| Dorugar a întrebat:

Oare nu cumva credinta in Mos Craciun sau credinta in Iepurasul de Pasti, care ne fac cadouri este la fel ca si credinta in Dumnezeul care ne ajuta?
Daca nu ...atunci din ce cauza nu ne ajuta si Dumnezeu asa cum primim cadouri de Pasti si Craciun de la Iepuras sau Santaclo?
Este cumva Dumnezeu mai slab in puteri decat iepurasul?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Crestinii au un Univers intreg la dispozitie, multumita stiintei, unde il pot cauta pe d-zeu, si sa ni-l prezinte tuturor intr-un mod clar, in asa fel incat sa nu mai existe dubii. Si cand spun sa ni-l arate pe d-zeu, nu ma refer neaparat la fiinta lui, ci la un efect al vreunei actiuni de-a lui. Avem un Univers intreg, si nicaieri nu observam niciun miracol, nicio interventie divina. Toate decurg previzibil si in conformitate cu legile fizicii, de la Pamant pana la cea mai indepartata galaxie din cosmos. Asa ca d-zeu nu are niciun impact asupra Universului sau a vietilor noastre, chiar daca ar exista. Ce folos sa ai un zeu atat de inactiv incat Universul creat de el sa fie identic cu un Univers care n-a fost creat de nimeni? Ce rost ar avea sa ne rugam unui astfel de zeu, daca el nu face niciodata nimic? Din cate stim noi, poate nici macar nu stie ca existam si noi aici. Si chiar daca ar sti, nu l-ar interesa soarta noastra. De ce sa crezi intr-un zeu care nu s-a aratat niciodata in niciun fel? Nu e mai logic sa crezi ca daca zeii nu se arata deloc, inseamna ca nu exista zei?

| Dorugar explică (pentru sublime89):

Asa este! Ai obtinut de la mine o funda!
Legile fizicii si ale chimiei subt atat de complexe incat in Univers nu este nevoie de niciun Dumnezeu pentru a crea ceva

8 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

La tine inca mai vine iepurasul?
rolling on the floor
Astea sunt oricum intrebari postate de 1000 de ori pe TPU de ateii de clasa a 1-a si a 2-a.
Ori nu vrei sa cresti ori uiti repede.
Varsta incepe sa-si spuna cuvantul.
In loc de mai multa intelepciune la unii le fuge memoria (uneori si nevasta) de acasa.
In ultimul timp ai observat cumva:
- dificultate in rememorarea evenimentelor recente
- nerecunoasterea persoanelor si a locurilor familiare
- dificultate in gasirea cuvintelor adecvate in exprimarea gandurilor sau in denumirea obiectelor
- dificultate in efectuarea calculelor matematice
- probleme in planificarea si in indeplinirea sarcinilor, cum ar fi efectuarea instructiunilor unei retete, scrierea unei scrisori sau tinerea evidentei unui carnet de cecuri
- dificultati in gandirea rapida, cum ar fi reactionarea adecvata in cazul unei situatii de urgenta
- dificultati in controlul dispozitiilor sau a comportamentelor proprii; depresia este frecventa, si pot aparea agitatia si agresivitatea!
- neglijarea auto-ingrijirii, cum ar fi toaleta sau dusurile.

Agresivitatea se observa in absolut toate postarile tale.
Uiti ce ai afirmat doar cu 5 minute in alta postare.

| Dorugar explică (pentru TrăieşteClipa):

Pai daca tu crezi ca la tine vine Dumnezeu sa te ajute din ce cauza nu ar veni si la mine iepurasul care aduce cadouri sau iepuritele de la Play Boy?

Nu de alta dar iepurasul vine in fiecare an si iepuritele de ziua mea...dar Dumnezeu nu vine niciodata si nici nu ajuta pe nimeni cu nimic de acolo din cer!
2 Ai dreptate!
Eu am observat la tine toate astea..ca de ex.: "- negligarea auto-ingriirii",!

Semn ca ai anumite dificultati in a te exprima fluent si rational si incepi sa o cam iei prin balarii.
Uite, am cauta si in DEX ce inseamna "ingligare sau neingligare! sau ce inseamna auto ingriigire si ce sa vezi nu am gasit nimic!
Nu cumva acestea sunt semne prevestitoare a alienarii legate de credinta in Greuceanu sau in Dumnezeu?
Pina si faptul ca consideri agresive postarile mele scrise cu atat drag, dovedeste un inceput de Paranoia! Asa ca ce ar fi sa te preocupe mai mult persoana ta, decat altele, sau si asta se datoreaza schizofreniei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of. da oare a murit iepurasul de pasti sau mos craciun pe cruce pentru tine?

| justadream94 a răspuns:

Nu cred ca poti compara una cu alta..iepurasul si mos craciu sunt lucruri umane, iar Dumnezeu implica divinitatea, care la creatie a lasat libertate omului de a alege..deci practic trebuie doar sa piveasca cum ne facem noi de cap.

| Dorugar explică (pentru justadream94):

Total gresit
Si divinitatea este tot ceva uman, asta pentru ca Dumnezeu recunoaste in doua locuri din Biblie ca omul a ajuns un Dumnezeu ca EL

| justadream94 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu..nu spune ca a ajuns un Dumnezeu omul..si clar nu este ceva uman..nu interpreta dupa ureche

| Dorugar explică (pentru justadream94):

Eu nu interpretez nimic dupa ureche ci numai dupa Biblie, si in Biblie Dumnezeu recunoaste ca omul a ajuns ca EL ...adica tot un Dumnezeu Creator.
Fapt care este confirmat clar in zilele noastre in care omul corecteaza genetic ce Dumnezeu nu a facut bine si in general vedem ca puterea oamenilor de a mantui oamenii este mult mai mare si mult mai evidenta decat impotenta lui Dumnezeu, desi si aceasta este foarte evidenta