| mephistto a întrebat:

Am si eu o intrebare exista Lucifer si Dumnezeu? Ca proful meu de religie tot ocoleste subiectul. Nu vreau raspunsuri la baza.Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| BornToBeLoved a răspuns:

Frate, Dumnezeu a avut mare baza in Lucifer a fost un fel
Comandant al ingerilor in cer, acesta insa s -a razvratit fiind orbit de puterea sa mare, a incercat sa ii ia locul Lui Dumnezeu! Acesta insa L-a
Pedepsit aruncandu l in fundul iadului...
Acum
El e cel care reprezinta raul
Suprem...
Diavolul... Cam asta e pe
Scurt

| Holiday a răspuns (pentru BornToBeLoved):

Numai erori a facut si zeul asta, facu ingerii, unii i-au dat flit, facu oamenii, la fel, i-au dat flit...nu prea i-au iesit lucrurile cum dorea...laughing
Dar daca nu era asa, ce intriga mai avea povestea, nu?

| KodrutZ a răspuns (pentru Holiday):

Da, cica dumnezo' stie tat, da' ai parte si de free will. Si asta a fost povestea si cu luciferica. Dumnezo' l-a facut atit de perfect ca ala a vrut sa ii dea una in sfecla si sa preia tronul. Pe de alta parte, dumnezo' stia ca asta o sa se intimple. Deci si-a creat un angajat imperfect de perfect. Sublim.

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

Da, exista. Citeste ''Vietile Sfintilor''.

| Zenithf a răspuns:

Un lucru sau o fiinta exista. Ceva ce poate plasat undeva, in timp si spatiu. Cred ca Dumnezeu este putin deasupra acestui concept, ca si Universul. Te intrebi daca Universul exista? Infinitul exista? La geometrie se zice despre un punct ca apartine de o dreapta, o dreapta de un plan, un plan de spatiu. Mai adauga inca o dimensiune la astea. Dumnezeu nu exista undeva in spatiu si in timp, El este Spatiul si Timpul.

| milan9 a răspuns:

Cât de şocantă poate fi următoarea imagine: Dumnezeu îi susţine omului în permanent darul vieţii, iar acesta, omul, de sub protecţia şi din mâinile "Purtării Sale de grijă", aruncă flegmatic injurii (...) Celui Care, susţine tot ce este informaţie, energie şi viaţă...

Imaginea clasică a LIBERTATII, respectate cu pretul Jertfei pe Cruce, dar şi tabloul indepartarii omului de Dumnezeu (*raul suprem de care omul e in stare sa si-l asume singur. Cu tot cu consecinte).

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu este un Dumnezeu indiferent şi ignorant, aşa cum pe place multor oameni să creadă. Este un Dumnezeu personal, Care S-a revelat, S-a descoperit oamenilor, pentru ca aceştia să-L poată cunoaşte, să poată răspunde invitaţiei Lui, să poată avea o relaţie personală cu El. Este un Dumnezeu discret, Care, rămânând Sursa vieţii a fericirii şi a veşniciei noastre, poate fi îmbrăţişat sau poate fi refuzat. Discreţia şi delicateţea Lui, de a nu copleşi libertatea omului rămâne singurul Său "defect"...

| milan9 a răspuns:

Glumesti. Cum poate un profesor de religie sa nu fie sigur? doar nu vrei sa spui ca reusesc agentii secreti ai ateilor sa se infiltreze pana si acolo? laughing

| sublime89 a răspuns:

Adica l-ai intrebat pe proful tau de religie daca exista d-zeu, si el n-a spus "da"? Poate are si el dubii laughing

| mephistto explică (pentru sublime89):

A zis ca poate exista sau poate nu existalaughing)

| sublime89 a răspuns (pentru mephistto):

Serios? Ce noroc aveti ca ati nimerit un prof de religie atat de deschis la minte laughing

| DarkAndDreary a răspuns:

Dar Mos Craciun si Zana Maseluta exista?
Nu. Sunt doar povesti.

| Blamely a răspuns:

Nu, nu există.

| Nomanzoland a răspuns:

Există doar ca noțiune interioară, ca o convenție a sinelui ce controlează, mai mult sau mai puțin, accentul tău interuman și relaționarea cu obiectul binelui și al răului. Nimic mai mult.