| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut cativa utilizatori ca ziceau ceva gen "esti liber sa alegi viata sau moartea,... alege viata". Din genul asta de afirmatie (poate inteleg eu gresit) rezulta ca, dupa ce mori, daca nu il alegi pe dumnezeu mori de tot, incetezi sa mai existi iar daca alegi sa il urmezi o sa traiesti pe veci alaturi de el. Din ce ramura a crestinismului faceti parte cei care folositi afirmatia respectiva si ce inseamna in viziunea voastra?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este un verset din Sfanta Scriptura prin care Dumnezeu ne indeamna sa alegem viata vesnica alaturi de El.Eu cred ca moartea este trecerea la adevarata viata.

| martzian a răspuns:

Intrebi pentru ca nu stii sau doar ca sa arati ca poti sa hulesti mai mult?

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

N-am mai auzit varianta asta. Curiozitate. Faci parte din categoria respectiva? Poti sa-mi dai detalii mai multe?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur ca pot. Nu sunt sigur insa ca am energia sa ma lansez intr-o polemica fara cap si coada. Tocmai de aia te intrebam, pentru ca intrebarile tale de pana acum par a veni (no ofence) mai degraba dintr-un soi de aroganta atotstiutoare decat din dorinta sincera de a invata.

Stii cum e vorba aia: "Pentru cine crede am 1000 de argumente. Pentru cine nu crede nu am nici unul"...

| AnonimDeOcazie a răspuns (pentru martzian):

Deci dacă un om din afara religiei tale e deştept şi îţi ataca religia, e doar un îngâmfat atotştiutor?
Nu diferi cu nimic faţă de gândirea creştină din Evul Mediu, în această privinţă.

| martzian a răspuns (pentru AnonimDeOcazie):

Poti sa ataci pe cine vrei... Dar nu esti deloc destept daca nu stii ce e mai bine pentru tine (si nu incerc sa te jignesc - deloc - pentru ca nu ma refer la inteligenta ci la intelepciune, de care toti avem nevoie din cand in cand). Problema ta si a altora este ca nu urmez cursul (cel putin nu pana la capat) unei polemici ridicole, din care nimeni nu are de castigat. E ca si cand eu as sustine ca mama ta nu a existat niciodata, pentru eu nu am cunoscut-o.

| AnonimDeOcazie a răspuns (pentru martzian):

Uite astfel de exemple total la întâmplare, paralele cu sbiectul dau creştinii ca argumente şi apoi se miră de ce orice om raţional dă ochii peste cap şi încheie discuţia.
După logica ta populaţia globului ar trebui să fie de câteva sute. căci eu doar câteva sute de oameni am cunoscut. Dacă pe restul nu i-am cunoscut nu există. Şi miliardele de oameni ce-au trăit înaintea mea n-au existat, nu contează că mii au din aceşti oameni au documente şi dovezi istorice că au existat, dacă nu i-am cunoscut, nu au existat.
Sper că ţi-ai dat seama cât de penibil a fost exemplul tău.
Spre deosebire de Dumnezeu pe maică-mea poţi să o cunoşti. Pe Dumnezeu, nu.
Că El n-are o adresă, te duci şi-l vizitezi şi-i dai mâna.
Şi eşti foarte original când te iei de maică-mea deoarece eşti primul.

| martzian a răspuns (pentru AnonimDeOcazie):

Atat ai inteles din exemplul meu? Ca ma iau de ea? Era doar un exemplu de nu cred pentru ca nu am vazut eu... Sa-ti fie rusine si pentru ca gandesti asa ceva...

| AnonimDeOcazie a răspuns (pentru martzian):

Degeaba, pot scrie dezvoltat sau concis, tu ca şi alţii citiţi pe diagonală din păcate.

Eşti patetic. când ai să-ţi dai seama de ce lasă-mi mesaj.

| martzian a răspuns (pentru AnonimDeOcazie):

Sunt si nebun pe deasupra! Dar prefer sa fiu astfel, decat sa ma intorc la ce am fost. Apropo, te cred ca asta ai intentionat (sa scrii dezvoltat si concis). Dar nu ne acuza pe noi ca nu iti iese...

"Fiindca propovaduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzarii; dar pentru noi, care suntem pe calea mantuirii, este puterea lui Dumnezeu." (1 Corinteni 1:18).

| martzian a răspuns:

Apropo, afirmatia este preluata din mesajele lui Dumnezeu catre poporul evreu. ea indica un principiu (cel al liberului arbitru) dupa care Dumnezeu se raporteaza la noi. o poti gasi si intelege daca nu o interpretezi scoasa din context si o vei trece, inainte de a-ti forma o opinie, prin toata Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti 0000000000zero

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te intereseaza aceasta problema deoarece vrei sa mori "de tot", sau numai sa o faci pe mortul, pana ajungi la El? Vezi ca El poate fi cel cu coarne!

| white93 a răspuns:

Pai daca mori tot traiesti(in rai)