| Teodoraaa12 a întrebat:

Am si eu o problema. Un coleg de-al meu ma sacaie ca nu exista Dumnezeu si nu crede. Nu stiu exact ce argumente sa-i dau pentru a-l determina sa isi recapete credinta. crying

42 răspunsuri:
| tudus a răspuns (pentru HueyFreeman):

Gravitatia tie ti se pare simpla dar explica tu cum se produce de ce se produce cum am zis "punctul" in cazul gravitatiei te atrage in jos dar cum o explici tu?

| HueyFreeman a răspuns (pentru tudus):

Nu te atrage nimic in "jos". Chiar ar trebui sa-ti explic cum functioneaza gravitatia?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu poti impune ceva daca cineva l-a luat pe nu in brate, roaga-te pentru el ca sa-l lumineze Dumnezeu

| Inferno a răspuns (pentru tudus):

Gravitatia nu te atrage "in jos", pentru ca notiunea de sus si jos este lipsita de relevanta in acest context. Un corp cu o anumita masa atrage un alt corp spre acesta. Conteaza unghiul din care observatorul priveste, eu pot spune ca Terra atrage Luna spre stanga, daca privesc dintr-un unghi, dar pot spune ca o atrage si spre stanga daca privesc din alt unghi.

| Inferno a răspuns (pentru HueyFreeman):

"Vrei sa zici ca gravitatia actioneaza in mai multe moduri?"
Anumite formule matematice (ce au rezultat dintr-un rationament matematic) arata ca, gravitatia, la dimensiuni incredibil de mici si in conditii extreme (ex: momenul initial al Big Bang-ului) actioneaza invers, devenind o forta de respingere, nu de atractie.

| William a răspuns:

Cu vorbe nu poti sa faci un ateu sa creada in Dumnezeu.

| neaivan a răspuns:

Nu ai ce-i demonstra, nu mai sta la,, masa,, cu el

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Pentru început poţi să-l întrebi pe ce se bazează convingerea lui. Întrebă-l ce argumentele ce l-au convins de acest lucru. De ce spun asta? Deoarece mulţi oameni aceptă anumite idei doar pentru că sunt la modă şi nu pentru că ele ar fi concluziile propriilor analize.

| pozeanimate a răspuns:

Roagate pentru el sa-i lumineze mintea Dumnezeu

| Geniuss a răspuns:

Aiurea...are dreptate nu exista deoarece dumenezeu la creat pe adam din adam pe eva din adam si eca cain si abel si amn2 au murit continuarea? hopaa nimic daca crezi ca gresesc da-mi si mie un motiv pentru care sa cred ca exista

| tasmania a răspuns:

Roaga-te doar pentru el si Dumnezeu va face restul.

| DayanaDya a răspuns:

Bate'l daca nu credewinking rolling on the floor).