| anonim_4396 a întrebat:

Apocalipsa 12:3
"In cer s-a mai aratat un alt semn: iata, s-a vazut un mare balaur rosu cu sapte capete, zece coarne si sapte cununi imparatesti pe capete."

Definitie DEX online:
BALÁUR, balauri, s. m. (În basme) Monstru care întruchipează răul, imaginat ca un șarpe uriaș cu unul sau mai multe capete, adesea înaripat.

---- ÎN BASME ----... deci cat de reala e povestea din biblie?

BALAUR + IN BASME = LOVE

Asta cu balaurul aproape ca ajunge la nivelul pasajului cu "Soarele s-a facut negru ca un sac de par, luna s-a facut toata ca sangele si STELELE AU CAZUT DIN CER PE PAMANT, cum cad smochinele verzi din pom, cand este scuturat de un vant puternic.

VY CANIS MAJORIS + TERRA = LOVE

9 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Cauta in DEX ce inseamna"viziune " ca despre asta este vorba.

| shadovv a răspuns:

Sa nu uitam ca dexul este o porcarie!
Exista dinozauri, sau reptile extraterestre?!
Andromeda vine spre noi!

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Ce legatura au dinozaurii, andromeda si "reptilele extraterestre" ( laughing ) cu ce am scris eu mai sus?

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

E 1:30...

Cica 40000 litri de urina sunt produsi, in medie, pe parcursul vietii.

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Din fericire pentru tine, eu nu evaluez raspunsurile primite.

| Pufuletica98 a răspuns:

Mai de mult m-am uitat la un documentar stiintific istoric si au aratat ca FIECARE RELIGIE DIN LUME are si un balaur\dragon in propria istorie si orice legenda are un sambure de adevar.

| sebyse a răspuns:

Asa s-a exprimat ioan in carte sa asa a putut descrie el acea creatura ca un balaur in plus acel balaur este intr-un fel satana

| haryH a răspuns:

Balauri nu au fost (inventati) in baseme.
Cand a fost tradusa biblia cel ce a tradus a zis balaur si poate in timp s-a mai schimbat. Cine stie cum de s-a ajuns la acest cuvant. Basmele sunt niste povesti IREALE. Pana la urama tot ce ne inconjoara are o explicatie.
Eu totusi nu inteleg ce este cu LOve. Cum ai aflat asta?

| uguugu a răspuns:

Probabil balaurul il intruchipeaza pe diavol la judecata de apoi(cand dupa apocalipsa toate sufletele vor fi judecate) cat despre stelele acelea e vorba cred de apocalipsa in sine(meteoriti care cad pe pamat, planeta in flacari distrugandu-se in cateva secunde)