| mentholinks a întrebat:

Am vazut o prezentare a unui cercetator in care acesta afirma ca Moise a furat "Chivotul legamantului" de la egipteni. Acest chivot este de fapt un obiect cu o foarte mare putere gravitationala cu ajutorul caruia Moise a despicat in doua Marea Rosie. De asemenea cutia in care il transportau israelitii este la dimensiunea exacta a sarcofagului principal din Marea Piramida. Asa se explica si de ce faraon a venit cu toata armata dupa Moise dupa ce l-a lasat sa plece, fiindca i-au furat ce avea mai de pret. Cat de plauzibila este aceasta teorie?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu am auzit de asa ceva, dar moise a existat cu adevarat? faza cu scaparea poporului din egipt e o vrajeala se stie asta, mi se par aiureli

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Ce dovezi are cercetatorul ala ca s-a intamplat asa? Oricata forta gravitationala ar fi avut acel obiect n-ar fi putut desparti marea in doua. In plus, nici nu stiau ce-i ala chivot cand au plecat din egipt, si cum explica acest cercetator cele 10 urgii care au lovit Egiptul? Nu-ti mai forma teorii proaste ca nu tot ce-i pe net e adevarat.

Răspuns utilizator avertizat