezeu, și apoi relația cu un partener potrivit. Va fi un ajutor potrivit doar dacă îl vedem prin ochii lui Dumnezeu.
Zidește-ți viața și casa pe Dumnezeu care este o temelie sigură. Dacă nu este El temelia, tocmai de aceea cele mai multe vieți și familii se destramă. La început toți partenerii sunt lapte și miere; dar numai Dumnezeu cunoaște inimile oamenilor. El a pregătit un ajutor potrivit pentru fiecare ce dorește să se căsătorească. Alegând pe altcineva, clădind fără temelie, viața și casa se va surpa atunci când valurile vieții se vor izbi de viață și de casă.

| lpavel a răspuns:

Eu nu sunt penticostal dar am un prieten care mi-a zis ce si cum e acolo, chiar a facut tot posibilul sa ma convinga sa trec de partea lor, dar asta e alta poveste, asa ca iti spun eu:
Da, oricine se poate boteza la ei dar apoi trebuie sa te dai pe religia lor!
Cat despre casatorie ai auzit bine: nimeni nu are voie sa divorteze si nici nu se poate, in religia lor ramaneti mereu un cuplu chiar daca in acte sunteti divortati, de altfel asa este si la catolici si la multe alte religii.
Si apropo: nu ai voie sa traiesti in concubinaj cu cineva daca ai fost casatorit si divortat, la ei asta e concubinaj.

Acum sa vorbim despre religia asta: tu stii ca ei nu sarbatoresc Craciunul si nici Pastele, nu o sarbatoresc pe sfanta Fecioara Maria, nu au voie sa manance carne de porc si multe altele.
Cu alte cuvinte e o prostie mare religia asta a lor pentru ca ei se bazeaza pe vechiul testament, tot ce e in Noul testament nu e valabil...
Concuzie: daca pana acum ai fost ateu, e ok sa crezi in Dumnezeu si sa alegi o religie, totusi eu as alege alta... Dar daca pana acum ai facut parte dintr-o religie atunci intoarce-te frumos la religia ta, daca nu ai fost botezata, boteaza-te acolo!
E cel mai bun lucru care il poti face sufletului tau, nu te lasa ademenita de vorbele lor si de cantecele lor frumoase!

| Poesis23 explică (pentru lpavel):

Multumesc pentru sfaturi.

| lpavel a răspuns (pentru Poesis23):

Mi-a facut placere!

| Anonim027 a răspuns (pentru lpavel):

In primul rând la penticostali ii doar dupa Cuvântul lui Dumnezeu
Tot ce se face se face dupa cum a cerut Domnul Isus.
De mancat putem manca orice carne
Nu ce intra in gură spurcă pe om, ci ce iese din gură, aceea spurcă pe om" Matei 15:10, 11
Ceea ce spui ca la noi Noul Testament nu e valabil ii total fals prin ce argumente spui lucrurile pe care le ai sustinut mai sus?
Ce se canta la noi sunt cantari venite de sus pentru zidirea bisericii si spre Slava Lui

| lpavel a răspuns (pentru Anonim027):

Eu nu stiu tu ce penticostal esti dar eu am un prieten care este penticostal si el mi-a zis toate cate am zis eu!
Si asta arata ca religia voastra e o minciuna, unul zice intr-un fel altul in alt fel... asa ceva nu ai sa vezi la ortodocsi sau catolici, toti spun acelasi lucru!

| Anonim027 a răspuns (pentru lpavel):

Pai de ce nu mergi intr o biserică de penticostali sa te convingi singur de ce invataturi sunt acolo nu doar din auzite

| lpavel a răspuns (pentru Anonim027):

Am fost cand a fost casatoria si botezul prietenului meu si m-am lamurit... laughing Nu ma simteam ca intr-o biserica asta e clar!

| T0Teu a răspuns (pentru lpavel):

De ce mi ai dat eronat? laughing laughing

| lpavel a răspuns (pentru T0Teu):

Pentru ca si mie mi se pare raspunsul tau nu eronat ba chiar aberant! totusi de obicei nu ma complic cu de astea dar nu las nimic neplatit, deci cum se zice: ochi pentru ochi, dinte pentru dinte laughing si apropo: iti dadeam eronat chiar daca aveai dreptate doar asa sa primesti si tu ce ai oferit laughing

| T0Teu a răspuns (pentru lpavel):

Curios lucru. Raspunsul unui penticostal despre penticostali ti se pare aberant dar raspunsul tau, fiind ortodox, este corect in ce priveste penticostalii... rolling on the floor rolling on the floor
Ce sa zic? Mai nou si altii stiu mai multe despre noi decat noi înșine laughing
Cat despre faza aia cu "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte" credeam ca te consideri crestin. Stii ce a zis Domnul Isus?
"Ați auzit că s-a zis: 'Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte.' Dar Eu vă spun: Să nu vă împotriviți celui ce vă face rău. Ci, oricui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt." (Matei 5:38, 39)

In plus, chiar te am ranit ca ti am dat eronat? laughing Efectiv, nu avem dreptul la opinie? Cred ca e dreptul meu si poate chiar de datoria mea sa imi apar cumva religia cand se spun minciuni despre ea.
Iar sa spui ca mi ai fi dat eronat chiar daca "aveam dreptate" ca sa primesc "ce am oferit"... Cati ani ai? 5? In plus, scrie in Biblie sa nu întorci nimanui rau pentru rau. Dar chiar si asa, eu nu ti am facut niciun rau ptc mi am exprimat opinia, cel putin asa ar trebui... laughing

| lpavel a răspuns (pentru T0Teu):

Eu nu am zis ca raspunsul meu este corectitudinea absoluta! Mai citeste o data ce am zis! Eu am zis ca daca tie raspunsul meu este eronat la fel si mie raspunsul tau! Apoi poti sa-ti spui parerea si fara sa-mi dai eronat, si nu ti-am interzis eu sa-ti spui parerea laughing Iar crestin nu inseamna sfant! Mai documenteaza-te laughing deci eu sunt crestin dar nu sfant asa ca ofer ce mi se ofera!
Si asta e si in viata reala, nu trebuie sa ai 5 ani! Incearca si vei afla! Dar pari un adult deci ai aflat pana acum ca totul se plateste dar ai cam uitat, eu ti-am amintit laughing

| T0Teu a răspuns (pentru lpavel):

"Eu nu am zis ca raspunsul meu este corectitudinea absoluta!" - Si nici n am spus ca ai zis asta. Dar cu siguranta consideri ca e corect, altfel n ai mai fi raspuns așa

"Iar crestin nu inseamna sfant! Mai documenteaza-te laughing deci eu sunt crestin dar nu sfant asa ca ofer ce mi se ofera!" - Ah, se vede ca nu cunosti Biblia. Crestinii trebuie sa fie sfinți.

"Voi fiți dar desăvârșiți, după cum și Tatăl vostru cel ceresc este desăvârșit." (Matei 5:48)

"Ci, după cum Cel ce v-a chemat este sfânt, fiți și voi sfinți în toată purtarea voastră. Căci este scris: "Fiți sfinți, căci Eu sunt sfânt."" (1 Petru 1:15, 16)

"Căci Dumnezeu nu ne-a chemat la necurăție, ci la sfințire." (1 Tesaloniceni 4:7)

"Urmăriți pacea cu toți și sfințirea, FĂRĂ DE CARE NIMENI NU VA VEDEA PE DOMNUL." (Evrei 12:14)

"Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiți voi, printr-o purtare SFÂNTĂ și evlavioasă, " (2 Petru 3:11)

Si mai sunt multe versete de genul in Biblie. Si cum vine asta, ca esti crestin dar nu sfant asa ca nu implinesti Biblia? Cine nu implineste Biblia n-are cum sa ajunga in rai

| lpavel a răspuns (pentru T0Teu):

Esti prost ca noaptea... laughing Citez din invataturile crestinesti:
-Cine se poate numi crestin?
Crestin este aceala care fiind botezat, crede si marturiseste invataturile crestinesti! Mai pe intelesul tau: Oricine este botezat in numele sfintei Treimi si crede in Dumnezeu este si se poate numii crestin! Ca tu ai inteles altceva din biblie asta e ca esti prost ca noaptea... laughing

| T0Teu a răspuns (pentru lpavel):

Eu am inteles altceva? Tu de cate ori ai citit Biblia? Crezi ca e destul sa crezi? Credința fara fapte e moartă, dupa cum scrie in Biblie. Tot in Biblie scrie ca si dracii cred in Dumnezeu si se înfioară. Crezi ca si ei sunt crestini pentru ca cred in Dumnezeu? laughing laughing
Si învățăturile astea de care zici de unde le scoți? Eu stiam ca Biblia e cartea dupa care trebuie sa ne luam. Sa nu mai zic ca tu pacatuiesti in continuare si ma faci proasta. Sunt proasta ca AM CITAT EFECTIV VERSETE DIN BIBLJE? Cum vine asta? rolling on the floor
Sa nu mai zic ca in Matei 5:22 scrie CLAR: "Dar Eu vă spun că oricine se mânie pe fratele său (deci si ortodocsii) va cădea sub pedeapda judecății; și oricine va zice fratelui său: 'Prostule!'va cădea sub pedeapsa soborului; oar oricine-i va zice: 'Nebunule!' va cădea sub pedeapsa focului gheenei."

Omule, mai citeste Biblia inainte sa vorbesti ca te faci de ras! laughing rolling on the floor

| minrest a răspuns:

Buna, Poesis. Am fost multa vreme intr-o biserica penticostala. La penticostali sunt multe elemente pe care nu le observi de la inceput, caci esti ferit de ele; atunci cand te lasa sa le vezi, dupa cateva luni sau chiar ani, esti foarte prins in ideologia lor, si le accepti. Proorocia. Un prooroc vorbeste ca din partea lui Dumnezeu. Spune ce ar vrea Dumnezeu sa faca cei din biserica, sau ce ar vrea Dumnezeu sa faci tu. Spune sa faci ce ar avea interesul pastorul, caci pastorul ii permite sa prooroceasca, si spune adesea ce are interesul el, proorocul. Nu se accepta indoiala in lucrarea unui prooroc, daca a proorocit cu acordul pastorului; evident ca daca se apuca cineva sa prooroceasca de capul lui, e dat afara imediat. Face multe predictii, ca din partea lui Dumnezeu; daca sunt vagi, nu are ce sa se indeplineasca, daca sunt clare si pe termen mediu sau scurt, nu se indeplinesc niciodata, totusi toata lumea se comporta ca si cum proorocul nu s-ar fi inselat niciodata. Spune si prostii evidente ca din partea lui Dumnezeu, dar nu ai curajul sa zici nimic, caci ti se reproseaza imediat ca nu crezi in proorocie. ''Eu nu cred doar in proorocia asta, din seara asta; si chiar de nu as crede, ce, nu am voie?'', ar putea zice cineva. Nu, nu este voie, proorocia pentru zilele noastre este specificul bisericii penticostale. Cunosc cazuri concrete in care proorocul a spus unor baieti cu cine sa se casatoreasca, din partea lui Dumnezeu, si asa au facut; e drept, la tara; nu am auzit astfel de proorocii aici in Bucuresti. Vorbirea in limbi. Asta consta in rugaciune folosind vorbe fara sens; bolboroseala. La un moment dat, esti facut sa crezi ca ai fost botezat in duhul sfant, si trebuie sa incepi sa bolborosesti; ti se spune ca doar cei botezati in duhul sfant o pot face, desi la drept vorbind oricine poate bolborosi. Pare ceva fara consecinte, dar este o metoda de manipulare foarte puternica, caci odata ce ai duhul sfant, se presupune ca acesta iti comfirma orice spune pastorul sau proorocul. Multi au ajuns la diperare, si chiar la sinucidere, caci nu le venea o bolborosela fara gandire direct pe limba, iar asta inseamna ca nu au primit duhul si sunt nemantuiti. Mai sunt multe de spus, dar am obosit. Ce nu as da sa imi fi spus cineva din timp macar ce ti-am scris eu aici. Sunt sigur ca le scapam din gheare, si nu ma mai chinuiam douazeci de ani. Sunt disponibil sa iti dau lamuriri, Buna seara.

| Anonim027 a răspuns (pentru minrest):

Omule pocaieste si cereți iertare lui Dumnezeu pentru tot ce ai spus rau aici
Dumnezeu ii Sfant si nu se lasa batjocorit de nimeni

| lpavel a răspuns (pentru minrest):

Wow! Uite eu am conversat mult cu penticostali dar de asta nu am auzit niciodata, au ascuns bine asta de mine... au vrut sa ma ademeneasca pe religia lor, dar nu le-a mers... laughing

| lpavel a răspuns (pentru Anonim027):

Ce ieratare ma? sunteti toti o adunatura de sarlatani! laughing Voi singuri va alegeti prorocii? laughing aici de ce nu aplicati ce zice biblia? Prorocii erau alesi de insusi Dumnezeu pe vremea vechiului testament! Dumnezeu le vorbea in vise ce sa zica si unde sa mearga si le era interzis sa primeasca bani sau bunuri de la multime, voi faceti tocmai invers laughing

| Anonim027 a răspuns (pentru lpavel):

Isus te iubește, intoarce-te la El din toata inima ta, El inca mai iarta, inca mai mântuiește, inca mai salvează suflete...El vrea sa fii cu El in ceruri dupa ce vei despartii acest trup de țărână, nu te lasa inselat de minciunile celui rău, el doar asta vrea sa ne distrugă vhiar si cea mai mica credință, iti propun ceva sa citesti din Cuvântul Lui Dumnezeu! Nu uitați Dumnezeu va iubeste si va primește,
‭‭Evrei 3:15
[15] câtă vreme se zice: „Astăzi, dacă auziți glasul Lui, nu vă împietriți inimile, ca în ziua răzvrătirii."

| lpavel a răspuns (pentru Anonim027):

Pai eu nu trebuie sa ma intorc la Isus ca IL port mereu in inima mea! EL este cel care ma fereste de profetii mincinosi!
...multi profeti mincinosi se vor naste in lumea asta si va vor spune orice numai sa va intoarca de pe calea cea dreapta, dar va spun adevarul cei care vor ramane statornici in credinta, aceia vor fi mantuiti! (Cuvintele lui Isus)
Dupa cum vezi, cunosc si eu biblia doar ca eu nu o sortez cum o faceti voi si alegeti din ea doar ce va place laughing

| minrest a răspuns (pentru lpavel):

Puteai sa mergi cateva luni la adunare si sa nu auzi rugaciune in limbi, vorbire in limbi si proorocie. Se face la ''strangeri'', grupuri mai mici la cineva acasa.

| minrest a răspuns (pentru Anonim027):

Exact, Dumnezeu nu se lasa batjocorit, asa ca ar fi bine sa iti aduci aminte toate proorociile care nu s-au implinit, toate proorociile mincinoase pe care le-ai acoperit, carora le-ai dat credibilitate prin aprobarea ta, desi stiai bine ca nu vin de la Dumnezeu. Eu am spus ce am vazut, nu am de ce ma teme, dixit et salvavit animam meam. Dar tu, stai tu la fel de bine ca mine? Ca daca ai aprobat ca primarul proorocie mincinoasa, nu te vad bine.

| minrest a răspuns (pentru Anonim027):

Nu vrei mai bine sa imi raspunzi punctual la tot ce am zis? Discutam onest problema, iar cel ce a pacatutuit dintre noi sa se pocaiasca. Dumnezeu nu se simte ofensat de orice parere, nu e domnisoara de pension, dar nu sufera proorocia mincinoasa si manipularea.

| KovacsB a răspuns:

Cand va curteaza sunt toti doar lapte si miere. Numai zambete unde te uiti.
Ipocrizia la ea acasa.
Dar cum se spune fiecare are religia pe care o merita.

| norisorulpufos a răspuns:

Da,daca vrei maxim de falsitate si ipocrizie, succes.

| T0Teu a răspuns:

Eu sunt penticostala. Desigur ca v ati putea boteza, toată lumea are dreptul la mântuire. Cat despre căsătorie, nu cunosc prea multe dar cred ca v ati putea căsători deoarece tu ai divorțat dinainte sa te botezi, dinainte sa Îl cunoști pe Dumnezeu.
De ceea ce trebuie sa tii cont, atât tu cat și partenerul tău, este faptul ca voi nu trebuie sa va botezați din curiozitate sau ca va simțiți atrași de programe sau oameni. Voi dacă va botezați trebuie sa va botezați ptc vreți sa Îl urmați pe Dumnezeu tor restul vieții voastre. Altfel, botezul e degeaba, doar vă va face membri in acea biserica și cam atât.

| Pocait01 a răspuns:

Ei încearcă să facă lucrurile conform învățăturii lui Hristos pe cât posibil, așa că citește Matei 19:9 și Marcu 10:11, 12 și fă exact ce consideri și înțelegi de acolo, apoi vorbește și cu pastorul.

| Anonim027 a răspuns:

Du-te cu tot dragul, te sfatuiesc sa vorbesti cu cineva duhovnicesc despre orice lucru sau orice intrebare ce o ai in minte ei iti vor raspunde cu toata dragostea si doar dupa scriptura cum a cerut Domnul Isus

| Constantin9704 a răspuns:

Discuta cu conducătorul bisericii de acolo și te vei lămuri! In primul rand, roagă-te lui Dumnezeu să te binecuvânteze cu darul pocăinței!