| bleakk a întrebat:

Am si eu o nelamurire "interesanta". Intr-o polemica ateo-crestina:
-A:Cum iti poti explica faptul prezentat in Geneza cum ca in arca lui Nor ar fi intrat TOATE speciile de animale/pasari/etc. Cum crezi tu ca au ajuns pinguinii din Antarctica in Orientul Mijlociu?
-C: Dumnezeu a teleportat toate speciile care se aflau la o departare considerabila.
Acesta din urma fiind raspunsul crestinului. Avand in vedere ca nu se mentioneaza nimic in privinta aceasta poti spune ca raspunsul crestinului este unul gresit? De ce ar fi gresit un asemenea raspuns

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa raspunda la multe intrebari problematice, crestinii trebuie sa inventeze diverse scuze gen "a teleportat toate animalele".

"poti spune ca raspunsul crestinului este unul gresit"... daca zici "it's magic", orice e posibil.

Potop global? It's magic.
Toate animalele pe arca? It's magic.
Plantele de la potop? It's magic.
Ce au mancat animalele dupa ce s-au dat jos? It's magic.
Cum au supravietuit multe specii de pesti? It's magic.

Doar pentru ca era multa apa, nu inseamna ca pestii erau fericiti.

"De ce ar fi gresit un asemenea raspuns"... pentru ca e bazat pe favoritism si ignoranta.

Daca tot s-a obosit acel zeu sa teleporteze animalele, nu mai bine dadea oamenilor o boala care sa ii afecteze doar pe ei? Nu mai bine trimitea un "duh rau" ca in cazul boracilor din egipt? Decat sa te apuci de teleportat, nu mai bine ucizi doar oamenii? Care-i logica in a ucide animale nevinovate pentru a le da o pedeapsa oamenilor? E la fel de absurd ca a ucide niste boraci nevinovati ca sa-l pedepsesti pe faraon.

Sau uite o alta varianta. Daca tot a vrut sa dea un potop urias pentru care culmea, nu exista nici cea mai mica dovada, de ce nu a oferit animalelor si plantelor "scuturi magice"? De ce sa zicem doar de teleportare cand putem sa bagam in discutie scuturi magice? Nu e mai interesanta povestea?

Scuturi magice pentru toata lumea. De ce? It's magic.

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu breh, de fapt noe a purtat pe arca material genetic al fiecarei specii. Dupa potop a facut embrionii in eprubeta. happy

| danay72 a răspuns:

Geneza7:9 arata ca pur si simplu animalele au intrat in arca, nu spune altceva. Oricum ar fi stat lucrurile, la Dumnezeu nimic nu e imposibil de realizat.

| bleakk explică (pentru danay72):

Eh,daca o iei asa danay, putem veni cu n teorii cum ar fi:
-Dumnezeu a teleportat toate animalele - God did it, he can.
-De ce nu a omorat direct oamenii fara a fi nevoie de potop

| danay72 a răspuns (pentru bleakk):

Repet,stim doar ca au ajuns in arca.

| anonimg a răspuns:

Pentru cei care nu Il cunosc pe Dumnezeu, toata Biblia este plina de polemici -de la inceput pana la sfarsit, fara nici o exceptie. In fiecare propozitie se gaseste cel putin o polemica.
Toti acestia se intreaba: "Daca Dumnezeu..., atunci?"

Ca sa raspund concret la intrebarea de mai sus, pinguinii sunt mamifere care pot trai usor in apa. Stiinta acelora care se bazeaza pe ea, i-a invatat pe acestia ca platformele de gheata plutesc pe apa, si nu se scufunda sub aceasta. Foarte frumos pinguinii puteau sa supravietuiasca in timpul potopului pe banchizele de gheata, scufundandu-se cu usurinta dupa hrana.

| Dandanache a răspuns (pentru anonimg):

Norocul pinguinilor a fost, cum ai zis si tu, ca sunt mamifere. Dacă erau păsări, o mierleau.

| Holiday a răspuns:

Mai degraba putem intelege din asta nivelul la care se aflau cei care au scris povestea. Cate specii de animale crezi ca stiau? O suta, doua sute? Mai ales ca nu e nici o regiune cu fauna prea bogata, si ce si-au zis, daca atatea sunt, merge sa zicem ca le punem in barcuta...

| edit28 a răspuns:

Si voi acuma incercati sa luati ce scrie in biblie logic... nu-i indicat laughing

| Inception a răspuns:

Nu am mai auzit de arca lui Nor sau vrei sa spui arca lui Noe.