| Exilee a întrebat:

Am vazut un filmulet pe youtube ce apartinea unui utilizator "TheOrtodoxia". Numai stiu cum se numea momentan, asa ca o sa trec direct la subiect.( subiectul concorda cu videoclip-ul)

Deci, in preajma (,) marilor sarbatori precum Craciunul, Pastele am observat ca toti crestinii de pretutindeni le intampina cum se cuvine. Dar cu Domnul Iisus Hristos cum ramane? CHiar de ziua Lui 25 decembrie, nu-L lasam "afara"? De ce nu putem sa-L chemam pentru ca sa ne bucuram de CInstea si Slava Lui? In fond nu este oare ziua Lui? Sau marea majoritate a crestinilor- sau de ce nu si a oamenilor si DA MA INCLUD SI PE MINE AICI-ne bucuram de suc, prajituri cadouri etc.
Noi de Craciun ne bucuram ca ne aduce cadouri un mos slinuos imbracat in rosu numit "Mos Craciun", sau ar trebui sa ne bucuram pentru ca este ZIUA DE NASTERE A MANTUITORULUI care El este "Sarbatoritul" si nu "Mos Craciun".SI da, recunosc. L-am tinut departe pe Mantuitor, am uitat ca El era Sarbatoritul.
De Pasti, oare va fi la fel? Oare lumea se bucura intr-adevar ca primesc iertarea pacatelor de catre Dumnezeu, sau mai mult se velesc de niste cadouri si fericiri desarte stupide din partea unui "animal" numit "iepurasul de Paste"?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt cateva categori de crestini
1 majoritatea au ca baza traditile vopsitul oualelor,taiatul mielului,sa faca daruri,sa mance cat pana la craciun, sa bea, inainte de paste se tine asa zisele posturi in traducere dieta de slabit, ciocnitul oualelor, mersul la biserica in grup multi habar nu au de ce sunt acolo,, uni nici nu stiu cine la vandut sau ceva din viata lui isus

2 minoritatile religioase
respecta biblia asa cum le prevede religia
intr-un fel e bine asta

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns:

Buna.Ce vreau sa iti spun este ca aceste obiceiuri in special nu sunt dogme ale Bisericii ci doar traditii populare. Daca oamenii uita de Dumnezeu (unii) si sunt mai importante pentru ei cele materiale asta nu inseamna ca trebuie sa ii judecam sau ca acel cult din care fac ei parte propovaduieste nu pe Hristos ci pe Mosul sau Iepurasul.Nu nu este asa. Unii tin cu adevarat pastele in esenta lui altii tin un paste numai alimentar. Judecata nu este a noastra si sunt de parere ca fiecare trebuie sa isi vada de curtea lui si sa nu se mai uite la vecinul.Este cine sa judece.

| sitărescu a răspuns:

Dacă participi live la Înviere te poți împărtăși de căldura sărbătorii.

Mai ales la mănăstiri.

Aspectul comercial e inventat de oameni care au treabă cu marketingul și ateii fac daruri în această perioadă ca să-i bucure pe cei mici și pe apropiați, dar ei țin strict partea ce ține de mercantil.

Iepurașul deși e o tâmpenie, nu poți risca să rănești un copil cu explicații retarde de sectari că "iepurașul e păcat" când toți ceilalți copii primesc.