| anonim_4396 a întrebat:

Cand a rupt Mielul pecetea a sasea, m-am uitat si iata ca s-a facut un mare cutremur de pamant. Soarele s-a facut negru ca un sac de par, luna s-a facut toata ca sangele si stelele au cazut din cer pe pamant, cum cad smochinele verzi din pom, cand este scuturat de un vant puternic.

Luna rosie am mai vazut si o sa mai vad deci nu ma impresioneaza. Totusi... "stelele au cazut din cer pe pamant, cum cad smochinele verzi din pom". Stelele? Pe bune?
VY Canis Majoris vs Pamant... eu pariez pe VY CMa.

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu pariez tot pe ceea ce este scris.Se va implini cu Da si Amin.

| Esperança a răspuns:

Vai ce descoperire,ai rămas cam în urmă, dacă stai toată ziua pe TPU nu mai vezi realitatea!
Sunt curioasă ce o să mai spui atunci când chiar o să se întâmple lucrurile acestea, cum s-au întâmplat multe alte profeţii din Biblie şi chiar oamenii prin cercetările lor au zis că pe Pamânt vor cădea cât de curând diferite corpuri cereşti care ne vor afecta, alţii zic că atunci va fi sfarsitu, însă lucrul acesta nu îl ştie nimeni, decât Dumnezeu!
Aaaa..am uitat, nu o să mai fi în viaţă să ne povesteşti...

| Hombre a răspuns:

Mai aburitilor credinciosi, meteoritii cade pe pamant, cum va inchipuiti stele de marimea soarelui sa cada pe pamant mai naspetilor, sa va luati capre.

| danut a răspuns (pentru Hombre):

Mai Hombre, este vorba de o "ploaie" de stele si nici decum o "balaceala" cu bolovani.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Ma danut tie tia cazut o stea in cap nu-i asa?

| danut a răspuns:

Aceste evenimente s-au petrecut mai demult. A inceput cu marele cutremur din Lisabona, a continuat cu marea cadere de stele din America din anii 1800 si a continuat cu fenomenul care nu a putut fi explicat de astronomi nici acum, marea intunecare a cerului din nordul Americii din aceiasi perioada a anilor 1800 continuand cu luna rosie din aceiasi seara. Se spune ca s-a intunecat atat de tare incat animelele s-au dus la culcare si oamenii au aprins luminile fiindca nu se vedea nimic, nici stelele. Aceste evenimente au avut loc fizic cu martori la nivelul de continente.

| martzian a răspuns (pentru danut):

Danut, in capitolele astea (si pana la sfarsit) biserica nu mai apare, dupa ce rapirea a fost proeminenta in cap. 2, 3... Ai incurcat un picut ordinea daca spui ca s-au intamplat deja. happy

Comentatorii Apocalipsei sunt în general de acord cu existenţa relaţiei dintre evenimentele sfârşitului lumii şi a „şaptezecea săptămână" din Daniel 9, ca fiind perioada ultimilor 7 ani din programul profetic al lui Dumnezeu cu Israelul (Dan.9:27)

| danut a răspuns (pentru martzian):

Martzian te rog incearca sa abordezi cartea Apocalipsei asa cum a facut-o unul dintre cei mai mari cercetatori ai ei, Isaac Newton.
Fiecare capitol din Apocalipsa reprezinta o alta versiune a aceluiasi segment de istorie vazut din alt unghi. Intr-adevar acest fel de abordare este unul protestant (neo) si nu unul traditionalist dar vei descoperi ca altfel decurge istoria si cartea Apocalipsei nu mai este ceva "codificat" sau greu de talcuit. Un alt continuator al lui Isaac Newton este Jean Vuilleumier care a folosit acelasi mod de intelegere al Revelatiei scriind chiar o carte denumita "Apocalipsa". Cronologia din Daniel si Apocalipsa arata ca evenimentele enumerate de mine au avut loc la timpul indicat daca folosesti acest fel de a o intelege. Totusi este dreptul tau de a face orice fel de "speculati" doresti intru intelegerea subiectului. Eu sunt pentru cel istoricesc, deschis de inaintasi si dovedit de timp.

| valentingb a răspuns:

Cum adica..nu ai vazut niciodata stele cazatoare?
Din Biblie nu trebuiesc luate ca atare decat cele zece porunci si ce a spus Iisus in legatura cu iubirea de aproape.
Restul e abureala, se contrazice un paragraf cu urmatorul, si crede-ma, am multa imaginatie, eu puteam mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru valentingb):

O "stea cazatoare" nu este o stea. Inca nu am vazut o stea care sa cada pe pamant da cica o sa se intample (si vor fi multe). Eu pariez pe stele.

| valentingb a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai citit raspunsul meu? Am zis ca nu trebuie luat ca atare.Erau niste mosnegi senili care inventau povesti astia din biblie.Las-o mai moale.
Daca vrei sa inveti lumea ceea ce tu stii deja, nu ii lua tare, ca ii sperii, sunt speriosi saracii, ei cand cumpara click si libertatea doar se uita pe poze.Ii inveti acum ezoterism...

| anonim_4396 explică (pentru valentingb):

laughing

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Ioan Teologul a avut o viziune.Parerea mea si a multora, este ca el a vazut al III-lea razboi mondial.Stelele cazatoare fiind bombe/bombe nucleare, acea bestie zburatoare fiind un elicopter sau un avion de lupta, gurile de foc fiind lansatoare de rachete, etc.De ce nu a spus el ca sunt bombe si avioane? Pentru ca vocabularul lor nu contineau astfel de cuvinte, iar aceste lucruri nici nu au fost inventate atunci.Aici ai o imagine a unor semnificatii, sa zic asa:
http://images.search.yahoo.com/images/view; _ylt=A0PDoKgJZfVPQ0sAD5mJzbkF; _ylu=X3oDMTBlMTQ4cGxyBHNlYwNzcgRzbGsDaW1n? back=http%3A%2F%2Fimages.search.yahoo.com%2Fsearch%2Fimages%3Fp%3Dapocalypse%2Bbible%26phrase%3D1%26fr%3Dytff1-%26fr2%3Dpiv-web%26tab%3Dorganic%26ri%3D32&w=1280&h=960&imgurl=...cLBaPAfn5l

| RAY a răspuns:

Eu pariez pe afrodita ca invinge orice zeu chiar si pe zeul evreu, faza cu stelele cazatoare e o metafora, trebuie stiut ca ei nu stiau cei aia stea de fapt doar un punct pe cer nu ca unele stele sunt de 10 de milioane mai mari ca soarele adica de 100 de miliarde mai mare ca pamantul imagineazati doar sa se apropie una de sistemul solar ce ar fi

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cei care au scris biblia nu au considerat foarte multe lucruri ca fiind o "metafora". Faza cu "metafora" e un upgrade, o evolutie a argumentelor crestine. Pana nu de mult, totul era luat pe bune. Acum, daca ceva pare absurd sau ilogic intra la categoria "metafora".
"ei nu stiau cei aia stea"... sunt multe lucruri care nu se stiau la vremea respectiva. Si faptul ca zeul lor nu le-a zis " bai, punctele alea nu-s chiar asa de mici precum par" sau "stiti voi pamantul acesta? ei bine, el se roteste nu soarele" si multe altele denota faptul ca zeul respectiv nu este mai inteligent decat oamenii din vremea respectiva, oamenii care l-au creat pe el.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai dramatic e ca multi cred in basmele lor la propiu

| martzian a răspuns (pentru RAY):

Pariezi pe cratima ta? happy

| RAY a răspuns (pentru martzian):

Martiane de ce nu ai nimic pluto?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti tot aici, sa combati ceva ce nu exista? Dumnezeu exista, Gaia. Te iubeste si inca mai ai sanse. happy

| martzian a răspuns:

Fiecare pariaza pe cine vrea. Eu nu pariez, merg la sigur. Nu prea imi place sa risc, mai ales mize asa de mari...

| martzian a răspuns:

Apropo, Gaia, ti-ai pus intrebarea ce semnifica fiecare dintre aceste sigilii (peceti), in ce perioada sunt ele "rupte", de ce se intampla asta si in ce ordine logica, etc. sau parierzi pe baza unei asumari personale pe un text scos din context?

| Silviuloan a răspuns:

Cand ai sa vezi ai sa crezi ca pot cadea stele pe pamant?

| Hombre a răspuns (pentru Silviuloan):

Bine, tu ori Ema tot un drac', voi nu aveti nicio logica pe lumea asta, sunteti vescnic aceiasi poveste.

| Silviuloan a răspuns (pentru Hombre):

Depinde...

| rusel a răspuns:

Sigur n-a cazut din cer, cel rau (Diavolul)?